Novembri toimetused


Novembri toimetused

November toob endaga külmad temperatuurid, tuule ja  vihma. Meie saame mõnusalt rullida end soojas toas kaunitesse pleedidesse kui samal ajal peab aed hakkama saama raskete tingimustega, mida meie kliima paraku talviti pakub. Sina saad taimi aidata ja neile külma eest kaitset pakkuda. Decora Reklaamiosakond on kokku kogunud kõik nipid ja trikid, millega aed saaks külmale ajale vastu minna täieliku ettevalmistusega.

Ideaalne aeg maksta palka tehtud töö eest lindudele. Tihased ja teised tublid töölised on suvel usinasti sinu aias kahjurite arvukust vähendanud.Sinu võimalus tasuda söögiga suvel tehtud töö eest. Täida nende söögimaja korrapäraselt hea ja paremaga.

Talveloor, külmakate ja varjutuskangas

Talveloor on sünteetiline materjal, mis meenutab olemuselt katteloori, kuid on paksem ja soojem. Seda iseloomustab kerge kaal, hea hingavus ja kiire kuivamisvõime. Kuna materjal laseb hästi läbi vett, ei  külmu see puudel kõvaks „koorikuks“ ning ei muutu lisaraskuseks.

Talveloor on mõeldud kasutamiseks väiksemate miinuskraadide ja tuule eest. Käreda pakase korral pane lisasoojuse saamiseks külmakate või mitu kihti talveloori. Talveloori on võimalik osta rullina ning vajab kinnitamiseks jupikest nööri.

Külmakate on nö talvekasukas. Sobib kuni 1,6 m kõrguste taimede katteks külmakartlikele põõsastele, dekoratiiv- ja oksapuudele, roosipõõsastele, rododonderitele, püsililledele, roni- ja maitsetaimedele. Valmistamisel on kasutatud looduslikku džuudikiud, mis kaitseb taimi külma, UV- kiirguse  ja tuule eest. Aseta kate taimedele enne püsikülmade saabumist ja eemalda pärast mullapinna sulamist. Lihtsalt tõmba taimele „pähe“. Allääres olev kumm tõmbab katte taimele kompaktselt ümber.

Siinkohal taskuks ära mainida, et džuudi taime kasvatamisel ei kasutata väetisi ega taimekaitsevahendeid, mis tähendab, et see on keskkonnateadlik viis oma taimede katmiseks.

Varjutuskangas on tugev polüporpüleenist kootud erineva tihedusastmega võrk, mis on tavaliselt rohelist või musta värvi. Varjutuskangas päästab taime päikesekahjustuse ja tuule eest. Ära paigalda seda otse võrale, sest katte ja taime vahel peab õhk saama liikuda. Mitte mingil juhul ära pane taimele katteloori või kile. Kui päike peale paistab, läheb loori all väga kuumaks ja taim hakkab sõna otseses mõttes küpsema.

Mässi kangas ümber puu keerdu ja seo kinni nööriga. Kuna külmaga on puit rabe, ole ettevaatlik nööri kokkutõmbamisel. Jälgi, et kaetud saaksid ladvad ja uued kasvupungad. Väiksemate puude ümber ehita tugiraam. See on hea abiline ka lume puhul, hoides taime püsti ka siis, kui lumi üritab vastu maad suruda.

Roosid

Kuhja rooside ümber vähemalt 20 cm kõrgune mulla või turbahunnik. Ära kraabi peenrast vaid too mujalt. Juurte ümbert ja pealt kraapides tekitada kahjustusi, selle tagajärjel on need veelgi külmakartlikumad. Kata roosid kuiva ja sooja hoidva materjaliga. Hästi sobib näiteks: kasvuturvas, koorepuru, saepuru, tammelehed, kasepuu koorelaastud.

Oluline on paigaldada kuiv kate just enne külma, sest sügisesed vihmased ilmad muudavad katte märjaks ja see ei täida enam oma eesmärki. Kuiv kate teeb roosi juurtele soojema keskkonna ning külmakahjustused ei tule nii kergelt. Kõige viimasena aseta kuuseoksad. Nende peamine eesmärk on koguda lund, hoida eemal hiired ja kaitsta kevadel roosivarsi päikesepõletuse eest. Ilma lumeta talve korral ei ole tarvis kuuseoksi panna.

Kasvuhoone

Kokku riisutud lehed sobivad ka kasvuhoonesse. Aja muld kokku ja laota kasvuhoone põhja umbes paarikümne sentimeetri paksune kiht lehti ja lükka muld tagasi. Mulda peaks lehtedele jääma vähemalt 15 cm. Lehtede kõdunemine soojendab kevadel mulda ning see annab tomati- ja kurgitaimedele jõudu.

Decora Reklaamiosakond hoiatab! Ära unusta, et talvekatete alune on närilistele soodne elukoht. Pane talvituskoha lähedale niiskuskindel mürksööt. Kontrolli iga 2-3 nädala tagant ja vajadusel lisa juurde!

Sulle võib veel huvi pakkuda...