Detsembri toimetused


Detsembri toimetused

Juba ongi jõulukuu. Kodud on täis soojust ja pühade ootust. Õige meeleolu loomine tuleb ikka pererahva koostööna. Sellest ajendatuna mõtlesimegi viimasel reklaamiosakonna koosolekul, kuidas õige pühadetuju kõige kuluefektiivsemalt tuppa tuua.

Loomulikult on staariks ehted ja jõulutuled. Lisaks saad kaunistuseks kasutada toataimi - jõulutäht, jõulukaktus ja alpikann. Tuleb tõdeda, et tegemist on üsnagi kapriissete isenditega, kes kipuvad ruttu oma lehti langetama. Miski siin ilmas pole võimatu, õige hoolitsus tagab kaunid õied ja sirged lehed uue aastani.

Jõulutäht

Erksavärviliste lehtedega jõulutäht sobib sinu jõuluteemalisse koju ideaalselt. Kauplustest leiad suure valiku taimi erineva kõrguse ja värviga. Samas ostmisel tuleb olla tähelepanelik. Vaata, et lilled ei oleks sissepääsu juures, sest pidev tõmbetuul teeb neile liiga. Jõulutähed on väga külmatundlikud, mistõttu võid sattuda taime otsa, mis koju jõudes lehed koheselt langu laseb. Lisaks tuuletõmbusele võib taim lehed langetada ka liiga jaheda ruumi, temperatuuri kõikumise, vale kastmise ja valguse puudumise tõttu.

Jõulutäht vajab mõõdukat kastmist. Väga kergelt laseb lehed longu liigkastmise korral. Kõige parem aeg kastmiseks on siis, kui muld on kuiv. Kasta taime leige veega, külm vesi mõjub sama halvasti, kui külm temperatuur ja tõmbetuul. Väldi ka liigset kastmist, sest nii võivad juured mädanema hakata ja lehed ära kukkuda. Hea kasvukoht on valgusküllases soojas kohas. Keskmine temperatuur 15 – 19 kraadi. Erksa ja intensiivse värvitooni säilitamiseks jälgi, et taim ei saaks päevas üle 12 tunni valgust.

Jõulukaktus

Jõulukaktus võib kaunistada sinu kodu aastaid, sealjuures õitseda igal aastal rikkalikult.  Leia talle oma koht ja lase tal seal rahulikult olla. Ta ei taha liiga eredat päikest, liiga külma õhku (sobiv 15-20 kraadi) ega läbivettinud mulda. Jälgi, et potti ei jääks kastmisvett, muidu tekib juurte mädanemine ja taim hukkub. Väeta jõulukaktust kord kuus, alates varakevadest kuni juulini. Kõige paremini sobib toataimedele mõeldud väetis. Varakevadest kuni juulini käib intensiivne kasvuperiood ja moodustub hulgaliselt uusi lülisid. Juulist septembrini on teine puhkeperiood, kui arenevad uued õiepungad, sel ajal vähenda kastmist. Ja taas alusta hoogsama kastmisega, kui nähtavale ilmuvad õienupud.

Jõulukaktusele sobivad kitsad tingimused aga mõne aastaga muutub muld toitainevaeseks. Sellest tingituna istuta iga kahe või kolme aasta tagant ümber. Sobiv aeg selleks on hilistalv või varakevad, kui enam ei toimu õitsemist ega moodustu õiepungasid. Kasuta kaktuste jaoks mõeldud mulda ja vaata, et drenaaž oleks tip top.

Alpikann

Õied on allapoole suunatud ja värve on palju: valged, roosad, punased, violetsed. Õitseb november kuni veebruar, osa sorte õitsevad peaaegu läbi aasta. Äraõitsenud õied eemalda koos varrega. Järsu tõmbega eemalda terve vars koos õiega, lõikamisel võib jääda osa alles ja tekkida mädanik. Tegemist on vähenõudliku taimega. Samas keskküttega ruum võib olla liialt kuiva ja sooja õhuga. Üldiselt eelistabki ta jahedamat ja õhurikast kasvukeskkonda. Kui soovid õitsemise aega pikendada siis peaks hoia teda jahedas. Kuna alpikann vajab õhuniiskust siis ära pane teda küttekeha lähedusse.  Hoia valges, akna lähedal. Väldi otsest kevadist päikesevalgust, see võib lehed ära kõrvetada.

Kasta regulaarselt üle kahe päeva. Mida soojem keskkond seda tihemini tuleb kasta. Aseta pott veega täidetud anumasse umbes 10- 15 minutiks, sest õied ja mugulad ei tohi märjaks saada. Liigse kastmise tunnused on kollased lehed ja pehmed varred. Õitsemise ajal kastmist oluliselt vähendada. Pärast puhkeperioodi (mai-juuni) hakkavad kasvama uued lehed ja siis võid taime ümber istutada ja hakata taas rohkem kastma.

Sulle võib veel huvi pakkuda...