Jõulupuu valimine


Jõulupuu valimine

Milline jõulupuu koju valida? See küsimus käib igal aastal kodudest läbi, sest plusse ja miinuseid leidub nii ehtsalt jõulupuul kui kunstkuusel. Lõplik valik sõltub inimese eelistustest ja võimalustest. Olgu tegemist stuudiokorteriga Tallinna vanalinnas või mitmekorruselise majaga Otepääl - jõulukuusk loob hubasust kõikjal.

Miks valida kunstkuusk?

Kunstkuusk võib olla erinevates toonides, kaunistustega väike lauale pandav või mitmemeetrine jõuluehe elutoas. Ilus sümmeetriline puu ei kaota oma välimust ja peab vastu mitu hooaega.

Pidulik hooaeg seostub peretraditsioonidega. Kui nautisid lapsena ehtsat kuusepuud siis tõenäoliselt eelistad seda ka täiskasvanuna. Võimalik, et sinu peres kasvab väike põngerjas või siblib armas koduloom siis on kunstkuusk hea valik. Päris kuuse okkad võivad olla ohtlikult teravad.

 

Kuna kustkuuse okkad püsivad kenasti puu küljes, ei pea koristamise pärast muret tundma. Kunstkuusk püsib värske välimusega ilma erilise hoolduseta. Seda on lihtne ja kiire üles seada. Tegemist on pikaajalise investeeringuga, mis iga kasutuskorraga muutub kulutõhusamaks.

Julgemad kasutajad võivad otsustada hoopis valge, roosa või musta kunstpuu kasuks. Seda saab ehtida trendikalt ning muuta jõulud veelgi omapärasemaks.

Jälgi jõulupuu valimisel nii kõrgust kui laiust. Vaata oma kodus ringi leia koht, kuhu mahutada ehitud puu koos kingitustega. Kunstkuuse kasuks räägib komplektis sisalduv kuusejalg, mis tähendab, et lisakulutusi selleks pole tarvis teha.

Miks valida päris kuusk?

Ehe kuusk on vapustavalt roheline, meeliülendavalt lõhnav ja osake loodusest. Hoolitsevat kätt vajav puu võib algselt tunduda hirmutav, kuid selles pole midagi ületamatut. Metsast pärit jõulukuuse puhul on pigem tegemist traditsioonilise valikuga. Looduslikult kasvanud puud võid pühade lõppedes taaskasutada aias näiteks multšina. Lisaks võid pärast kuuseokstega katta oma aias külmakartlikke taimi lume eest.

Kui kunstkuusk ei kõneta ning metsast toodud kuuse okaste koristamise mõte hirmutab, kaalu jõuludeks nulu tuppa toomist. Nulg peab soojas ruumis pikalt vastu, mis tähendab, et võid selle tuppa tuua juba detsembri alguses. See hoiab ilma veeta küllaltki hästi okkaid küljes, kuid soovib sellegipoolest aeg-ajalt kastmist.

Koju jõudes eemalda see koheselt kuuse ümber olev võrk, et vältida niisketes tingimustes hallituse tekkimist. Enne puu püsti panekut lõika tüvest väike jupp ära. Tagasilõikamine tähendab, et vesi imendub paremini – täpselt nagu värsketel lõikelilledel. Peale ostmist säilita kuivas ja jahedas ning jälgi, et puul oleks piisavalt vett. Alguses ’joob’ puu vett kõvasti rohkem, seega esimestel päevadel jälgi vee taset pidevalt. Enne tuppa viimist raputa kuuske õues. Ära paiguta puud toas soojusallika lähedale, sest kuumus kuivatab puud ja okkad kukuvad kiiremini maha.

Kõige keskkonnasõbralikum valik on puu potis. Selle võid hiljem aeda istutada ja kasutada järgmisel aastal hoopis aiakaunistusena. Hoolsa aedniku käe all saab seda korduvalt tuppa tuua. Sel juhul vajad igal istutamisel järjest suuremat potti, kuna juured laienevad. Kaevamisel tuleb olla ettevaatlik, sest kahjustatud juured tähendavad potipuu närbumist.

Kuusejalg

Kuusejalga valides pea eelkõige silmas seda, kui suur kuusk endale koju viiakse. Kui tead enam-vähem kuuse suurust, siis muutub valik kordades lihtsamaks. Kuusejalga vali tüve läbimõõdu ja kuuse kõrguse järgi – reeglina, mida kõrgemat ja suuremat kuuske soovid, seda suurem peaks olema ka kuusejalg. Teine oluline asi, mida silmas pidada, on veepaagi mahutavus. On ju kõigile teada, et koju toodud kuusk või nulg soovib end esmalt vett täis imada. Kui jõulupuu alguses ilma veeta jääb, siis ei püsi ta kaua ilus. Ehk siis – investeeri pigem suuremasse kuusejalga, kuna need mahutavad mõnusalt palju vett ja hoiavad kuusepuud kindlalt püsti.

Enamus kuusejalgasid, mida kauplustes müüakse on kruvidega kinni keeratavad. See on aga üsna tüütu ja kuuse ülespanek eeldab enamasti kahe või enama inimese koostööd, et kuusk viltu ei jääks – üks hoiab kuuske püsti ja juhendab, teine keerab all kruvisid, kolmandad vaatavad, et kuusk oleks sirge jne.. Paljud võib-olla veel ei teagi, et juba mitu aastat on turul ka trossidega reguleeritavad kuusejalad. See tähendab, et puud saab paika asetada puutüvest kinni hoides. Väikest pedaali jalaga vajutades tõmba trossid ümber kuusejala ning tüütu kruvidega puu all ukerdamine jääb ära.

Kuusk müügiplatsilt, era- või riigimetsast

Müügiplatsil kuuske valides tasub pilkupüüdnud puud põhjalikumalt uurida. Hea nipp - tõmba tüve poolt oksa poole sõrmedega läbi okaste. Kui oksalt pudeneb ohtralt okkaid on kuivamisprotsess alanud ning mõistlik oleks järgmist isendit otsida.

Erametsast kuuske hankides peab kindlasti omama metsaomaniku luba. Riiklikust metsast tohib jõulupuid võtta tasu eest ja sobivatest kohtadest. Leiad vastavad märked RMK veebilehelt riigimetsa kaardilt. Tumeroheline märgib lubatud ala, pruun kaitseala ja heleroheline erametsa. Kaitsealadelt ei tohi kindlasti jõulupuud võtta. Veel võib leida kaardilt sinist värvust, mis tähistab elektriliine. Sealt võib sobiva puu samuti koju võtta.

Puu valimisel pea meeles! Võta puu kohast, kus tal ei ole lootust suureks kasvada: teede ja kraavide servadelt, elektriliinide alt. Keelatud on jõulukuuskede raiumine metsanoorendikust ja kaitsealadelt. Elektriliinide alt kuuske valides jälgi, et valitud puu latv oleks elektriliinist vähemalt 3m madalam. Ole liikudes tähelepanelik, et torm poleks liinijuhtmeid maha murdnud.

Sulle võib veel huvi pakkuda...