Kuidas valida värvirulli?


Parim värvirull igaks tööks

Suuremateks sise- ja välivärvitöödeks valitakse pintsli asemel tihti hoopis rull. Peamiselt peitub selle võlu kasutuskiiruses ja pakutavas mitmekülgsuses. Teine oluline põhjus rulli eelistamiseks võib olla rullimustri erinevus värvitud pinnal võrreldes pintsli jäljega. Vaatame üle värvirullide kvaliteedimäärajad.

Kasutaja seisukohalt on kõige olulisem rulli materjal, laius ning millise mustri rull jätab värvimisel. Üldiselt sobib ebatasasemale pinnale pikema karvaga ja siledatele läikivatele pindadele madala karvaga rull. Mahukad pikema karvaga rullid suudavad ebatasasel pinnal kanda värvi õnarustesse ning kogu pind saab värvitud. Madala rulliga värvitud pind jääb praktiliselt sile. Läikiva ja sileda pinna värvimisel on oluline aluspinna siledus, sest muidu joonistuvad ka väiksed ebatasasused selgelt välja.

 

Alustame algusest...

Rulli valikut alustame sellest, mida üldse on vaja värvida. Üldiselt hakatakse ruumi värvima lagedest, seejärel seinad ja viimasena põrandad.

Lagede värvimisel kasutatakse tavaliselt paksukarvalist rulli. Laed tahavad suhteliselt paksu kihti värvi, et struktuur jääks kaunis. Pika karvaga rull suudab seda ilma suurema vaevata pakkuda. Tavaliselt võiks olla lae värvimiseks komplektis kaks rulli. Esiteks väike, mis on otsast karvane. Sellega on hea ära teha nurgad ja kehvemini ligipääsetavamad kohad. Teiseks suurem rull, millega saad mugavalt, ühtlaselt ja kiirelt värvida suuremat pinda.

Seinte värvimiseks kasuta natuke madalama karvaga rulli. Samal põhimõttel nagu lae värvimisel, varu endale kaks rulli - väiksem ja suurem. Väiksemaga saad lihtsalt värvida pistiku, uste, akende jm ümbrused ning suure rulliga suured pinnad.

Lisaks võid poelettidelt leida ka väga madala karvaga rulle, mida kasutatakse põhiliselt mööbli värvimiseks. Üldiselt värvitakse rulliga ainult tasapinnalisi esemeid nagu lauaplaat või ukseleht, sest rull ei suuda värvi kanda ühtlaselt uksele või mööbliesemele, millel on erineva kõrguse või laiusega nikerdused. Lisaks soovitame kõrgemal asuvate pindade värvimiseks kasutada pikendusvart. Isegi kui ulatud ilusti värvima ning tundub nagu vajadus otseselt puudub, on pikendatav vars mugavamaks värvimiseks tihti vajalik. Pikendusvarrest saad ka kindlalt kahe käega kinni hoida ja nii väsitab töö vähem. Uskuge meid – ka lõpptulemus tuleb nii olulisem parem.

Kui hakkad kaupluses rulli valima näed pakendilt, millise pinna jaoks vastav rull sobib. Samuti on pakendil olemas väga kergesti arusaadavad piktogrammid, kus selgelt välja toodud, kas tegemist on sise- või välitöödeks mõeldud tarvikuga.

Rulle võib karva pikkuse järgi jagada kolmeks - pika, keskmise ja madala karvaga. Et saaksid lihtsa vaevaga sobivale pinnale rulli valida, on reklaamiosakond koos Tikkurilaga kokku pannud pisikese rulli-spikri.

Rull

Karva pikkus

Sobiv pind

Pika karvaga rull

18 – 22 mm

Karedam krohv, betoon, tellis, struktuursed pinnad, laed

Keskmise karvaga rull

11 – 12 mm

Kipsplaat, kare puit, sile krohv,  seinad

Lühikese karvaga rull

5 – 6 mm

Puidust ja metallist mööbel. Seinad, põrandad, uksed


 

Mida pikema karvaga rull, seda suurema mahutavusega see on. Madalama karvaga rullid on küll väiksema mahutavusega, kuid annavad siledama ja vähem struktuurse lõppviimistluse.

Uued populaarsed rullid

Maalritarvikute riiulitel on näha uusi rullitüüpe, millest mõned võtavad üle pintslite funktsioone ja vallutavad üha uusi territooriume. Seinte värvimisel kasutati veel mõne aja eest vähemalt kaheks tööks kindlasti pintslit – seinale värvipiiri tõmbamisel ja sisenurga värvimiseks. Nüüd on mõlema töö jaoks välja töötatud erirullid. Kitsa, rulluisu ratast meenutava nurgarulliga on ülimugav toa nurgad enne seinte värvimist üle tõmmata.

Värvirulli kvaliteeti saad visuaalselt hinnata juba poes. Jälgi, et pind oleks ühtlase välimusega, rulli karvad ei ole lahtiselt ning ääred oleksid sirged. Kuna tootmisel pole võimalik sada protsenti kõiki kiuosakesi eemaldada siis pese enne esmakordset kasutamist rulli vee ja seebiga. Nii saad eemaldada üksikud lahtised ebemed rullilt. Katseta ka rulli käepideme mugavust seda käes hoides. Eriti mugavad käepidemed valmistatakse kahekomponentsetena, kus osa pinda on kõvast ning osa pehmemast kummist. Seda on mõnus käes hoida ja see ei libise ära. 

Sulle võib veel huvi pakkuda...