LED-riba kööki, koridori ja elutuppa


LED-riba kööki, koridori ja elutuppa

Üha enam valivad kodusisustajad valguslahenduseks LED-riba. Tegemist on tõeliselt mitmekülgse valgustiga. Lisaks pakub LED-riba palju erinevaid disainivõimalusi. Nii võib valgusriba sobida interjööri õdusa taustvalguse loomiseks või kööki tasapinna valgustamiseks.

Enamikel LED-ribadel on lõikekoht selgelt märgitud. Riba jätkamiseks saab juhtmed omavahel kokku joota või kasutada kiirliiteid. Leedribade tagakülg on varustatud kahepoolse teibiga, mis annab mugava võimaluse liimida see otse pinnale või alumiiniumprofiili sisse.

Alustame algusest...

Esmalt selgita välja, millist LED-riba koju vajad. Sellest sõltub materjalide valik, mis omakorda määrab ära tehnilise lahenduse võimalused. Näiteks ei saa niiskesse ruumi paigutada ilma igasuguse kaitseta LED-ribasid, sest need lihtsalt ei tööta liigniiskusega. Niiskuskindluse saad tagada kahel viisil, kas osta LED-riba, mille niiskuskindlus on IP65 ehk kaitstud spetsiaalse silikooniga. Või varuda spetsiaalne liist, mis muudab riba pisut laiemaks, kuid pakub piisavalt kaitset vee eest. Liistu puhul võibki tekkida probleem, et füüsiliselt ei mahu valgusriba enam kohta, kus seda esialgu paigutada plaanisid.

Kõigepealt tasub mõelda, kui palju valgust väljavalitud LED-riba andma peaks. Kui soovid hubast kuma elutoa nurgas, siis piisab valgusribast, mis annab valgust 200 - 300 luumenit meetri kohta. Võib-olla vajad hoopis kööki töötasapinna valgustust, et söögi tegemist hõlpsamaks muuta. Sellisel juhul vali riba, millel on 250 – 300 luumenit.  Kontorisse ja lastetuppa eelista LED-riba, mis jääb vahemikku 300 – 400 luumenit.

Lisaks luumenitele leiad tootepakendilt tähise K. Kelvin ehk (K) on standardühik määramaks valguse värvustemperatuuri. Viimane annab ülevaate, kas lamp toodab külma või sooja tooniga valgust. Mida kõrgem kelvin, seda külmem värvustemperatuur. Mida madalam number, seda soojem valgus. Tavapärane valgustemperatuur eluruumides on 2700 – 3000 K. Köögitasapinnale ja vannituppa sobib valgusallikas vahemikus 3500 – 4000 K, sest aitab  paremini eristada toone. Kontorite üldvalgustuseks sobib 4000 – 6500 K.

Värviedastusindeks CRI või RA näitab valgusallika suutlikkust esitada kaheksat standardvärvi. Siseruumidesse kasutamiseks peetakse heaks CRI näitajaks 80. Aga ruumid, kus värvide täpsus on äärmiselt oluline, vajavad kõrgemat CRI väärtust. CRI väärtus 100 peetakse kõige lähedasemaks valguseks loomulikule päevavalgusele.

LED-riba kasutamine

Leedlindi eluiga sõltub, kuhu paigaldada ja kuidas õhk sinna ligi pääseb.  LED-riba tööaeg on eeldatavalt 30 000 – 50 000 tundi. Peale leedriba kasutamist võib selle toimetada elektroonikatoodete kogumispunkti.

LED-ribal on selgelt näha lõikekohad. Kui lõigata suvalisest kohast jääb alles jupike leedlinti, mis lihtsalt ei tööta. Pigem jäta leedlindile külge väike varu, mis võib ära kuluda hoopis toitekaabli paigaldusel. Toitekaabel ei paindu täpselt riba otsast ja võib vajada lisasentimeetreid.

Leedlinte on erinevat tüüpi. Need jaotuvad värviedastustemperatuuri ja toonide alusel nii: 

  • Ühevärviline ja DTW („down to warm“). Ühevärviline led-riba ei muuda dimmerdamiselt värvusedastustemperatuuri, vaid muutub dimmerdamisel eredamaks või tumedamaks. DTW („down to warm“) ehk valgus, mis muutub hämardumisel soojemaks tooniks.
  • Kahevärviline (näiteks CCT „Correlated color temperature“). CCT ehk muutuva värviedastustemperatuuriga valgus- nii võib valgus olla soe valge, naturaalne valge või külm valge.
  • Kolmevärvilisel ribal RGB „red,green,blue“ on kolm põhivärvi nagu ka nimi ütleb. Need on punane, roheline, sinine valgus.
  • Neljavärviline riba RGB+W „red,green,blue + white“ ehk punane, sinine, roheline + valge valgus. Sellisel valgustil on palju võimalusi valida värv vastavalt meeleolule või vajadusele.

Digitaalse juhtimisega ribade puhul piisab enamasti neljast soonest, kuid osadel juhtudel ka kolmest. Selle info leiad täpsemalt juba kontrolleri ja riba valimisel pakendilt või teenindajalt küsides. Kui kaablisooni on vähem kui vaja, siis ei toimi LED-riba nii nagu ettenähtud.

Kontrollerist väljuv juhe jõuab toiteplokki. Kõige olulisem toiteploki kasutamisel on asukoht. Näiteks ei tohi suruda toiteplokki lae alla villa vahele, kuna see vajab töötamiseks õhku. Toiteplokk eraldab töötamisel soojust ning umbses keskkonnas võib tekkida lihtsalt ülekuumenemine.

Enne elektritööde teostamist veendu, et omad piisavalt teadmisi. Vajadusel kasuta spetsialisti abi. Kontrolli regulaarselt oma eluruumide elektrisüsteemi seisukorda. Elektripaigaldist peavad kaitsma toimivad kaitseseadmed.

Sulle võib veel huvi pakkuda...