Aiamajake - suvenautleja lemmik koht


Aiamajake – suvenautleja lemmik koht

Aasta kõige mõnusam aeg on käes! Ilusad ilmad soodustavad vaba aja veetmist terrassil pikutades või grillides. Selleks, et vihmasabina saatel ei peaks asju jooksuga hakkama kokku korjama võib ehitada aeda mõnusa grillimaja, aiatarvikutele praktilise panipaiga või pere pisematele vahva mängumaja.

Terrassiala või varjualune on mõnusa suveõhtu nautimiseks ideaalne lahendus. Väliköök annab võimaluse valmistada kogu õhtusöök värskes õhus. Enam ei pea keegi salatit üksinda toas ette valmistama, vaid saab seda teha koos ülejäänud seltskonnaga grilli vahetus läheduses.

Planeerimine

Suvekuud sobivad ideaalselt ehitamiseks. Vältimaks probleeme, uuri enne välja, kas ehituse jaoks oleks tarvis taodelda ehitusluba. Kui ehitusalune pind jääb alla 20 ruutmeetri, pole vaja ehitusluba taotleda. Sellisel juhul tuleb täita ametlikke tuleohutusnõudeid ning küsida ka naabrilt luba. Kahe ehitise vahemaa peab olema 8 meetrit. 20 – 60 ruutmeetri suuruse aiamajade puhul on kohustuslik esitada kohalikule omavalitsusele ehitusteatis koos ehitusprojektiga.

Sobiv vundament grilli- või aiamajale:               
A) plokid, terrassijalad või plaadid liiva ja kruusa alusel;               
B) kiviparkett;  
C) postvundament;       
D) monoliitne raudbetoonplaat.             

Vundamenditüüp sõltub peamiselt ehitise suurusest, pinnasest ja kasutamise otstarbest. A ja B tüüpi vundamendid sobivad väiksemate ja keskmiste suurusega aiaehitistele. Selleks kaeva välja 25-35 cm pinnast, täida see liiva ja kruusaga ning aseta peale plokid, terrassijalad või plaadid.

Keskmisest suuremate aia-, suve- või grillmajade puhul kasuta C ja D tüüpi vundamente. Nende valmistamiseks soovitame kasutada professionaalide abi. Olenemata vundamenditüübist peab stabiilsuse saavutamiseks kõik loodi ajama. Ebatasasele vundamendile ei ole võimalik ehitada sirgeid seinu. Samuti ei toimi viltuses majas korralikult uksed ja aknad.

Kindlasti mõtle korraliku katuse peale. Katust saab teha nii plastist, polükarbonaatplaatidest kui ka karastatud klaasist. Karbonaatplaat on löögikindel ja ei karda talvel lumekoormust. Kihtplasti puhul tee tihedam sõrestik, et näiteks lumi talvel katusest läbi ei vajuks. Katusekalle peab olema vähemalt 10%, et vesi jookseks ära ja lumi libiseks maha. Sellise kalde puhul ei kogune katusele ka lehed. Eriti hoolikalt peab lehtedest puhastama vihmaveerennid, sest ummistuse korral ei saa vesi ära voolata ning hakkab katusekonstruktsioonidele niiskuskahjustusi tegema.

Funktsioon

Aiamaja võib olla klassikaline panipaik, kämping külaliste majutuseks, väliköök kokkamiseks või mängumaa lastele. Palju erinevaid võimalusi, mis pakuvad vastuseid erinevatele soovidele ja vajadustele. Kõige praktilisem ongi tööriistakuur või panipaik. Kärud, labidad, rehad ja muud aiatarvikud vajavad hoiustamiseks kindlasti taolist kinnist ruumi. See pikendab oluliselt nende eluiga, lisaks jätab garaažis ruumi muude asjade hoiustamiseks.

Kui peres on lapsi siis miks mitte valida mängumaja. Pere pisemad elanikud jäävad otsusega kindlasti väga rahule. Et ka suurematel oleks mõnus suveõhtuid veeta, soovitame grillimaja või paviljoni taolist ehitist. Aiamaja pakub suurepärast kaitset sääskede, tuule või vihma eest ning annab võimaluse peale jaani pimedaks muutuvad õhtud pikemaks venitada. Vihma sabina või loojuva päikese nautimiseks vali akendega paviljon.

Täpselt nagu kuur või garaaž, võiks aiamaja kokku sobida elumajaga. Mõtle selgeks kasutussagedus. Näiteks, kui põhiliselt toimub kokkamine siiski majas ning varjualune oleks vaid alternatiiv, siis ei ole tingimata vaja täisfunktsionaalset grillmaja rajada. Sellisel juhul piisaks postidele toetuvast varikatusest, kus vihmase ilma korral mahub mugavalt grilliga toimetama. Kui suvel plaanid söögivalmistamine välitingimustesse viia, võiks mõelda mitmekülgsemale õueköögile, kus on lisaks söe-või gaasigrillile veel näiteks kamin, suitsuahi. Funktsionaalne väliköök nõuab loomulikult panipaiku nõude ja muude tarvikute hoiustamiseks.

Gaasiküte on praktiline näiteks vokitoitude valmistamisel. Samas pakuvad söel grillitud liha ja köögiviljad eriti häid maitseelamusi. Julgustame kogu kokkamist suveks välitingimustesse viima, sest toas kulub kindlasti rohkem elektrit kui väliköögis gaasi või sütt. Lisaks jääb toas olev köök puhtaks rasvapritsmetest.

NB! Ühtegi küttekollet ei tohi rajada otse maapinnale. See liigub temperatuuride kõikumisega ning lõhub küttekeha kiiresti.

Skandinaavia väliköök on tavaliselt kahe tiivaga nurk, mille keskele jääb küttekolle. Kala tegemiseks võib köögile lisada ka suitsuahju. Kuna küttekolle tuleb igal juhul kõrgemale tõsta, saab sinna alla paigutada küttepuud. Ehituseks sobib hästi paekivi. Kui Sinu kodu kannab pigem modernset stiili, võib köögi teha betoonist või plokkidest. Viimistlusmaterjalidena saab sel juhul kasutada näiteks krohvitud pindu või puhtad betoonpindu. Kui aga kodu on pigem maalähedase hõnguga, kasuta töödeldud puitu ja terrassilaudu.

Sulle võib veel huvi pakkuda...