Kuidas hoida enda tervist viiruste perioodil?

Kuidas hoida enda tervist viiruste perioodil?

Viiruste hooajal on väga lihtne saada pisik külge ka kõige pahaaimamatutest kohtadest – töölt, poest, sõprade juurest, trennist. Selleks, et takistada viiruste kiiret levikut, saab igaüks kaasa aidata omapoolse panusega – olles võimalikult hügieeniline. Mida rohkem inimesi viiruste leviku perioodil enda hügieeni jälgib, seda väiksem on oht ka teistel nakatuda. Seetõttu peakski igaüks suhtuma tõsiselt mitte ainult enda, vaid ka teiste, eriti endast nõrgemate immuunsussüsteemiga, inimeste tervisesse.

Tea kuidas viirused levivad

Palju erinevaid baktereid, viiruseid ja allergeene paiknevad õhus, mida sisse hingame. Seetõttu ongi meie nina eriti oluline – loputa seda aeg-ajalt looduslike lahustega, et uhuda minema haigustekitajad.  Viirused levivad ka käte, sülje, toidu ning kehavedelike kaudu ja seda eriti hästi rahvarohketes kohtades, kus võib olla potentsiaalseid viirusekandjaid rohkem kui üks.

Mida tasub endale koju varuda:

  1. Erinevad puhastusvahendid – riiete ja erinevate koduste pindade puhastamiseks;
  2. Lateksist ühekordsed kindad – poes käimiseks, koristamiseks, tankimiseks ja muudeks tegevusteks, kus peab asju kätega katsuma;
  3. Desinfitseerivad geelid, spreid või lapid erinevate pindade ja/või käte puhastamiseks autosse, kotti, tööle ja koju;
  4. Kätepaberid – käte kuivatamiseks, nina nuuskamiseks, pindade puhastamiseks;
  5. Prügikotid – paberite, kummikinnaste jms asjade kohese äraviskamise jaoks.

Enda ja teiste kaitsmiseks pööra tähelepanu järgmistele punktidele:

  • Pese pidevalt käsi. Kasuta selleks sooja vett ning seepi. Vajadusel desinfitseerivaid vahendeid (lapid, geelid, spreid). Eriti tasuks punktile tähelepanu pöörata töölt/poest koju jõudes, pärast tualetis käimist, enne söömist ning pärast kokkupuudet võimaliku viirusekandjaga. Sellega tagad enda kaitse, sest kunagi ei või teada, millised pinnad on nakatunud.
  • Ärge suruge teiste inimeste käsi! Ka nii võid endale potentsiaalselt kandjalt kiirelt pisiku külge saada. Selle asemel soovitatakse tervituseks hoopis kummardada või näiteks rusikaid kokku lüüa.
  • Kasuta nuppude jaoks nukke ja paberrätte. Erinevaid üldkasutatavaid pindu (näiteks tankuri püstolit) kasuta koos paberrätiga või kanna ühekordseid kummikindaid. Peale kasutamist viska paberrätt/kindad koheselt prügikasti. Lülitite ja liftinuppude vajutamisel on ohutum kasutada käe nukke.
  • Ava uksi nn ’suletud rusikaga’, puusaga või küünarnukiga lükates. Kindlasti ei tohiks lingist kinni võtta. Jälgi seda eriti üldkasutatavates ruumides nagu näiteks tualettruumides ja muudes kohtades, kus liigub palju inimesi. Kui muud varianti ukse avamiseks ei ole, siis pese käed esimesel võimalusel pärast lingi puudutamist.
  • Kasuta desinfitseerivaid lappe kauplustes, kui neid leidub. Pühi enne kasutamist puhtaks käru käepide ning lapse jaoks mõeldud tool.
  • Hoia pudel(id) desvahendiga pidevalt enda lähedal – kodus, kotis autos jne. See on vajalik, et saaksid ka ootamatus olukorras vajadusel oma käsi puhastada.
  • Ära katsu oma nägu, nina ega suud. Tavaline inimene katsub oma nägu enesele teadmata kuni 90x päevas. Kuna viirused levivadki eelkõige nina ja suu kaudu sinu kehasse, on taoline tegevus väga ohtlik.
  • Kui võimalik köhi ja aevasta salvrätikusse. Peale kasutamist viska salvrätt kohe minema. Kui pole võimalik köhi/aevasta varrukasse. Sellisel juhul pese oma riietus esimesel võimalusel, sest riietes võib viirus edasi elada kuni nädala.
  • Kui oled juba haigestunud puhka ja püsi kodus. Vähenda oma stressi, et keha saaks paraneda ja puhata. Väldi teistega kokkupuudet, sest vaid ühest aevastusest piisab sellest, et nakatada teisi inimesi.
Sulle võib veel huvi pakkuda...