Kuidas valida tapeeti?


Kuidas valida tapeeti?

Eluruume on võimalik erinevate vahendite abil viimistleda – mõni koduomanik eelistab värvitud, teine tapeeditud seinu, kolmandale aga meeldivad hoopiski kombinatsioonid dekoratiivkivide või fototapeediga.Eelnevates teemades oleme juba käsitlenud, kuidas valmistada sein ette värvimiseks või valida laminaatparketti, sel korral keskendume sobiva tapeedi valimisele.

Tapeet on kindlasti palju enamat, kui lihtsalt seinakate. Tapeedi abil on võimalik sisekujundust oluliselt muuta, kasutades erinevaid mustreid, materjale ja värvitoone. Et saavutada soovitud lõpptulemus, on võimalik lähtuda mitmetest põhimõtetest. Miks mitte tapeetida ruumi seinad, kasutades kõikides sama või hoopiski ühes seinas pilkupüüdvat tapeeti, teistes aga neutraalseid toone. Tapeeti võib lisada üksikute paanidena seina keskele või alumisse osasse, saab improviseerida erinevate materjalidega. Kombineerimisruum on lõputu ja piirid seab vaid loovus.

  • Kujundades ruumis tumeda põranda ja heledates toonides seinad, tundub ruum suurem ja avatum.
  • Tume lagi loob aga efekti, justkui oleks ruum madalam.
  • Suured mustrid tumedates toonides muudavad seinapinna ja ruumi väiksemaks, väiksed mustrid heledates toonides teevad aga ruumi optiliselt suuremaks.
  • Üks tumedalt rõhutatud sein lühendab ruumi, luues optilise keskme. Kui rõhutatud seina ees on ka mööblit, tekitab see eriti tugeva efekti.
  • Vertikaalsed triibud teevad ruumi kitsamaks ja kõrgemaks, horisontaalsed triibud muudavad aga ruumi madalamaks ja laiemaks.
  • Alumisele kolmandikule seina pinnast tagasihoidliku triibumustri lisamine teeb aga ruumi rahulikuks ja avaramaks.

Erinevad tapeeditüübid

Järgnevalt on toodud lühike ülevaade erinevatest tapeeditüüpidest, mida Decora kaupluste valikust leidub. Tapeet koosneb kahest kihist või substraadist – pealmine ja alumine. Pealmine kiht on dekoratiivne ja peamiselt kas paberist või vinüülist, alumise kihi omadustele tuginedes määratakse ära tapeedi paigaldusviis.

Pabertapeet on traditsiooniline seinakattematerjal, mis on keskkonnasõbralik, hästi õhku läbi laskev ja niiskust juhtiv. Samas on paber veniv ning pabertapeete on erineva paksusega, mis teeb paigaldamise keerulisemaks. Pabertapeetide puhul kasutatakse üldjuhul lahjemat liimi, mis paberit liialt läbi ei laagerdaks. Seetõttu tuleb liimi tapeedipaanile kandmisel jälgida tootjapoolseid juhendeid. Pabertapeeti soovitaksime kasutada näiteks magamistubades või elutoas, õhema tapeedi paigaldusel võib spetsialisti abi tarvis minna ning äärmiselt oluline on aluspinna ettevalmistus, et ebatasasused peale paigaldust silma ei paistaks.

Fliistapeedid on oma kasutusmugavuse tõttu isetegijate seas kõige populaarsemad – tapeediliimi saab kanda otse seina, mis kergendab oluliselt tapeetimist. Fliistapeeti valmistatakse tselluloosist ning tekstiilikiududest, mis seotakse sideaine abil. See tagab materjali kõrge niiskuse ja veeauru läbilaskvuse. Fliistapeet ei veni ning paksemad tapeedid võivad väga edukalt peita väikseid pragusid ja ebatasasusi. Peamine erinevus võrreldes pabertapeediga on see, et tapeediliim kantakse otse seina. Fliistapeedi paigaldusega saab tõenäoliselt isetegija edukalt hakkama.

Vinüültapeet põhineb mitmekihilisel paberil või fliispõhjal, millele on kantud sünteetiline kate. Sellisel viisil valmistatud tapeet on satiinviimistlusega või klassikaliselt läikiv. See materjal annab tapeedile äärmise kulumiskindluse, kõrge valgustugevuse ja kerge puhastatavuse. Oma omaduste tõttu sobib vinüültapeet niisketesse ruumidesse ja paigaldusega saab hakkama iga tööd mitte-kartev isetegija.

Kulumiskindlus ja paigalduse eripärad

Sobiva tapeedi leidmise väga oluliseks tunnuseks on ka see, kuivõrd valgus- ja puhastuskindel see on. Kui tapeet paigaldatakse seina, millele paistab pidevalt päike, võib tapeedi värvus tuhmuda või aastatega muutuda, kui tegemist on vähe valgust kannatava materjaliga. Puhastuskindluse põhjal saab otsustada, kas valitud tapeet sobib niiskesse ruumi, nagu näiteks tualettruumi, koridori või kööki, kus võib puhastust või harjaga pesemist ette tulla. Pesu- ja valguskindluse klass on märgitud tapeedirulli tingmärkidele, kuid enamasti kannatavad tugevat pesemist vaid vinüültapeedid. Tapeedivalikul tuleb üle vaadata aluspind – kas seinas on vana tapeet, mis vajab eemaldamist, mõrad või ebatasasused, mis tuleks eelnevalt pahtli ja värvi abil tasandada.

Tähelepanu tuleks pöörata ka sellele, millist paigaldusviisi erinevad tapeedid nõuavad. Mõnel juhul tuleb tapeediliim kanda seina, teiste tapeedimaterjalide puhul aga otse tapeedipaanile ning lasta tapeedil enne seina liimimist seista. Liimi seina kandmise plussiks on kindlasti see, et kogu pind saab liimiga kaetud ning pole tarvis suurt puhast pinda, kus tapeedipaanidele liimi määrida. 

Mida õhem on tapeet, seda keerukam on seda seina kanda ning võib vaja minna spetsialisti abi. Tapeedi paigaldamisel tihtipeale ei mõelda küll selle eemaldamisele, kuid muutliku meelega sisekujundajal tasuks valida tapeet, mida on hiljem võimalik kuivalt seinast eemaldada. Eemaldusviisid on märgitud tapeedi tingmärkidesse.

Paigaldusjuhiseid ja tapeedikulu arvestust tuleb hoolikalt jälgida mustrisammuga tapeedi puhul. Kui tapeet on mustrikorduseta, saab kulu arvestada toa kõrguse järgi, kuid nihkega paigutuse puhul tuleb uut paani pikisuunas liigutada, arvestades tootjapoolselt väljatoodud mustrisammu ja mõningal juhul ka seda, mitu sentimeetrit tuleb mustrisammu paigaldusel nihutada. Pakutakse ka horisontaalselt paigutatavaid tapeete, näiteks bordüüre.

Tingmärgid ja ostumeelespea

1. Kontrolli üle, et tapeedirullid on sama partiinumbriga.
2. Sobiva tapeediliimi valimiseks küsi nõu.
3. Mustriga tapeedi puhul jälgi kindlasti mustrisammu ning arvesta selle põhjal tapeedikulu.

Standard tapeedikulu valem = (ruumi ümbermõõt x ruumi kõrgus): 5 = rullide arv (ruumi mõõdud meetrites)

Ühest rullist, mille pikkus on 10,5m, saab tavapäraselt 4 paani, kui tegemist ei ole mustrilise tapeediga.

POPULAARSED TAPEEDID
Sulle võib veel huvi pakkuda...