Kuidas paigaldada tapeeti

Tapeetimine on tänapäeval tänu kvaliteetsetele materjalidele ja töövahenditele igaühele lihtsasti teostatav. Selleks, et saavutada võimalikult ideaalne lõpptulemus, on siiski soovitatav jälgida erinevaid nippe ja nõuandeid. Eelnevalt kirjutasime, kuidas valida sobivat tapeeti, et tapeedi abil tuba visuaalselt muuta, kuid väga oluline on teostada ka mõned eeltööd, et tapeet seinas kaua püsiks ja hea välja näeks. Tapeetimise lihtsaks planeerimiseks oleme Decora meeskonnaga just Sulle kokku pannud suure portsu erinevaid näpunäited.

Valmista ruum ette.

Iga töö algab eelnevast ettevalmistusest. Ettevalmistuseta ei pruugi tapeet hästi seinas püsida ning võivad tekkida erinevad ebaühtlased mullid ja kortsud. On teada tuntud reegel, et korralik ettevalmistus tagab kauni viimistlustulemuse.

  • Eemalda seintelt vana tapeet ja selle jäägid. See aitab vältida mullide ja kortsude ilmumist uue tapeedi paigaldamisel. Eemaldamiseks leidub palju erinevaid keemilisi vahendeid, kuid osad tapeedid saab seinast ilma lisavahenditeta eemaldatud. Väga hästi toimib ka sooja veega vana tapeedi immutamine – pritsi vett ja lase natuke imbuda. Siis tuleb vana tapeet paremini seinalt maha.
  • Kui seinad vajavad ebatasasuste korrigeerimist, tuleks need eelnevalt pahteldada ja täita seintes olevad augud. Üleliigne pahtel tuleb lihvida ja puhastada seinad lihvimistolmust. Kui seinad on juba eelnevalt pahteldatud, tuleb samuti jälgida, et need oleksid võimalikult puhtad. Töö korrektsust saad kontrollida seina lambiga valgustades.
  • Heleda tapeedi puhul värvi sein valge värviga. Kui seina läheb hele või täiesti valge tapeet, tuleks seinad valgeks värvida, et tapeedi alt pahteldamise jälgi või muud tumedamat pinda näha ei oleks.
  • Krundi aluspind. Aluspinna kruntimine tagab vajaliku nakketugevuse ning selle, et tapeetimisel liim liiga kiirelt ei imenduks. Kruntimiseks sobib hästi tapeediliim ja eelnevalt krunditud tapeeti on tulevikus ka oluliselt lihtsam seinast eemaldada.

Kuidas paigaldada tapeeti

Mõõda ruumi pind, et arvestada vajaminev tapeedi kogus.

Alati võib silma järgi mõõta, et seina läheb umbes viis paani ning ehk piisab näiteks paarist rullist tapeedist. Tihti aga ei arvestata sellega, et lõikamisel võib midagi valesti minna ning siis pole lisatapeeti kuskilt võtta. Rääkimata mustri kokkujooksutamisest, mil tapeedist võib väga palju kaduma minna. Et vältida tapeedikogusega tekkivaid probleeme soovitame väljaarvestamisel toimida nii:

1. Mõõda seinte kõrgus ja laius.
2. Arvesta pindalast välja uste ja akende pinnad.
3. Arvesta juurde väike lisakulu – Decora soovitab võtta välja valitud tapeeti alati ca 10% rohkem esialgsest kalkulatsioonist. Seda võib isetegijal vaja minna valesti lõikamisel.
4. Kui tegemist on väga suure mustrisammuga tapeediga, soovitame varu võtta veidi rohkem.

Ja alati pea meeles head vana tõde – üheksa korda mõõda, üks kord lõika!

Arvesta tapeedi vajaminev kogus

Vaata üle tapeetimiseks vajaminev varustus ning soeta puuduolevad töövahendid.

Mida võiks vaja minna, kui oled otsustanud tapeetimise ise ette võtta? Vaata kindlasti üle, ehk on mõned asjad juba ka kodus olemas. Vaata üle alljärgnev nimekiri:

- Tapeetimisalus või vanad ajalehed põrandale laotamiseks
- Pikem joonlaud
- Sirge puitlatt – tapeedi paigal hoidmiseks
- Tapeedi- või kipsinuga
- Tapeedihari või käsn
- Liimipintsel või -rull
- Ämber
- Pulk liimi segamiseks
- Harilik pliiats
- Mõõdulint
- Tapeedilabidas
- Vesi- või ripplood
- Redel
- Vana riidest kalts

VAATA SOBIVAID TOOTEID DECORA E-POE MAALRITARVETE KATEGOORIAST

Kui kodune inventuur on tehtud, suundu poodi tapeeti ja puuduolevaid töövahendeid soetama. Poes jälgi kindlasti, et tapeedirullid oleksid sama partiinumbriga ning suure mustrisammu valimisel arvesta piisava tapeedivaruga, et pärast üksikut rulli puudu ei jääks. Mustrisammuta tapeedist saab üldjuhul 4 tapeedipaani, suurema mustrisammu puhul konsulteeri vajadusel Decora kaupluse klienditeenindajatega, kes oskavad kindlasti abistada ka sobiva tapeediliimi valimisel.

Enne tapeetimisega alustamist jälgi, et ruumis oleks piisav ventilatsioon, kuid sule aknad ja uksed, et ei tekiks tuuletõmbust. Tuulega liialt kiirelt kuivava liimi tõttu võivad tapeedipaanid seinast maha kukkuda ja siis peab tapeetimist otsast alustama. Eemalda seintelt kõik üleliigsed seinakinnitused ja võimalusel ka pistikukatted, et need peale tapeedi paigaldamist tagasi panna.

Tapeetimine - üheksa korda mõõda, üks kord lõika

Tapeetimine võib alata!

Tapeetimist on soovitatav alustada seinast, kus ei ole aknaid ega uksi. Nii saad esimese paani suurelt ja sirgelt paika. Et tapeetimine sujuks vaevata, tasub kindlasti jälgida järgnevaid punkte.

  • Jälgi ebaühtlaseid nurki. Kuna nurgad ei pruugi alati olla sirged, alustatakse tapeetimist üldjuhul nurgast veidi eemalt, näiteks 30-40 cm kauguselt.
  • Ära tapeedi laeni välja ja jälgi tapeetimisjoont. Tapeedipaanid on kaunis paigaldada laest 2-3cm kõrgusele. Vastavalt maitsele võib vahe laega olla ka kuni 5cm. Selleks märgi loodi abil tapeedi ülemise serva asukoht. Seda võiks teha iga neljanda või viienda paani järel, et tapeetimisjoon sirge püsiks.
  • Arvesta tapeediliimi pakendil oleva juhendiga. Liimi ettevalmistamisel jälgi kindlasti pakil esitatud juhendit. Pulberliimid tuleb valada külma vette, samal ajal ühtlaselt segades. Ühtlane segamine välistab liimitükkide tekke. Decoras on müügil ka juba valmis segatud tapeediliimid, mis on kohe kasutusvalmis.
  • Kaitse põrandat. Laota vanad ajalehed põrandale või säti paika tapeetimisalus. Nii kaitsed põrandat liimitäppide ja tapeedinoa eest, mis võib tekitada kriime.
  • Mustrisamm on oluline. Lõika abivahendite abil sobiva pikkusega paanid välja. Jälgi lõikamisel kindlasti tapeedi mustrisammu.
  • Veendu oma tapeeditüübis. Vastavalt tapeedi tüübile tuleb liim kanda pintsliga või rulliga kohe seinale või tapeedile.

 

Kui paigaldad fliispõhjal tapeeti:

- Liim kantakse otse seina.
- Eeliseks on tunduvalt mugavam ja kiirem paigaldus.
- Paigalda tapeet loodimisjoonte järgi, surudes tapeet seina.
- Kindlasti ei tohi tapeeti venitada, sellest tekivad kuivamise järgselt praod.
- Liigne liim, mis satub tapeedi esiküljele, pühkige puhta kaltsuga. Soovitatavalt puuvillase materjaliga.

 

Kui paigaldad paber- või vinüülpõhjal tapeeti:

- Liim kantakse otse tapeedipaanidele.
- Laota esimene paan ajalehtedele või tapeetimislauale, vajadusel aseta peale puitlatt või muu raskus, et paan paigast ei liiguks.
- Liim kantakse esmalt tapeedipaani keskele, seejärel suunaga servade poole.
- Kui liimi satub aluseks olevatele ajalehtedele, siis vaheta need välja või puhasta tapeetimisalus kuiva lapiga.
- Peale liimi pealekandmist pane paan otsapidi kokku ja jäta 5-15 minutiks seisma ehk laagerduma (vastavalt tapeedi juhendile). Tapeedi laagerdumine on vajalik selleks, et see hilisemal kuivamisel seinal kokku ei tõmbuks.
- Soovituslik on esimese paani imendumise ajal hakata teist liimiga pintseldama. Üldiselt ei soovitata üle kahe paani ette valmistada, sest paani paika sättimine võib võtta üksjagu aega.
- Seina liimitavast paanist voldi esialgu lahti vaid ülemine osa ning paigalda see loodimisjoone järgi seinale, surudes tapeet seina.
- Vajadusel lisa liimi veel tapeedi servadele või seina, et paanid liialt kuivalt seina ei saaks. Nii on tapeedipaane lihtsam ka seinas paika nihutada.
- Kindlasti ei tohi tapeeti venitada, sellest tekivad kuivamise järgselt praod.
- Liigne liim, mis satub tapeedi esiküljele, pühkige puhta kaltsuga. Soovitatavalt puuvillase materjaliga.

Tutvu tapeedivalikuga

 

Allikad: DIY.com, moodnekodu.ee

Sulge
Menüü
Kategooriad