Kuidas valida valgustit?


Kuidas valida valgustit?

Meie kliimavööndi eripärade tõttu on hea valgustus eriti oluline komponent koduses interjööris. Hästi valgustatud kodu loob hubasuse, turvalisuse ja praktilise sümbioosi elamiseks. Iga ruum Sinu kodus on erineva otstarbega, mistõttu vajab ka erinevaid lahendusi. Decora Reklaamiosakond veetis terve päeva valgustiosakonnas ja küsis tarka nõu spetsialistidelt ning on valmis Sinuga kõike jagama.

Soovitame erinevaid automaatseid valgustuse juhtimisseadeid, nagu liikumis- ja hämaraandurid. See on lihtne ja energiatõhus, sest valgustus lülitatakse sisse ja välja vastavalt vajadusele. Oluliseks teguriks on valguse suund. Kas ruumis kasutatakse otsest või kaudset valgust. Kaudse puhul peegeldub valgus ruumis pinnalt ja valgusallikas ise ei ole nähtav. Selline valik sobib näiteks magamistuppa või elutuppa. Otsene valgus on otstarbekas näiteks esikus või köögis, kus hea valgustus on ohutuse seisukohast hädavajalik. Kui soovite hubasust siis sobib lamp millel on 2700 K (kelvinit). Neutraalne on umbes 4000 K, ehk, mida suurem on arv, seda külmem on valgus. Soe valgus sobib ruumidesse, kus lõõgastutakse ja külm  sobib tööruumi erksuse suurendamiseks.

Esimene kokkupuutepunkt sissetulijal sinu koduga on esik. Pime esik on ebapraktiline ja veidi tõrjuv. Juba siin ruumis saad anda vihjeid, milline on kodu, kuhu suundutakse. Kui maja on klassikalises stiilis, siis riputa lakke lamp. Kaasaegse elamu puhul kasuta väiksemaid ja peenemaid tulesid. Eelkõige vajab see ruum piisava tugevusega üldvalgust. Pime esik ja käsikaudu kobamine paneb siseneja ebamugavust tundma. Sümpaatne on tulla koju, kus kohtumine toimub selges ja säravas keskkonnas.

Kui esikus on peegel siis mugavuse huvides oleks mõistlik paigutada ka sellele valgustus. Esik on sageli käiguteeks, mis seob erinevaid ruume ja samuti ka trepp. Ära unusta, et turvalisuse loomisel on valgustid elutähtsad. Jälgi, et trepp oleks korralikult valgustatud, nii väldid kukkumisi ja komistamisi.

Köögis

Köögis soovitame mõelda mitmekihilise valgustuse peale. Taoline valgusjaotus tagab sealolijale parima nägemismugavuse nii kokates, ruumi koristades kui hubast õhtusööki nautides. See nõuab oskusliku kombineerimist üld- ja kohtvalgustitega. Üldvalgustuseks on hea kasutada erinevaid süvis- või pinnavalgusteid, mis kataksid kogu ruumi ühtlaselt. Eelkõige on kohtvalgustus mõeldud tööpindadele.

Kui puuduvad seinakapid, mille alla on hea led-ribasid ja liinvalgusteid paigaldada, võib sarnased alavalgusega valgustid asetada tööpinna kohale rivvi. Erinevaid atmosfääre ruumis aitab luua karniisivalgustus. Söögilaua või köögisaare valgusti võib olla „i“ –le täpiks kogu interjööris.

Elutoas

Tavaliselt on elutoad suuremad ja nõuavad kogu ruumi valgustamiseks suuremas mahus valguskiirguse eraldumist. Hea on kasutada eri valgusteid nii laes kui seinal. See annab suurepärase võimaluse valida meeleoluga sobiv valgustus. Kui toimetusi on palju, külas on sõbrad või sugulased, saab toa valgeks ja ruumikaks muuta. Kui aga soovid rahulikult lõõgastuda, saad põranda või väiksema seinavalgusti abil luua hubase keskkonna.

Põrandalamp loob ruumi soojust ja turvatunnet. Peamiselt paigutatakse see toa pimedasse nurka ning sealjuures on tarvis jälgida, et see poleks liiga kõrge ja ei paistaks diivanil puhates otse silma. 

Ükskõik kui soe sealt tulev valgus on, otse silma paistes kaob kogu hubasus. Tasub meeles pidada, et valgusti valimisel on funktsionaalsus kõige olulisem, kuid tähtis on arvestada ülejäänud ruumi sisustusega.

Kui ruumis on rikkalik tapeet siis sobib ruumi keeruka disainiga valgusti, sest rikkalikus ruumis võib tagasihoidlik valgusti jääda märkamatuks. Kui ruum on lihtne siis sobib väga hästi ka lihtsama väljanägemisega lamp, mis kannab edasi just sinu soovitud stiili. Loomulikult ei tähenda see, et minimalistlikku interjööri ei võiks teinekord lisada pisut vürtsi omapärasema disain-valgustiga.

Magamistoas

Magamistoas võiks olla valmidus nii väga heale valgustatusele, kui ka õdusale meeleoluvalgusele. Erksamat valgust vajad näiteks ruumi koristamiseks või väljaminekuks sättimiseks, seda just eriti pimedamal sügis-talvisel perioodil. Kuid eelkõige vajad magamistuba siiski puhkamiseks ja lõõgastumiseks – siin tuleb appi ideaalne valguse dimmerdamislahendus. See on valgusti valgustugevuse reguleerimise võimalus vastavalt tujule.

Laevalgusti on kaasaegses magamistoas aksessuaar, mis annab ruumile üldise tooni ja muudab pimedatel hommikutel riietamise mugavaks ja lihtsaks. Reklaamiosakond soovitab sul magamistuppa valida heleda kupliga valgusti, et valgus võimalikult kaugele hajuks. 

Samuti ei ole mõistlik kasutada väga tugevat lampi, sest öise pimedusega harjunud silma võib ere valgus hommikul ärritada. Kui oled voodis raamatute lugeja siis on tark endale soetada väike lugemislamp. Vali selline, mille valgusvihtu saab vajadusel endale sobivasse kohta suunata. Vali kuppel, mis peidab valgust, sest see on silmadele parem ega häiri ka kõrval magavat inimest.

Magamistoas on eriti oluline mõelda valguse paigutuse peale juba ehituse ajal. Lülitite paigutus peaks olema mugav ja käepärane nii enne uinumist kui ärgates. Pole eriti mugav külmemal perioodil pimedas toas tõusta ja liikuda toa teise otsa lüliti juurde.

Sulle võib veel huvi pakkuda...