Juuni toimetused


Juuni toimetused

Soe suvekuu on käes ja kiire õitsemise aeg hakkab tasapisi jõudma oma tippaega. Kui sa tunned, et naabriaed paistab ikkagi pisut värvilisem ja ilusam siis lihtsaim viis on Decora taimehoovist soetada endale kaunid suveistikud. Õitsvad üheaastased lilled on hästi väetatud ning tulemuseks kenasti hargnenud õitsev taim, kes ootab aeda istutamist. Sul jääb vaid ette valmistada pinnas ja kasta taime enne potist eemaldamist. Istutades jälgi vahekaugust, selle leiad etiketilt ja ära unusta kasta.Maikuu ettevalmistused kannavad vilja ja juunikuus saab nautida mõnusat ilma ning oma kätetöö vilju. Siiski ei tasu lusikat nurka visata vaid ikka silma peal hoida aial. Decora meeskond aitab tööde, tegemistega ikka järge pidada.

Iluaias

Lõika ära maasika võsundid ja kata ümbrus õlgedega, nii ei saa need mullaseks. Kaitseks pane välja ussi-, kulli-, lindi või kettakujulised linnupeletid. Võrk kaitseb küll hästi, kuid ebameeldiv on sinna takerdunud või surnud looma lahti harutada. Vaarikavartele pane toed, seo varred tugede külge. Multši vaarikaid, teisi marjapõõsaid, see annab neile toitu, siis ei hakka umbroht neid lämmatama. Vajadusel niida, kasta muru ning väeta lämmastikurohke vedelväetisega. Kui aias on olemas veekogu siis  käes on parim aeg vesiroose paljundada.

Rododel ja sirelitel nopi ära närbunud õied, et taimed ei raiskaks jõuvaru seemnete moodustamiseks. Kärbi põõsastel männikasve tagasi umbes kolmandiku võrra, see aitab kujundada  seda kompaktsemaks ja tihedamaks.

PANE TÄHELE: Röövikud jaanikuul väga näljased. Võta tarvitusele meetmed enne, kui nad asuvad sinu aeda rüüstama.

Kasvuhoones

Harvenda, rohi ja kasta juurviljatõusmeid. Kaitse kasvuhoones tomati- ja kurgitaimi kuumuse eest varjuga. Külva umbes kolmenädalase vahega salatit, rediseid, tilli ja sibulat, et tagada järjepidev saak. Toesta kasvuhoones tomati- ja kurgitaimed. Näpista pidevalt ära tomatite külgvõrseid. Jälgi ja vajadusel tõrju kahjureid ja haiguskoldeid taimi köögivilja- ja puuviljaaias ja kasvuhoones.

Hoia kasvuhoone umbrohust puhtana, sest siis on taimedel rohkem jõudu suuremaks sirguda. Sealjuures ära unusta kasvuhoonet pidevalt tuulutada, vastasel juhul kõrbevad taimed väga kergelt ära. Hoia kastmisega pidevat ja ühtlast joont. Kastmisel vaata, et vesi oleks pigem juure juures, kui lehtedel. Lehtedel olev vesi tekitab luubiefekti ning see kahjustab taimelehti. 

Meelita nad aeda...

Kutsu aeda kasulikke putukaid- liblikaid, sirelasi ja mesilasi, kes tolmendavad marjapõõsaid ja viljapuid ning hävitavad lehetäisid. Selleks istuta aeda nektarirohkete õitega taimi. Samuti sobivad hästi erinevaid ürdid näiteks lavendel, murulauk, tüümian, piparmünt, harilik pune, petersell ja saialill.

Peenral

Istuta peenardesse uusi suvikuid ja harvenda varem peenrale külvatud suvelillede taimi. Et aeda mitmetasandilisemaks muuta, istuta rippkorvidesse lilli ning pane need maja või kuuri külge. Aediirised paljunda õitsemise ajal, siis näed õiget õievärvi. Risoom jäta istutades poolenisti maa peale, sügaval mullas võib see mädanema minna. Vihm ja tuul võivad pikavarrelistele püsikutele liiga teha, seega toesta neid aegsasti. Eriti vajavad seda pojengipõõsad.

Sulle võib veel huvi pakkuda...