Jõulupuu valimine

Jõulupuu valimine

Viimasel Decora reklaamiosakonna koosolekul läks eriti tuliseks vaidluseks teemal ehtne kuusk  versus kunstkuusk. Konsensus otsustas, et vaidluse subjekt on hoopiski valesti püstitatud, sest ehtne kuusk ei ole enam ammu ainuke valik. Sellest tulenevalt leidsime, et oleksime pidanud hakkama hoopis otsima jõulupuu ostmise nõuandeid.

Kiired ümberkorraldused on tehtud ja nüüd jagame sinuga jõulupuu valimise erinevaid aspekte. Valikut on ühest Decora seinast teise seinani välja ja keegi ei pea tühjade kätega koju minema.

Kuusk

Kuuse otsimisel on esimene otsus, kas minna metsa või müügiplatsile. Metsast tuues pea meeles, et selleks peab olema metsaomaniku luba ja riigimetsast võttes uuri RMK tingimusi, sest just nemad tegelevad sellega.  Kui luba on olemas võib alustada valimisega. Kõige olulisem on jälgida, et puu saaks võetud kohast, kus tal ei ole lootust suureks kasvada – teede ja kraavide servadest, elektriliinide alt. Absoluutselt on keelatud raiuda kuuske metsanoorendikust või kaitsealalt.

Tartu Decora ees müüakse igal aastal maailma kõige kauneimaid jõulupuusid, mis ongi spetsiaalselt selleks puhuks kasvatatud. Erineva kõrgusega tihedad ja hoolitsetud kuuskede seast leiad kindlasti endale sobiva. Kauneima jõulupuu otsijatel tasub igal juhul Tartu Decora maja ette kiirustada, sest oleme märganud, et just sealt saavad kuused väga kiiresti otsa.

Ilusa kuuse tunned ära proptsioonide järgi – veidi laiem võra, parajalt pikad ja tugevad oksad. Väldi liiga pikki oksi või veininud latva, sest need võivad kergelt murduda. Müügiplatsil on valik suurem ja uurimustööd saab teha põhjalikumalt. Tõmba sõrmedega okstest läbi tüve poolt otsa poole – kui okstelt pudeneb mõni okas siis ära muretse, suurema pude korral jäta kuusk ostmata.

Kui kuusk on ostetud siis ära vii seda kohe sooja tuppa, jäta ööpäevaks kuhugi jahedasse kohanema. Liiga kiire asukohavahetuse pärast võib kuusk oma okkad maha ajada ja rõõmu ei jätku just kauaks. Tuppa toodud kuusel lõika tüve otsast paarisentimeetrine jupp ja pane veeämbrisse. Esimestel päevadel tarbib kuusk palju vett. Kontrolli veekogust igapäevaselt ja vajadusel lisa. Kui jõulud on möödas leia väärikas viis, kuidas ta ära saata. Mitmel pool korraldatakse ühiseid kuusepõletamisi.

Kuusejalg

Kuusejalga valides pea eelkõige silmas seda, kui suur kuusk endale koju viiakse. Kui tead enam-vähem kuuse suurust, siis muutub valik kordades lihtsamaks. Kuusejalga vali tüve läbimõõdu ja kuuse kõrguse järgi – reeglina, mida kõrgemat ja suuremat kuuske soovid, seda suurem peaks olema ka kuusejalg. Teine oluline asi, mida silmas pidada, on veepaagi mahutavus. On ju kõigile teada, et koju toodud kuusk või nulg soovib end esmalt vett täis imada. Kui jõulupuu alguses ilma veeta jääb, siis ei püsi ta kaua ilus. Ehk siis – investeeri pigem suuremasse kuusejalga, kuna need mahutavad mõnusalt palju vett ja hoiavad kuusepuud kindlalt püsti.

Enamus kuusejalgasid, mida kauplustes müüakse on kruvidega kinni keeratavad. See on aga üsna tüütu ja kuuse ülespanek eeldab enamasti kahe või enama inimese koostööd, et kuusk viltu ei jääks – üks hoiab kuuske püsti ja juhendab, teine keerab all kruvisid, kolmandad vaatavad, et kuusk oleks sirge jne.. Paljud võib-olla veel ei teagi, et juba mitu aastat on turul ka trossidega reguleeritavad kuusejalad. See tähendab, et puud saab paika asetada puutüvest kinni hoides. Väikest pedaali jalaga vajutades tõmba trossid ümber kuusejala ning tüütu kruvidega puu all ukerdamine jääb ära.

Kunstkuusk

Kui nautisid lapsena ehtsat kuuske siis tõenäoliselt valid selle ka täiskasvanuna. Tihtipeale aga tingimused ei jää samaks ning muutus on vajalik.  Võibolla on teie pere täienemas väikese lapse või lemmiklooma näol ja soovid teha kõik nende ohutuse tagamiseks. Pidevalt maha pudenevad okkad ei pruugi olla sugugi ohutud. Kuna poodidest saab osta ka puud, millel on valgustus tootja poolt lisatud siis on see ideaalne valik, just suurenevale perele. Enam ei ole probleemiks jalgu jäävad juhtmed ja perele jääb ehtimise rõõm.

Võimalik, et otsid hoopis mugavust. Lihtne hoiustamine, kuuse püsti panemine on märksõnad, mis viitavad kasutajamugavusele, mida just sina otsid. On veel mitmeid põhjuseid, miks kunstkuusk on fantastiline valik.  Sa ei pea jääma sugugi klassikalise stiili juurde. Vali endale julge värviline kuusk näiteks valge või roosa.