Kuidas säästa aias vett?


Kuidas säästa aias vett?

Vesi on kriitilise tähtsusega komponent aia hoolitsuses. Paratamatult pole see lõpmatu ressurss, mistõttu mõtiskleme sel korral, kuidas vett hoida ja selle kasutust tõhustada. Teadlik veekasutus on odavam sulle ning keskkonnasõbralik loodusele. Loe, kuidas vähendada oma aias kasutatavat vee kogust, koguda vihmavett ja kasta nii, et taimed oleks samuti rõõmsad.

Kasta pigem harvemini, kuid põhjalikult. Tihti ja vähe kastes saab märjaks vaid mulla pealmine kiht ning taimed ja puud jäävad ikka kuivale. Lehtpuud ja-põõsad annavad janust kärmelt märku. Okaspuudel see vastu võivad kastmisapsud ilmneda alles järgmisel aastal. Tehtud vigadest annavad märku õige värvi muundumine hallikaks ja tuhmiks või kevadised noored võrsed on vajunud longu.Vee üleküllus surub juurtele hingamiseks vajaliku õhu mullast välja- ilma hapnikuta aga juurde rakud upuvad. Jälgi,et ei tekiks kiiret vee äravoolu. Aeglane kastmine on parem taimele, sest vesi jõuab juureni imbuda ja ei voola kohe minema ja midagi ei lähe raisku. 

Kogu ja kasuta kastmiseks hoopis vihmavett.  Jäta vihmaveetorude alla kogumisanumad, sest hiljem saab seda vett kastmiseks edukalt kasutada. Veelgi parema mugavuse loomiseks saad kogumisanumale paigaldada kraani, kust on lihtne näiteks kastekannu täita või vajadusel käed kiirelt ära pesta. Lisaks sellele, et vihmavesi on tasuta on see ka neutraalse PH tasemega, mis on taimede jaoks oluliselt tervislikum valik. Voolikust tulev vesi on taimede kastmiseks tihti ka liiga külm vastupidiselt vihmaveele, mis on väljas seismisega juba saavutanud õuetemperatuuri. Õuesooja veega taimi kastes tänavad nad sind kindlasti uhkete õite ja viljadega juba üsna pea.

Taaskasuta köögivett. Kui keedad köögivilju siis selle asemel, et see kraanikausist alla lasta kogu see anumasse ja kasuta hiljem kastmisel aias. Väike nipp! Sooja vett oodates kogu soovimatu külm vesi samasse anumasse.

Kuldne aeg on hommik. Kõige efektiivsem aeg kastmiseks on varahommik või õhtu, mil temperatuur on madalam. Sellel ajal kastes jõuab vesi imenduda mulda ja ulatuda taimede juurteni. Päikesepaistelises ajal kastes võib aurustuda lausa 1/3 kastmisveest. See tähendab, et vesi ei jõua korralikult mulda imenduda ning raiskad asjatult kastmisele aega ja vett.Lisaks vee raiskamisele on see ka risk taimelehtedele. Nimelt võib külm vesi päikesekuumadele lehtedele tekitada kahjustusi. Ööseks märjaks saanud lehtedel võib moodustuda lehehallitustõbi. Päikese käes märjaks saanud lehtedel moodustuvad kerged põletusjäljed. Seda tekitab veetilkadest tingitud luubiefekt.

Hea nipp! Mulla niiskuse kontrollimiseks torka nimetissõrm mulda ja kui muld on sõrmesügavuselt veel kuiv, tuleb kastmist jätkata. Üks-kaks korda sõrmesügavuselt kastetud pinnas on piisav muru, püsikute ja väiksemate ilupõõsaste jaoks.

Võimalusel eelista kastekannu. Sellega kastmisel on sinul endal kontroll, kui palju vett kulub. Automaatse kastmissüsteemi puudused seisnevad selles, et osa vett, mis peaks jõudma taime juureni aurustub kiirelt juba mulla pinnalt. Samuti võivad lehtedel olevad piisad teha liiga taimele. Kui päike lehel olevale piisale otse peale paistab võib taimel tekkida põletus.  Hoia silma peal ka ilmateatel. Kui sinu aias siiski on automaatne kastmissüsteem, siis loogiline oleks selleks päevaks kastmissüsteem puhkusele saata ja lasta loodusel niisutamise eest hoolt kanda.

Kastmisreegel numbrites. Taimed saavad piisavalt kastetud, kui pead meeles arvuga 10 seotud reegleid. Nimelt 1 ruutmeetri kastmisel 10 liitri veega saab muld märjaks umbes 10 cm sügavusel. See on piisav muru, suvelillede ja madalakasvuliste püsikute jaoks. Ülejäänud aiataimed sooviksid aga pisut rohkem. Herned, oad, tomatid ja kartulid vajavad õide puhkemiseks rohkem vett, salatid armastavad pidevat niiskust, sest muidu muutub nende maitse mõrkjaks.

Decora Reklaamiosakond soovitab! Soeta endale dekoratiivne Kastja lind. Tegemist on anumaga, mille all olev otsik on mullas ning linnukujulise mahuti saab veega täita. Eelnevalt korralikult kastetud mulda pistes püsib mahutis vesi kuni 14 päeva ning laseb mullas oleva otsiku kaudu välja vajalikus koguses vett, et taim püsiks kenasti kastetuna.

Ära vaeva end ebasobivate vahenditega! Kasuta käsitsikastmisel pigem erinevate otsikutega pihusteid. See tagab sujuva ja ühtlase veejuga. Suurima mugavuse saavutamiseks hüppa läbi lähimast Decorast ja klienditeenindaja abiga leiad oma käele sobivaima kastmispihusti. Käepärane otsik vähendab survet peopesale ning käsi ei väsi nii kiirelt ära.

Hoia kastmissüsteemid töökorras. Lekked voolikutest või ühendusest on vee ja raha kulu. Lisaks võib see tekitada ebameeldivusi, kui voolikukraan asub siseruumides või kohas, kuhu vett ei tohiks sattuda. Vaata kevadeti kõik tarvikud üle ja vajadusel soeta uued. Valimisel veendu, et tegemist oleks mitmekihilise kärgmustriga voolikuga, sest see peab vastu aastaid ning ei lähe keerdudes sõlme. Vooliku hoidmisel on abiks voolikukäru ja seinale kinnitatav voolikupool.

Multš on maapinnal nagu tekk. Lisaks kaitsmisele vähendab ta niisutamisvajadust, aitab hoida mulda mõõdukal temperatuuril ning pärsib umbrohu levikut. Pinnase veepidavuse võimet aitab suurendada huumusainete sisalduse suurendamine. Multš annab aia kaunistusele viimase lihvi. See lihtsustab aia hooldamist, sest rohimis- ja kastmisvajadus väheneb. Multšialune maa püsib poorse ja niiskena nii, et taimed saavad juured kogu mullakihi ulatuses laiali ajada. Veel saab multši kasutada puude ümber kaeluse tegemiseks, siis ei kahjusta muru niitmisel puutüve. Köögiviljaaia kasvatuskastide vahele saad teha multši abil käimisrajad, see aitab jalatseid puhtamana hoida.

Sulle võib veel huvi pakkuda...