Kiviktaimla ehk kaunis mägiaed Inglismaalt


Kiviktaimla ehk kaunis mägiaed Inglismaalt

Võib tunduda, et üha enam on näha kiviktaimlaid vaid vanemate majade aedades. Meie künkaline maa siiski soosib uuemates rajoonides kiviktaimla loomist. Lihtsa vaevaga saab aia üldpilti muuta mitmekesisemaks. Lisaks on küngastel või suurematel kallakutel muru niitmine küllaltki tülikas, seega miks mitte teha sinna üks kaunis igihaljaid lilli täis peenar.

Mägedest pärit kiviktaimla taimed armastavad päikest ja taluvad ekstreemseid temperatuurikõikumisi. Mägedes moodustab pinnakihi enamasti kaljude küljest ilmastiku mõju pudenenud kiviklibu, millest vesi silmapilkselt läbi vajub. Alpitaimede juured tungivad sügavale otsides maapinna alumistest kihtidest niiskust ja toitaineid.

 Kiviktaimla loomine

Kiviktaimla tahab asukohta, mis oleks päikseline, kuid mitte liiga palav. Hea oleks kui leiad isegi veidi tuulise paiga aias. Kindlasti vajab kiviktaimla väga head drenaaži. Juurtele seisma jäänud vesi mädandab taimed. Reeglina kiviktaimla taimed külma ei karda, seevastu niiskust väga. See on ka kivide üks eesmärk – mäestikutaimed kasvavad kivide vahel, neil on juurestik, mis tungib väga sügavale.

Kiviktaimla rajamine algab suure puhastustööga. Kogu peenra alus vajab puhastust nii suurematest juurtest kui ka umbrohust. See võtab tõepoolest üpris palju aega. Kui aga juurumbrohud alla jäävad on neid hiljem äärmiselt keeruline kätte saada.

Nagu ka nimetus reedab vajad kiviktaimlasse kive. Mida suuremad kivid leiad seda parem. Väikesed lihtsalt ei anna piisavalt efekti. Ja seda isegi mitte pisikeses aias. Kivid tasub poolenisti mulla sisse kaevata, kuna kaldus pinnas võib soodustada nende liikumist. Pikkus peaks kividel olema 30 - 60cm. Kivide asukohad vali nii, et saaksid mugavalt neile astudes teostada taimede hooldust.

Pinnast luues võid esimese kihina kokku segada kokku liiva ja kruusa, see kooslus juhib vee kenasti ära. Kõige peale sobib jäme kruus või graniitkillustik. Viimased kaitsevad taimi pori eest. Pori toob nii niiskust kui ka lendlevaid ebemeid, millest sirgub mulda jõudes umbroht. Kui investeerida korralikku pealispinda püsib kiviktaimla hooldusvaba.

Kiviktaimla taimed

Taimed planeeri erinevate rühmadena. Arvesta seejuures õitsemisaega, kõrgust ja värvust. Vähestest liikidest koosnevad taimerühmad mõjuvad alati paremini ja stiilsemalt kui kirju sigrimigri. Rikasta kiviktaimlad erinevat värvi sibul-lillede ja põõsastega. Näiteks mägimänd, tuhkpuu, punaleheline kukerpuu või ebaküdoonia.

Istudes jäta taimed mullasegu pinnast pisut kõrgemale, sest kogu pind tuleb pärast istutamist katta vähemalt 3cm paksuse peene graniitkillustiku kihiga. Kattekiht püsib kogu aeg kuivana ja aitab vältida juurekaela mädanemist. Pärast istutamist kasta kogu kiviktaimlat korralikult. Vastrajatud kiviktaimla vajab kastmist, kuna lõplikult juurdumata taimed võivad veepuuduse tõttu hukkuda.

Pea meeles!

Kõik need taimed vajavad:

  1. head drenaaži
  2. õhurikast mulda
  3. suuri kive (mille alla oma juured peita)
  4. kahe kuni kolme paksust killustikumultši

Need taimed ei talu:

  1. seisvat vett
  2. suurte puude lähedust
  3. seisvat õhku
  4. rammusat tihedat mulda

Kiviktaimla hooldus

Kiviktaimla taimed istutatakse nii, et nad kataksid kogu pinna. Sellisel juhul on takistatud umbrohtude levik, soodustad head kasvurütmi ja vihmavesi ei uhu pinnast minema. Kiviktaimla elanikud on väga tänulikud multšimise eest. Tavaliselt muud hooldust nad ei vaja, kuid aeg-ajalt tasub pilk peale visata, et kõik oleks nii nagu peab. Nõrgakasvulisi liike päästa tugevalt levivate naabrite eest. Lõika tugevakasvuliste varred tagasi ja nii võid kindel olla, et ellu jäävad kõik mulda pistetud taimed.

Sulle võib veel huvi pakkuda...