Suur intervjuu Decora kardinadisaineriga

Suur intervjuu Decora kardinadisainer Heleniga

Kodu on see, kus igaüks saab olla kunstnik, disainer ja sisekujundaja. Kui oma ideedest tuleb puudu võib alati pöörduda oma ala spetsialistide poole. Decora Mustamäe kaupluse teiselt korruselt leiab kardinasalongi, kus tervitab soojalt kõiki armas kardinadisainer Helen. Vestlesime Heleniga tema tööst, inspiratsiooniallikatest ja hetkel valitsevatest trendidest.

  1. Oled õppinud moedisaini, seejuures disaininud kauneid ööriideid naistele. Kas keerulisem on disainida toodet kliendi soovi või enda idee järgi?

Kliendi soovide järgi on ikka keerulisem. Kui endal tuleb idee, siis hakkan seda esiteks oma peas ja hiljem oma väikeste käekestega katsetama. Klient väljendab küll oma soove, kuid tihtipeale  võivad ideed tehniliselt võimatud teostada olla. Aga selleks mina olengi, et koos kliendiga kõige paremad lahendused leida.

  2. Milline on Sinu lemmik interjööri stiil?

Minimalistlik, väikese boheemlasliku kiiksuga. Ehk midagi sellist, kui perfektsionist kohtub kunstnikuga.

  3. Kas Sinu hinnangul julgeb eestlane kardinaid valides katsetada julgemate toonidega või jäädakse pigem tagasihoidlikuks?

Inimesed muutuvad järjest julgemaks ja mul on eriti hea meel selle üle! Nii kardinate valikul kui kogu sisekujunduses üldse ei ole enam domineerivad erinevad hallid varjundid üksteise peal ja kõrval, vaid julgetakse valida erksaid toone, suuri mustreid ja erilisi materjale. Näiteks samet, satiin, 3D efektiga kangad. Värvidest bordoopunane, kollane, öösinine ja nii edasi.

  4. Mida soovitad inimesele, kes alles alustab kodu sisustamist?

Mõtle välja, milline on sinu stiil – klassikaline, modernne, skandinaavialik, maamaja stiilis ja nii edasi. Alusta rahulikult üks tuba korraga. Alusta kõige suuremate pindade ja esemetega, näiteks seinad, diivan ja muu selline. Ära karda kasutada värve. Ja kasuta spetsialistide abi – selleks nad olemas ongi.

  5. Millised värvikombinatsioonid on sisekujunduses hetkel Sinu lemmikud?

Konkreetselt ja keerutamata: helehall ja tibukollane, valge ja münt, valge ja tumesinine

  6. Palun kirjelda ennast 3 sõnaga.

Perfektsionist, boheemlaslik ja naljakas. Ei kõla üldse nagu üks ja sama inimene. Aga kunstnikud ongi sellised.

  7. Kas Eestis elamine pakub Sulle piisavalt võimalusi loomingulisuse väljendamiseks?

Iga kord mõnelt reisilt tulles on mul tohutult palju uut inspiratsiooni, uusi ideid ja emotsioone, teistmoodi nägemusi, kui varem, mida kõike siis oma töös kohe kasutama hakkan. Nii et hetkel mulle niimoodi täitsa sobib.

  8. Mida silmas pidada sobivate kardinate valimisel?

Ennekõike tuleb läbi mõelda, mis meeldib. Just sina hakkad nende kardinatega koos elama ja et sa neile iga päev hea tujuga otsa vaataks, tasub otsused korralikult läbi mõelda. Millised värvikombinatsioonid interjööris juba on ja milliseid neile kardinate näol lisada võiks? Milline tehniline lahendus üleüldse meeldiks? Kas näiteks ruloo, voldikkardin, roomakardin, tekstiilkardin? Ja kindlasti praktiline pool ka. Kas näiteks on erikujuline aken? Selline rõdu- või terrassiuks, kuhu ei saa igasugust toodet paigaldada? Köögi- või vannitoaaken materjali sobivust silmas pidades. Või näiteks kas elamises on teravate küüntega koduloom.

  9. Millised kardinate stiilid ja kombinatsioonid on hetkel moes? Mida võib Sinu hinnangul tuua tulevik?

Julged värvid ja lopsakad krooked ja isegi selline veidi toretsev stiil. Satiin, samet, pits ja isegi metallik. Kuigi viimane tahab ilmselt veel natuke aega ja harjumist. Teisest äärmusest naturaalsed materjalid, nagu puuvill, lina, viskoos. Tundub, et samad trendid jätkuvad ka tulevikus. Lisaks muidugi järjest rohkem keskkonnasõbralik tootmine.

  10. Kas Sinu arvates peab toode olema pigem praktiline või ilus?

Minu meelest enne ikka ilus ja siis kusagil tükk maad hiljem tuleb mängu praktilisus.

  11. Milline on Sinu enda projektidest olnud kõige põnevam või väljakutsuvam?

Kõige põnevamad on need, kus olen kliendilt saanud võimalikult vabad käed. Saan oma loovust rakendada, materjalide ja värvide ja disainiideedega hullata.

  12. Mis on peamine põhjus, miks inimesed tellivad kardinad salongist ja ei osta otse poeletilt?

Eks ikka selleks, et saada täpselt oma soovide ja mõõtude järgi spetsiaalselt endale disainitud ning õmmeldud kardinaid. Lisaks Eesti käsitöö.

  13. Millistele küsimustele peaks klient enne Sinu poole pöördumist vastused leidma?

Kas on endal väga konkreetsed soovid ja eelistused. Muul juhul teha akendest fotod, võtta minuga ühendust ning siis vaatame juba koos, kuidas tegutsema hakkame.

  14. Kindlasti enne projekti alustamist vajad täpseid mõõte. Kuidas kodus ise mõõta, et kardinad sobiksid hiljem perfektselt?

Kõige lihtsam ja mugavam on seda teha laserkaugusmõõtjaga. Kindlasti saab hakkama ka tavalise mõõdulindiga, aga see sõltub juba projekti keerukusest. Alati võib minu käest nõu ja mõõtmisjuhiseid küsida, seletan siis juba sõltuvalt tootest.

  15. Kui kiirelt kardinad tavaliselt valmivad?

Erinevate toodete puhul erinevalt – kardinasiinid valmivad umbes nädalaga, voldikkardinad ja rulood umbes 1,5-2 nädalaga. Tekstiili tellimisaeg on üldjuhul 2-3 nädalat.

  16. Kas oskad soovitada mõnd ajakirja, veebilehte või äppi, kus leiaks kodusisustaja inspiratsiooni?

Sadolini app, Pinterest, Elledecor.com ja Livingetc.com


Mõned Heleni tehtud tööd