Ettekasvatuse aeg on ametlikult alanud!
Head rohenäpud! Enam ei pea kannatama, sest ettekasvatuse aeg on ametlikult alanud. Et saak oleks suvel korralik, tasubki sõrmed vaikselt mulda pista ja ettevalmistusi teha juba varakult veebruarikuus, kui kevadeootuses on väljas veel käre pakane. Meie kliimas on ettekasvatus mõningate taimede puhul paratamatu, sest lühikese suvega ei jõua taimed vastasel juhul piisavalt suureks kasvada. Lisaks pakub ettekasvatamine rohenäppudele ka põnevust – kas tegin kõik õigesti? Kas taimed hakkavad idanema? Kas valgust on piisavalt? Ja nii edasi..


Kuidas valmistuda ja millega taimi ette kasvatada?

Veebruaris tasub panna paika plaanid ning otsustada, milliseid taimi soovid üldse enda peenras või kasvuhoones näha. Selle järgi kujuneb juba ka külviplaan ning vajadus erinevate ettekasvatuseks vajalike esemete järgi. Vaata kindlasti üle enda eelmise aasta varud, sest nii väldid ka üleliigset tarbimist.

Külvikastid, külvikassetid ja külvipotid on kättesaadavad kõikides suuremates kauplustes – ka Decoras. Külvianuma suuruse määrab  see, kui palju ja kui suuri seemneid soovid istutada. Väiksemate seemnete puhul sobib külviks pigem külvikast, kuid suuremad seemned tuleks istutada otse külvipotti.

Väga mugava lahendusena leidub ka Decoras näiteks turbast valmistatud potte, mis on biolagunevad. See tähendab, et kui taim on piisavalt suur, võid selle mulda istutada koos potiga. Aja jooksul pott laguneb, pakkudes taimele toitaineid ning lubades taimel kenasti edasi areneda. Saadaval on ka plastikust külvipotid ning mini-kasvuhooned, mida saab kasutada mugavalt mitu aastat järjest.


VAATA ETTEKASVATUSEKS VAJALIKKE ASJU E-POES!

 

NIPP: Turbapoti asemel saad kasutada ka WC-paberi rulle. Ka neid võib hiljem koos taimega otse mulda istutada.

 

Ettekasvatuse mini-ABC

Et ettekasvatamine sujuks mugavamalt ning ilma probleemideta, panime oma kogemusest lähtudes kokku väikese ettekasvataja meelespea. Nii võid olla kindel, et kevadeks on taimed tugevad, terved ning valmis ümberistutuseks.

  • Vali värsked ja kvaliteetsed seemned. Poest ostes vaata hoolikalt seemnepakil märgitud kuupäeva. Vali pigem värskem seeme. Nii garanteerid suurema idanemisprotsendi ja tugevamad taimeistikud. Suure valiku kvaliteetseid seemneid leiad kõikidest Decora kauplustest üle Eesti.VAATA SEEMNETE VALIKUT E-POES!  • Uuri kui kaua idaneb sinu valitud seeme. Seemne idanemise ajast oleneb see, kui varakult pead hakkama taime ette kasvatama. Suur oht on taime liiga pikalt ette kasvatada, mille tulemusena võivad taimed nii-öelda välja venida ning jääda seetõttu nõrgaks või sootuks hukkuda. Jälgi kindlasti tähelepanelikult seemnepakil olevat infot külviaja kohta.  • Vali õige muld. Seemnete külvamiseks kasuta selleks spetsiaalselt loodud külvimulda. Õige külvimuld sisaldab seemne idanemiseks kõikvõimalikke vajalikke toitaineid ning on peenema struktuuriga, kui tavaline istutusmuld. Istutusmulla liiga suur toitainetesisaldus ning jäme struktuur paljude taimede seemnetele lihtsalt ei sobi.

Vaata muldade valikut e-poes!  • Vali õiged tingimused. Erinevad seemned vajavad idanemiseks erinevaid tingimusi. Tee kindlasti natuke uurimustööd, millise temperatuuri juures hakkavad idanema Sinu valitud seemned ning kui niisket ja valgusküllast keskkonda on vaja. Nii saad olla kindel, et kevadel kasvab sinu potis kaunis elujõuline taim.

 
Erinevate taimede ja köögiviljade ettekasvatamiseks soovituslikud algused:

Aeglasema kasvuga suvelilled (nt petuuniad, lobeeliad ja inglitrompetid) – veebruari lõpp või märtsi algus

Kiirema kasvuga suvelilled (nt astrid, peiulilled) – aprill või mai

Paprika, tomat, baklažaan, füüsal porrulauk – märts

Kurk, melon, arbuus – aprilli lõpp või mai algus


 

Vaata ka Kekkilä külviõpetust:

 

Sulge
Menüü
Kategooriad