Äratame aiatööriistad talveunest


Äratame aiatööriistad talveunest        

Aiahooaeg tõttab suurel kiirusel ning just nüüd on aeg oma armsatele aiainstrumentidele uus elu sisse puhuda. Aiatööriistade eest hoolitsemine pikendab nende eluiga ja nii võime oma lemmikabimehi nautida pikki aastaid. Hooldatud aiatarvikud muudavad töötegemise imelihtsaks: katkise rehaga muru riisuda või tõrkuva muruniidukiga niitmine ei anna mingit naudingut. Sügisel tubastesse tegevustesse sukeldudes võis ka kõige tublimal aednikul ununeda kääridele pisut murujääke, labidale paks mullakiht või roosteplekid. Siin on mõned hooldusvõtted, kuidas tööriistad lihtsate vahenditega taas tippvormi viia.

Puidust osad nõuavad suuremat tähelepanu

Puidust käepidemed on väga suured mustuse kogujad ja võivad hoolitsuseta jätmise korral kergelt puruneda või kasutuskõlbmatuks muutuda. Pühi vartelt hoolikalt maha eelmise hooaja mustus. Selleks võid kasutada täiesti tavalist õrnatoimelist nõudepesuvahendit ja leiget vett. Pea meeles, et pärast pesu tuleb puidust käepideme ots väga korralikult ära kuivatada. Jäta see ööpäevaks kuskile kuiva kohta järgmist päeva ootama, samal ajal kui teiste tööriistade eest hoolitsed.

Kui tööriist on kuiv, katsu käega järele, kas puit on muutunud karedaks. Ära karda appi võtta liivapaberit, et pisut lihvida. Nii taandad kõik konarused ja väldid ka pinnu saamist. Hooldatud käepidet on palju mugavam käes hoida ning ka tööriist ise näeb vaat, et päris uus välja. Kui soovid, võid puitpinna katta hooldusõliga, et värskendatud välisilme püsiks veel kauem.

Labidad, kõplad, hargid kapist välja!   

Suvel sai kindlasti palju mullas kaevatud. Nüüd vaata üle, kas oled metallist tööriistadele suvest ka mustust unustanud. Kui peal on mulla või mustuse kiht, siis selle eemaldamiseks sobib väga hästi tavaline leige vesi. Leota mustus lahti ning kuivata tööriistad korralikult lapiga. Vastasel juhul tekitad roostele mõnusa elupaiga. Kui aga rooste ongi ennast juba tööriistadele elama sättinud, siis aseta tööriist mõneks tunniks äädika sisse ligunema ning eemalda isepäised roosteplekid traatharjaga. Kui soovid, võid töövahendid ka rooste-eemaldajaga üle võõbata ning pärast metallivärviga üle pintseldada. Usu meid – nii näevad tööriistad pärast välja, nagu oleks need äsja poest ostetud.

Kiirel aiahooajal on abiks teravad tööriistad. Kuigi kevadel teritatakse neid hoolega, siis tihti ei pöörata tavalise labida teritamisele erilist tähelepanu. Decora soovitab Sul selle töö aga kindlasti ette võtta. Terav tööriist, näiteks labidas, on suureks abiks just raskemate tööde puhul, nagu põõsa- või puujuurtest läbi kaevamine.

Enne teritama asumist õlita teritatav pind, võta aluseks üks pool, hoia viili 45-kraadise nurga all ning tõmba 5–6 korda välimisest äärest keskel asuva tipu suunas. Seejärel liigu teritusala jagu tipule lähemale ja terita uuesti. Ära unusta teritada labida teist serva. Lõpetuseks kanna metallpinnale pehme lapiga kaitsvat õli. Tihemini kasutuses olevaid tööriistu võiks teritada kord kuus, teisi kord aastas.    

Käärid ja lõikurid taas lõikevalmis        

Kas tead, kuidas aidata kaasa puu kiiremale paranemisele? Loomulikult terava lõikeriistaga. Lõikeriistade korrashoidmine on vajalik osa töö kvaliteedi saavutamiseks. Teritatud tarvikud tagavad puhta lõike ja seeläbi puu kiirema paranemise ning erinevate taimede haigustekitajate väiksema leviku.

Tilguta sobilikku õli kääride ja lõikurite ühenduskohtadele ning kontrolli lõiketerade seisukorda. Võib juhtuda, et lõiketerad on puu või põõsa vaigu ja mahlade tõttu kleepuvaks jäänud. Et probleemist lihtsalt ja kiiresti vabaneda, kasuta terade puhastamiseks pehmet lappi ja alkoholi. Mullajääkidest lõiketeradel aitab vabaneda puhas leige vesi ja leotamine.

Enne lõiketerade teritamist veendu, et lõiketera oleks täiesti kuiv. Et ükski koht ei jääks teritamata, tõmba musta markeriga joon mööda lõiketera äärt ning terita, kuniks kogu värv on maha viilitud. Pärast õlitamist kanna teradele kaitsev õlikiht. Vedrudega tööriistad tuleks pärast kasutamist kindlasti sulgeda või lukustada, et vedru ei peaks seistes tarbetut pinget taluma.

Kus hoiustada? 

Ei ole hea mõte hoiustada oma tööriistu kuuri põrandal või hunnikus: tööriistad hõõrduvad üksteise vastu ja muutuvad üsna ruttu nüriks või töökõlbmatuks. Lisaks on õige eseme leidmine suurest tööriistahunnikust päris keeruline ja ajakulukas, rääkimata sellest, et raiskad oma kuuris tarbetult ruumi.

Terasest ja metallist tööriistade suurimad vaenlased on kuumus ja niiskus, mistõttu on selliste töövahendite korrektseks hoiustamiseks eriti tähtis just kuiv keskkond. Soovitame tööriistad riputada võimalusel seinale. Kui Sinu truud abimehed seinal ripuvad, ei saa põrandale kogunev niiskus neile liiga teha. Nii pikendad oma tööriistade eluiga veelgi.

Decora Reklaamiosakond soovitab: meisterda oma tööriistadele nagid või konksud! Vanadest perereliikviaks muutunud tööriistadest võid aga hoopis ägeda dekoratiivseina disainida.

POPULAARSED AIA KÄSITÖÖRIISTAD
Sulle võib veel huvi pakkuda...