Universaalseim ehitusmaterjal – kipsplaat


Universaalseim ehitusmaterjal – kipsplaat

Kipsi unikaalsed ehituslikud omadused avastati juba vanade egiptlaste poolt.  Teadmised ja oskused levisid ülemaailma ning täna saab osta tervisele kahjutut, lõhnatut ning eriotstarbelist universaalset ehitusplaati sisuliselt igast ehituskauplusest.

Plaat koosneb kipsist ja kartongist. Koostisosad ei mõju tervisele kahjulikult käsitlemisel ega edaspidi ruumides elamisel. Üldiselt liigitatakse kahte rühma: standard – ja eriplaadid. Viimastel on lisaks standardplaatide omadustele eriomadused nagu vähendatud veeimavus, normineeritud koospüsivus tules või suurendatud pinna- ja paindetugevus.

Tootespikker:

  • Standardplaat – sobib seina- ja laekonstruktsioonide ehitamiseks kuivades siseruumides ja ebatasaste pindade renoveerimiseks. Elementmajades kasutatakse karkassi jäigastava plaadina.
  • Remondiplaat – kasutatakse alla 2 m raadiusega kumerate või nõguste seine, lagede ja disainelementide (näiteks karniiside) tegemiseks siseruumides. Kuivalt painduvad plaadid kuni 1m ja veega niisutatuna kuni 0,3 m.
  • Tugevdatud plaat (GEK) – mõeldud siseruumide seinakonstruktsioonideks, mis vajavad suuremat jäikust ja mehhaanilist tugevust – lasteaiad, koolimajad, ühiskondlike hoonete koridorid. Elementmajades kasutatakse karkassi jäigastava plaadina.
  • Niiskuskindlam plaat (GKBI) – paigaldatakse viimistluseta või osalise küttega siseruumidesse, milles on suurem niiskusaste (vannitoad, duširuumid, köögid). Saab ehitada vahe, - šahtseinu, kasutada voodrikattena ja lagede ehitamisel. Lihtsalt töödeldav, kinnitatav ja viimistletav.
  • Tuletõkkeplaat (GKF) – sobib sisetöödel tuletõkke –, šahtseinte ja lagede ehitamiseks, samuti teras-, puit- või raudbetoonpostidele ning taladele tulekaitsekatete tegemiseks. Kasutatakse näiteks kortermajades kahe korteri vahelisi seinu tule edasi minemise takistamiseks, samuti katlamajade või saunaruumides, kus asub küttekolle.
  • Tuuletõkkeplaat (GTS) – ilmastikukindluse tagamiseks on plaati töödeldud silikoonsete ainetega. Õigesti paigaldatuna plaat ei tursu ega tõmbu kokku, samuti ei sulge põhikonstruktsiooni ja fassaadikatte vahele jäänud tuulutusvahet. Tuuletõkkeplaatidest ehitatud välisseina võib jätta ilma fassaadikatteta kuni kolmeks kuuks, sest ei kahjustu lühiajaliste sademete tagajärjel. Eeldusel, et tagatud on plaatide hilisem kuivamine.

Enne paigaldust ladusta kipsplaadid siseruumides, kaitse neid niiskuse ja mehaaniliste kahjustuste eest. Hoia plaate kuival ja tasasel alusel. Siseruumides peab alustugede vahe olema maksimaalselt 600 mm. Kõrge õhuniiskuse või valesti ladustamise korral võivad plaadid deformeeruda. Kahjustunud plaatidega on raske saavutada head lõpptulemust. Märgunud plaatidele tuleb leida võimalus kuivamiseks, vastasel juhul võib tekkida hallitus.

NB! Kipsplaate ei tohi toetada nurgale, kuna ühele nurgale laskuv raskus võib plaadi katki teha!

Töötlemine ja paigaldus

Esmalt mõõda, kas seina läheb terve kipsplaat või töödeldud. Märgista kipsplaadile elektritooside kohad, et sinna teha augusaega vastavad augud. Kui mõõdud kipsplaadile märgitud lõika esikülje kartong, murra plaati ja lõika tagakülje kartong. Nurgalõike tegemiseks kasuta lühema osa jaoks kipsisaage ja pikema jaoks nuga. Noaga läbi kipsi lõigata on tülikas seetõttu ongi mõistlik teha lühem lõige kipsisaega, pikk lõige noaga. Vajadusel tasanda lõikepind liivapaberiga.

Ebatasaste seinte parandamiseks võib kasutada sõrestikku - metallist või puidust. Metallkarkassi sisse on kerge paigutada juhtmeid ja torustikku, sest tugedel on vastav valmidus olemas. Seevastu puitkarkass eeldab juhtmete ja torude vedamiseks puurimistöid. Puit võib niiskuse tõttu deformeeruda ja tekitada ebatasasusi, mida metalli puhul karta pole.

Puit- või metallkarkassile plaati asetades tuleb kasutada kipsikruve, vastavalt siis metall – või puidukipsikruve. Mõlemaid leidub kauplustes erinevates suurustes. Kruvi samm plaadi servas on 200 mm, plaadi keskel 300mm. Kruvipea peab jääma plaadipinnast pisut sügavamale, aga ei tohi lõhkuda plaadi kartongpinda. Paigaldamisel jälgi, et plaat oleks loodis, ainult nii on võimalik saada sirge lõpptulemus.

Kipsplaat seina viimistlemiseks paigalda paberist vuugilint ja seejärel pahtelda. Kasuta hea nakkega vuugipahtlit ja kanna see pinnale pahtlilabida või rulliga. Eemalda harjaga pinnalt tolm ja mustus. Kanna vuugipahtlit vuugi pinnale selliselt, et see täidaks vuugipõhja. Suru vuugilint pahtlilabidaga pahteldatud vuugi peale ja jälgi, et vuugilindi alla ei jääks õhumulle. Pahtlijäägid võid kanda vuugilindi peale. Vajadusel lisa vuugilindile pahtlit, et pind jääks tasane. Kui pahtel on kuivanud kanna pinnale 1-2 kihti peenpahtlit. Lihvi kuivanud pahtlipind. Rullpahtel säästab tööaega, eriti kui on vaja täita palju vuuke. Rulli vuugile paksu kihina rullpahtlit. Suru vuugilint värskesse pahtlisse. Ja pahtelda pind üle.

Sulle võib veel huvi pakkuda...