Kuidas valida muruniidukit?


Kuidas valida muruniidukit?

Muruniiduk on aiaomanikule üks hädavajalikemaid tööriistu, et oma muru ilusana hoida. Decorast on võimalik soetada endale erinevaid niidukeid alustades elektrilise- või bensiinimootoriga muruniidukite, aku- ja robotniidukitega ning lõpetades iseliikuvate, metallist või plastist korpusega, väljaviskavate, peenestavate või koguvate niidukitega. Valik on äärmiselt suur ning endale sobiva niiduki valimine võib osutuda esialgsest keerulisemaks protsessiks. Decora tuleb appi, et oskaksid endale õige mudeli välja valida.            

Kui otsustad tavalise muruniiduki kasuks, siis tuleks edasi mõelda millist tulemust soovid, kas külgväljaviskega või tahapaiskega niidukit. Pea silmas, et turvalisuse seisukohalt ei ole külgväljaviskega niiduk kõige parem. Koos niidetud muruga võib mõni kivi või muu ese lennata teadmata suunas ja tekitada kahjusid läheduses olevatele esemetele, inimestele või loomadele. Samuti mõtle kumba pidi on vaja niita, et teerajad ja peenrad jääksid puhtaks.

Kogumiskorviga muruniiduki eelised
  • Murupind on puhas ja niidetud rohtu ei kanta jalanõudega eluruumidesse.
  • Kogumine laseb murul hingata ja sambla teke väheneb.
  • Tavaliselt on olemas multšimisfunktsioon- multš annab kuival perioodil vajalikku väetist ja niiskust.
Olulised rattaomadused
  • Kuullaagrite olemasolu ja rataste omavaheline võll, mis tagab, et rattad püsiksid otse pikki aastaid.
  • Kummikattega rattad ei kulu nii kiirelt kui plastikrattad.
  • Sile ratas ei pruugi niiskema muru korral haakuda pinnasega.

Mille põhjal otsustada milline niiduk on just Sulle sobiv?

Esmajoones tuleks läbi mõelda, kui suur on niidetav ala. Väikesesse ridaelamuaeda sobib ideaalselt elektriline niiduk, käsitsi lükatav rootorniiduk või akuniiduk. Suuremale linnakrundile, kus juhtmete vedamine keeruline ja niidetav ala on suurem, sobib bensiinimootoriga muruniiduk. Talumajapidamises on heaks valikuks murutraktor, kuna seal on pind suurem ja väikese lõikelaiusega käsiniidukiga kulub liialt palju aega.

Järgmise asjana tuleks mõtiskleda mugavuse üle. Lükatava niidukiga niitmine on füüsiliselt üsna koormav. Kui aga tervis ei võimalda või pinnas on väga mägine, tasub mõistlikuma lahendusena valida endale iseliikuv ehk vedavate ratastega muruniiduk. Sellisel juhul on sinu ülesandeks muruniidukit ainult suunata ja sellega kaasa kõndida.     

Pea meeles, et muruniiduki ostmisel on tegemist pikkadeks aastateks tehtava investeeringuga. Pigem vali mudel, mis on vastupidav, kvaliteetne ja millele oleks tagatud varuosade ja järelhoolduse saadavus.

Robotniiduk

Suur abimees aias on robotmuruniiduk, kes teeb hea meelega kogu töö sinu eest ära. Lisaks on tegemist ka väga keskkonnasõbraliku variandiga ja mis peamine – roboti niidetud muru on palju kaunim ja ühtlasem. 

Mõned nüansid millega arvesta enne robotniiduki soetamist

  • Niidetava ala suurus jääb vahemikku 400- 6000 m².
  • Robotniiduk tuleb väga hästi toime erinevate kallakutega, mis jäävad vahemikku 25-45%. Jälgi kindlasti pakendil olevat kalde suurust.
  • Arvesta kitsaid vahekäikusid – enamasti ei tohiks kitsad kohad olla väiksemad kui 60 cm.
  • Teravad augud tuleks täita eelnevalt pinnasega ning aed puhtaks puuviljadest, okstest ja ripakile jäänud mänguasjadest.
POPULAARSED NIIDUKID
Sulle võib veel huvi pakkuda...