Teadlik okste lõikus


Teadlik okste lõikus

Aias kasvavate puude lõikamine tuleb sageli ette võtta sellepärast, et esialgselt planeeritud ruum on jäänud väikeseks või varjab suureks kasvanud puu vajalikku valgust. Lõikamist tahavad ka marutuules või lumekoorma all murdunud oksad. Põõsaid lõikavad inimesed üldjuhul okste noorendamise eesmärgil, õitsemise stimuleerimiseks või põõsale kindla vormi andmiseks.

Kui puudele või põõsastele teha lõikeid ilma eelteadmisteta võib tagajärjeks olla parandamatu kahju. Pea meeles, et iga lõige vigastab taime. Mida väiksem ja puhtam lõige seda parem! Lõika vastavalt vajadusele – nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik.

Tööriistad

Olenevalt töömahust vali ka tööriistad. Väiksema aia puhul saab kärpimise tehtud oksa- ja hekikääridega. Kui aed on suurem või hekk on paarkümmend meetrit pikk, soovitame valida mootoriga tarviku. Enne aiatööriista ostmist kaardista, millised puud, põõsad ja lilled sinu aias sirguvad. Nii saad valida iga töö jaoks õige abimehe.

Enamus aia- ja oksakääre on vaheliti liikuvate teradega, rahvakeeli kutsutakse ka kui „kullinokk“. Viimane sobib koduaias peaaegu, et kõikide lõiketööde tegemiseks. Võid kasutada neid kääre nii elus kui ka surnud puidu lõikamisel. Pea meeles, et õhem ehk lõikav tera jääb alati puu poole – nii saad teha võimalikult täpse ja tüvelähedase lõike. Alasi tüüpi oksakääridel on üks lõiketera, mis toimib nagu giljotiin, surudes lõigatava oksa vastu alasit. Sellised käärid on mõeldud peamiselt kõvade, kuivanud ja puitunud okste lõikamist. Alasi tüüpi oksakääre kasutades jälgi, et lõiketera liiguks ülevalt alla, sest nii ei vigasta taime.

Klassikaliste oksakääride nii tugi- kui lõiketera on spetsiaalselt kõverdunud, see aitab lõigatavat oksa paremini kinni hoida ja toestada. Kitsa, pika lõiketeraga käärid on mõeldud täpsust nõudvate tööde jaoks. Sobivad hästi püsilillede ning rooside eest hoolitsemiseks. Terav ots võimaldab head ligipääsu taimede vahele. Samuti muudab maapinna lähedalt lõikamise mugavaks.

Kauplustes leiad suure valiku mootoriga hekilõikureid. Need jagunevad kolme põhitüüpi: varrega, kahe- ja ühepoolse teraga. Kahepoolse teraga lõikur sobib heki vormimiseks ja saab kasutada lõikamiseks keskmise pikkusega inimese rinnakõrgusel. Ühepoolse teraga hekilõikur on mõeldud peamiselt heki sirgete osade jaoks. Hammastik asub ühel küljel ja seetõttu võib tera olla pikem ilma masinat liiga raskeks muutmata. Varrega hekilõikur sobib kasutamiseks kõrgete ja madalate hekkide pügamiseks. Lõiketera saab kasutada nurga all, mis muudab töö kiiremaks. Moodsad akuga hekilõikurid on tugevad, tähelepanuväärselt vaiksed ja peaaegu vibratsioonivabad. Paari lisaaku või seljaskantava aku soetamine võimaldab töötada katkestusteta terve päeva vältel.

Heki lõikamine

 Elupuu hekk saavutab maksimaalse tiheduse lõigates seda kaks korda aastas – aprillis ja augustis. Kuusehekile piisab lõikamisest ühe korra aastas, kui noored võrsed on just puitunud. Okaspuu latv  kärbi tagasi peale õige kõrguse saavutamist. Lõika pigem külgedelt. Lõikamise parimaks ajaks loetakse varakevadet,  kuid sama töö saab teha ka augustikuus.

Lehtpuuhekki tasub lõigata peale võrsete maksimaalse pikkuse saavutamist ja enne nende puitumist. Sama kehtib hekkide kohta, mis koosnevad põõsataimedest. Lehtpuuheki hooldamiseks soovitame teha kaks lõikust – enne jaanipäeva ja augustis.

Lehtpuuheki lõikamisel jäta noort kasvu alles 1-2 cm. Nii tagad heki dekoratiivse välimuse veel aastateks. Kui oksi lõigata pidevalt tagasi samale kaugusele hakkavad pikapeale lehed maha kukkuma ja noori kasve ei tule peale. Teine kord juhtub, et põõsastaimedest istutatud hekk muutub alumisest äärest hõredaks. Sellisel juhul on kaks võimalust, kas teha tugev noorendus või istutada uus hekk.

 

Noorendamine ja tagasilõikus

Enne põõsaste lõikamist selgita välja, kas põõsas vajab hooldus või noorenduslõikust. Viimast saab teha kahte moodi - harvendades või tugevalt tagasi lõigates. Hoolduslõikust alusta kuivanud, murdunud ja väga vanade okste välja lõikamisega. Lõika põõsast järk-järgult välja kõik vanemad oksad. Hea võsumisvõimega põõsastel võid lõigata igal aastal välja umbes 1/3 vanadest okstest. Tagasihoidliku kasvuga põõsastel sama asja teha iga 2-3 aasta tagant. Põõsast võib noorendada ka kõiki oksi 5-10 cm tagasi lõigates. Seda nimetatakse tagasilõikuseks, ent sobib ainult valitud taimedele nagu leedritele, arooniatele või sarapuudele.

Sulle võib veel huvi pakkuda...