Vaip ja vaipkate

Vaip ja vaipkate

Vaip ruumis loob jalgadele mõnusa pinna ja aitab interjööri ühtsemaks tervikuks luua. Põrand on kui viies sein, mis terve ruumi terviklikkuse loomisel olulist rolli mängib. Vaip oma värvi, kuju ja mõõdu sobivusega loob ühtse õhkkonna. Lisaks aitab see lihtsalt ja kiirelt ruumile uut hingamist anda, katta määrdunud või kahjustada saanud põrandat või olla hoopis heliisolatsiooniks.

Decora kauplusest leiad tükivaipu ehk valmisvaipu ning ka vaipkatteid ehk rullivaipu. Soovitame valida rullivaip just siis kui soovid terve põranda ära katta. Et saavutada rullivaiba kaunim välimus ning vältida narmendamist, pakume juurde ka ääristuse teenust. Loomulikult aitame ääristada ka mujalt ostetud vaipkatteid.

Vaiba erinevad funktsioonid

Vaibal või vaipkattel on erinevaid ülesandeid. Sealhulgas luua hubasust ja külmade põrandate puhul aidata jalgu soojas hoida. Majades, kus vahelaed on heli läbilaskvad aitab vaip samme summutada. Kui ruum on ülearu avar ja kajav, siis haara taas poest üks vaip ning muresid on juba vähem. Paigalda vaipkate seinast seina ning kole põrand võib renoveerimisega veel oodata. Eriti külmal ajal on oluline esiku jalamatt. Tuulekojas olev harjasvaip aitab vältida liiva ja mustuse kandumist tuppa.

Vaibaga saad tuua esile erinevate ruumide funktsioonid: hubane vestlusnurk, söögiala, mänguala lastele. Jälgi sööginurka paigutatava vaiba mõõte. See ei tohiks lõppeda jalgade all, muidu tundub, et ruum on kokkusurutud. Parem vali suurus, mis katab põrandat ka siis, kui toole nihutada lauast kaugemale. Magamistoas paiguta voodi külgede või jalutsisse, et magama heites ja tõustes oleks jalgadel mõnus ja soe.

Loo vaibaga terviklik interjöör

Sul võivad elutoas olla suur diivan, imelised erksad toolid ja palju erilise disainiga akssessuaare, kuid ilma vaibata tundub ruum ikkagi poolik. Vaiba valimisel lähtu konkreetse ruumi toonidest. Väga edukalt võivad ühes ruumis toimida roosa ja roheline, kui muud sisustuselemendid neid toetavad. Julge, domineeriva mustriga vaip olla särav kangelane toa keskmes. Pikakarvaline lambanahk toas muudab meeleolu romantiliseks ja koduseks. Ühetooniline vaip on turvaline valik, sest sobib erinevate sisutusstiilidega. Heledatoonilised vaibad muudavad ruumi avaramaks ning tumedad toonid lisavad hubasust. 

Üldiselt muudab suur vaip ruumi väiksemaks. See ei pruugi olla alati negatiivne. Kui soovid avarat ruumi muuta hubasemaks, siis suuremat sorti vaip võib selle probleemi kerge vaevaga lahendada. Lisaks kaitseb suur vaip põrandaid. Kui soovid väikses ruumis avarust saada, siis väldi vaipu, mis oma suurusega kogu tähelepanu ruumis endale tõmbavad. Väikesed kohevad vaibad on suurepäraseks aksendiks kõikides ruumides. Nad näevad head välja kamina või tugitooli ees, aga ka magamistoas voodi kõrval või jalutsis. Taolised väikesed vaibad võivad olla väga praktiline valik magamistoas, sest voodi alla tekib alati tolmu ja see jääb kiirelt suurele vaibale külge. Seetõttu on puhastamise seisukohast praktilisemaks valikuks väiksem vaip.

Mida jälgida?

Suurema läbikäidavusega ruumidesse nagu elu- ja söögitoad vali pigem madalam, tihe, kvaliteetne vaip. Nendelt on juhuslikke toidu-, joogi- ja muude plekkide eemaldamine kergem. Magamistuppa sobib hästi mõnus pika karvaga vaip, millel saad nautida paljajalu käimist.

Vaiba eluiga ja mugavus on otseses seoses selle materjaliga. Peamiselt on vaibad naturaalsed ja sünteetilised. Mõlemal on omad plussid ja miinused. Sünteetilised vaipkatted valmistatakse põhiliselt polüpropüleenist või polüamiidist ja viskoosist. Sünteetiliste vaipade kasuks räägivad: suur valik, vastupidavus, kerge hooldus ja odavam hind. Naturaalsete vaipkatete materjal on enamasti vill. Need on jalale soojad ja loodussõbralikud, kui selletõttu ka kallimad.

Kasuta ohutuse seisukohast alati vaiba all kummist alusmatti. Nii ei kortsu vaip ning keegi ei komista sellel. Regulaarne hooldus eeldab vähemalt korra nädalas tolmuimejaga puhastamist. Kasuta tolmuimejal lamedat, ilma harjasteta otsikut. Ükskõik millise pleki sattumisel vaibale tegutse koheselt, mida kauem ootad seda keerulisemaks muutub eemaldamine.