Läbimõeldud garderoob mahutab kõik vajaliku!


Läbimõeldud garderoob mahutab kõik vajaliku!

Erineva hooaja riided, jalanõud, kohvrid, tekid, padjad, jõuluehted – nimekiri on lõputu. Kõik vajavad kodus kindlat kohta. Peamiselt leiavad koha kappides või panipaikades. Kui aga talvel reisile minnes selgub, et kapi taga nurgast oleks vaja suvekleiti, ootab ees suur kaevetöö.

Üha enam eelistavad inimesed kodudes sisseehitatud garderoobilahendust. Hästi sobib mõne toa otsasein või pimedam nurk. Koha leidmiseks tasub kodus avatud meelega ringi käia. Teinekord võib garderoobi asukohaidee tulla olemasoleva mööbli ümber tõstmisel. Veelgi parem, kui leiad kodus mõne toa, millest saaks ehitada nö „walk-in“ garderoobi. Kui oled asukoha leidnud algab planeerimine!

Esmalt tuleb selgeks mõelda, mis eesmärki garderoobikapp täitma hakkab. Lähtuvalt sellest vali riiulisüsteem. Kõige olulisem on juba alguses võtta õiged mõõtmed! Läbimõeldud plaani ja õigete mõõtmetega garderoob on tõesti mahutav, funktsionaalne ja abiks igale majapidamisele. Kauplusest võid leida küll hulk standardlahendusi, kuid need ei pruugi ühtida pere vajaduste, võimaluste ega nõudmistega.

Soovitav keskmine kapi sügavus on 74 cm. Suurema sügavuse puhul võib riiuli tagaosa ligipääsetavus olla piiratud. Samuti tuleb arvestada kapi ette tulevate liuguste, paneelkardinate või kapiustega. Kui ette tulevad liuguksed, siis tasub arvestada kogusügavuseks vähemalt 60 cm. Väiksemas kapis hakkavad riidepuul rippuvate riiete varrukad liuguste vahele jääma. Kõrguse ja laiuse mõõtmed dikteerib aga kapi asukoht. Juhul, kui sinu kodus pole kõrged laed, eelista laeni kappi. Seda just seetõttu, et nii ei lähe ruumi raisku.

Planeerimisel tasub teha joonis, et visuaalselt oleks võimalik tuvastada võimalikud veakohad. Näiteks võib juhtuda, et riiulisüsteemi ja liuguste omavahelist asetust ei arvestata. Nii võivad sahtlid või korvid sattuda kohta, kus need liuguste tagant välja käia ei saa.

Mõtle, mis asjad kappi täitma hakkavad.

Vaata hoolikalt oma kapi sisu. Riidepuutoru ruum sobib inimestele, kelle kapis leidub rohkem ülikondi, pintsakuid või kleite. Kui kappi täidavad pigem kampsunid, T-särgid ja pusad tasub mõelda hoopis riiulipinna või korvide peale.  Ära unusta jalanõusid! Üksteise otsa surudes võib jalanõude pealispinda kriipida. Seepärast ongi tark planeerida neile eraldi riiulid. Väiksema pesu ja sokkide mugavaks hoiustamiseks sobivad korvid või sahtlid.

Riidepuutoru kõrgus põrandast võiks olla 170 - 180cm. Nii jääb väike ruum asjade jaoks, mis kohe ei pruugi planeerimisel pähe tulla. Pintsakute jaoks planeeri vahe kõrgusega 90 - 100cm. Sahtleid ei tasu kõrgemale kui 1,4 m panna, sest muidu võib asjade kätte saamine olla raskendatud. Tihti jäetakse kõige ülemine riiul kogu kapi ulatuses vaheseinata. See annab võimaluse paigutada sinna suuremaid esemeid nagu reisikohvrid, jõuluehete ja talveriiete kastid.

Riiulite kõrgused võiksid olla ca 25 - 35cm. Madalamad on ebamugavad ja kõrgemad raiskavad ruumi. Riiulite pikkus võiks olla kuni 100 cm, riiulid pikkusega üle 120cm toesta altpoolt püsttoru või vaheseinaga.

Garderoobi sisu kujundamisel tasub meeles pidada, et kõik peaks olema kohe näha, mitte peidetud üksteise taha. See tagab võimaluse kätte saada ükskõik mis asi suvalisel hetkel ilma, et peaksid kogu ülejäänud garderoobi sisu endale kaela tõmbama. Parima tulemuse saavutad erinevaid süsteeme ja furnituure omavahel kombineerides. Ruumi parema ärakasutamise jaoks kasuta kingakorve, kingareelinguid, püksiriputeid, nagisid, riidepuutorusid. Rohkemate võimalustega saad tutvuda Decora kaupluste koduosakonnas.

Garderoobikapp vajab kindlasti valgust. Luminofoorvalgusti ehk säästulamp on kõige ohutum, kuna ei lähe kuumaks. Samas näitab hõõglamp värve paremini. Kindlasti ei tasu kasutada kapi sees halogeenvalgusteid, sest need lähevad väga kuumaks ning tekib tuleoht.  

Sulle võib veel huvi pakkuda...