Septembri toimetused


Septembri toimetused

Sügisesed korralikud aiatööd aitavad kevadel säästa aega ja raha. Korralik koristamine, istutamine ja rohimine sügisel tasuvad ennast kevadel kindlasti ära. Viljad valmivad ja aed täitub erinevate värviliste taimedega. Decora Reklaamiosakond kaardistas aias tegutsemisalad ning tõi välja ülesanded, mis kindlasti tegemist tahavad.

Peenral

Kata köögiviljataimed jahedamate ilmade saabudes kattelooriga. Nii kindlustad, et viljad saavad valmis ilma külmakahjustusteta. Endiselt rohi ja korrasta lillepeenrad. Lõika õitsenud lilletaimedel õisikud, siis on järgmisel aastal taimel kergem uusi õisi ajada. Kontrolli, et taimedel poleks tekkinud taimehaigusi. Vajadusel teosta tõrjet või ravi. Loe taimehaiguste kohta ka meie blogist.Puhasta peenrad, kus saak on selleks aastaks korjatud ja tulevase kevade eeltööna kaeva see maa läbi komposti või sõnnikuga. Kõik vanad taimeosad kogu kokku ja põleta, et vältida haiguste levikut.

Õitsemise parandamiseks väeta üheaastaseid taimi kuni talvekülmade saabumiseni. Mitmeaastaste taimede väetamine lämmastikuga lõpeta juuli keskel, et taimedel oleks piisavalt aega valmistuda talveks. Septembris kasuta sügisväetist, see parandab oluliselt taimede talvist vastupidavust ja õitsemist järgmistel aastatel.

Sügisväetamine erineb suvisest selle poolest, et sisaldab rohkesti kaaliumi ja fosforit, lämmastikku vaid paar protsenti või parem kui üldse mitte. Lämmastik soodustab taimede vegetatiivset kasvu ja seetõttu muutavad nad sügisel talveõrnaks. Koed ei jõua puituda enne külmade saabumist. Oluline on meeles pidada, et väetist tuleb anda siis, kui taimed on veel rohelised ja jõuavad omastada vajalikke toitaineid. Kui peenral on koorepurumultš, tuleb algul lükata see eemale, sest väetis tuleb segada ainult mulla sisse. Pole mingit mõtet raputada väetist multšikihi peale, sest sealt toitained juurteni ei jõua.

Kasvuhoones

Oluline on kasvuhoonet pidevalt õhutada ja jälgida. Taoline niiske kliima on haiguse levikule sobilik ning kergem on seda ennetada, kui hiljem haigusevohangule piiri panna. Taimed, mis enam saaki ei anna, kaeva välja ja vii komposti ainult siis, kui neil ei ole probleeme haiguste ja kahjuritega. Kompost tohib sisaldada ainult puhtaid taimi, sest ka seal on soodne keskkond haiguste levikul ja uuel aastal sama komposti kasutades annad haigusele võimaluse uuesti taimi kimbutada. Vaata üle ka kasvuhoone tehniline olukord, võimalikud augud kiles või ühenduskohtades. Klaaskasvuhoone korral vaheta välja katkised klaasid.

Roosid

Roose soovitame väetada augusti keskel ja uuesti septembri algul. Juhul, kui suvel kasutasid pikatoimelisi ehk aeglaselt lahustuvaid väetisi, pole sügisväetist enam vaja. Sellisest väetisest saab taim kasvuaja jooksul kätte kõik vajalikud toitained.

Kui soovid peale külma talve värvimängu näha siis istuta sibullilli. Kuna need on sooja- ja valguslembelised siis leia aias neile päikseline koht. Rusikareegel on, et istutussügavus on kolmekordne sibula läbimõõt ja mida suurem sibul, seda kaugemale tuleb nad üksteisest istutada. Käreda pakase eest kaitse kuuseokstega.

Viljapuuaias ja ilutaimedega

Korrasta marjapõõsad ja viljapuud. Riisu kokku langenud lehed, eemalda ja põleta kuivanud oksad. Pane puude ja põõsaste alla värsket mulda, sõnnikut või komposti. Praegu on ideaalne aeg maasikataimede või muude viljakandvate taimede, puude ja põõsaste istutamiseks. Korja ja talleta taliõunu ja muid vilju, mida talvel süüa. Sügisel väeta viljapuid, marjapõõsaid ja muid mitmeaastaseid taimi, sest nii muutuvad nad haigustele vastupidavamaks ning uuel aastal on oodata rikkalikku saaki.

Nüüd on hea aeg istutada hekitaimi ja püsikuid. Soovitame mulda pista varalehtivad põõsad nagu sirelid, sõstrad ja kuslapuud. Kui kunagi istutatud oksapuud on halva kasvupinnase või ebapiisava valguse tõttu halvas seisus, siis just nüüd on mõistlik need ümber istutada.

Praegu ei ole liigset kuivust ega niiskust ja taimel on ümber istutust kergem üle elada. Kui soovid hekki pügada, siis pea meeles, et noore heki puhul tegutseda pigem tagasihoidlikumalt ja vanema heki puhul julgemalt. Kauni heki saamiseks peavad loomulikult olema korralikud töövahendid.  Olenevalt heki suurusest läheb vaja hekilõikurit, aia- või hekikääre.

Sulle võib veel huvi pakkuda...