Sanitaarruumi vuukide tihendamine


Sanitaarruumi vuukide tihendamine

Vannitubades, wc-des ja köökides leidub alasid, mis on plaaditud, vajavad vuukide tihendamist. Selle eesmärgiks on anda sanitaarruumidele esteetiline, kauakestev väljanägemine. Niiskete ruumide vuukide eluiga mõjutavad ülemäärane niiskus ja kokkupuude erinevate kemikaalidega. Seetõttu ongi oluline kasutada sobivad hermeetikuid, mis aitavad säilitada mehaanilisi omadusi ja esteetilist välimust.

Tänapäeval võid leida erinevaid hermeetikuid nagu näiteks neutraalsed, happelised silikoonid, PU-hermeetikud, hübriidhermeetikud jne. Igal neist on omad eelised ja puudused,mida silmas pidada.

Vuugihermeetikute valimisel arvesta:

  • Enne kasutamist veendu, et valitud hermeetik nakkuks kavandatud aluspinnaga piisavalt.
  • Hermeetik ei pruugi aluspinna materjaliga alati sobida. Näiteks korrosiooniriski tõttu ei tohiks happelisi silikoone kasutada katmata metallidega. Kokkupuutes loodusliku kiviga (marmor, graniit) tuleb veenduda, et hermeetik ei põhjustaks nende pindade määrdumist.
  • Sanitaarruumide vuugid on pidevalt kokkupuutes suure õhuniiskuse, kuuma või külma veega. Sellest tulenevalt peab hermeetik suutma säilitada oma kuju ja ettenähtud omadused.
  • Sanitaarruumide puhul on ülimalt oluline, et hermeetik sisaldaks pikaajalise hallitus- ja seenevastase kaitse fungitsiide.
  • Suurema liikuvusega vuukide (seina ja ujuvpõranda vaheline vuuk, seina ja vanni vaheline vuuk) tihendamisel on oluline kasutada suurema elastsusega hermeetikuid.
  • Sanitaarruumides puutub hermeetiku pind kokku erinevate kemikaalidega nagu valgendid, seebid, šampoonid. Pikaajalise vastupidavuse ja välisilme tagamiseks on väga tähtis, et tihendatud vuugid oleksid lihtsasti puhastatavad. Hermeetiku pind ei tohi olla liiga pehme, sest muidu võib see puhastamise käigus kahjustada saada.
  • Tervise- ja keskkonnaohutuse seisukohast on oluline, et hermeetik ei sisaldaks kahjulikke ühendeid. Lisaks peaks lenduvate orgaaniliste ühendite heitkogud olema võimalikult väikesed.

Vuukide tihendamine

Parimate tulemuste saavutamiseks paigalda vuugihermeetik olukorras, kus aluspinna ja ümbritseva õhu temperatuur on sarnased tavalise toatemperatuuriga vahemikus + 15.. +25 kraadi. Tardumiskiirus olenebki õhuniiskusest. Mida kõrgem on temperatuur ja niiskussisaldus, seda kiiremini hermeetik tardub. Taga ruumis piisav õhuvahetus, sest hermeetik eraldab tardumise ajal kõrvalsaaduseid.

Enne hermetiseerimist taga, et vuugi pinnad oleks puhtad, siledad, kuivad, piisavalt tugevad. Vajadusel puhasta poorsed pinnad abrasiivse materjaliga, eemalda lahtised osakesed. Mittepoorseid pindu puhasta lahusti, ebemevaba puuvillasest riidest lapiga. Kui sinu sanitaarruumides leidub laiemaid, liikuvaid vuuke siis pead kasutama vuugilinti. Selle ülesandeks on tagada vuugi ja hermeetikukihi õige kuju ning vältida kolmepoolset nakkumist. Olenevalt konkreetsest olukorrast võib kasutada kas kinniste või avatud pooridega tihendusmaterjali. Vuugilindi paigaldamisel arvesta, et see tagaks vuugis õige paksuse hermeetiku kihi. Kui paigaldad suletud pooridega materjalist vuugilinti, siis veendu, et tihend pinda ei vigastaks, sest vabanevad gaasid võivad halvendada naket ja hermeetikud kahjustada (mullitamine). Vuugilindi läbimõõt peab olema ligikaudu 25% suurema vuugi laiusest. Vajaduse korral tuleb vuugi külgnevaid pindu kaitsta määrdumise eest maalriteibiga.

Pärast puhastamist ja vajadusel tihendusmaterjali paigaldamist paigalda hermeetik. Kanna hermeetik peale silikoonpüstoliga ühtlaselt ja sujuvalt mööda vuuki. Veendu, et hermeetiku ja vuuglindi vahele ei jääks õhuvahesid. Pärast hermeetiku vuuki paigaldamist tasanda see, et anda puhas ja sile viimistlus. Selle jaoks saad kasutada spaatlit. Üleliigne hermeetik eemalda ja pind silu. Kaitsevad maalriteibid eemalda kohe pärast töötlemist, enne hermeetiku kile moodustumist. Eemalda ettevaatlikult, et vuugipind ei saaks kahjustusi.

Vuukide hooldamine ja parandamine

Pikaajalise vastupidavuse võti on korrapärane puhastus, desinfitseerimine ja kuivatamine. Veendu, et ruumis on piisav tuulutus ja küte, et mitte luua soodsat pinda hallituse kasvamiseks või levikuks. Kui avastad pinnalt hallitust siis eemalda see kohe ettenähtud vahendiga. Kui hallitus ei tule siiski puhastamisega maha on see tõenäoliselt jõudnud juba sügavamatesse kihtidesse. Nüüd peab hermeetiku täielikult eemaldama ja asendama, sest uus hallitus hakkab kiirelt kasvama kui eosed jäävad sügavamatesse kihtidesse alles. Samuti vajab hermeetik vahetust kui märkad katkemist või nakke kadumist. Vana hermeetikut on mugav eemaldada kraabitsa või noa abil mehaaniliselt. Kasutusele võid võtta ka spetsiaalselt selleks mõeldud keemilist vahendit.

Tavalised eksimused, mis võivad põhjustada vuukide kahjustusi:

  • Valesti valitud hermeetik. Näiteks suure liikuvusega vuukides nagu vanni äär, on vaja kasutada elastsemat hermeetikut, sest vannist välja ja sisse liikudes see natukene ikkagi liigub;
  • Valesti kavandatud ja/või ehitatud pinnad. Näiteks kaldega põrandad;
  • Vuukide ülemäärane niiskus;
  • Orgaaniliste jäätmete või mustuse settimine hermeetiku pinnale;
  • Sanitaarruumi halb tuulutus ja küte.

Allikas: penosil.com/et/

Sulle võib veel huvi pakkuda...