Mai toimetused


Mai toimetused

Mai on aedniku jaoks üks põnevamaid kuid. Nimekiri on nii pikk, et silme ees läheb kirjuks. Ülesanded tuleb kiiremini juurde, kui neid maha jõuad kriipsutada. Sellegipoolest toob lehekuu küllaga ootusärevust. Igakord, kui sead sammud aeda on mõni uus värske õis pead tõstmas. Õhus sumisevad esimesed putukad ja linnud annavad oma kohalolekust märku. Pikemad õhtu ja soojemad ilmad soodustavad õues seiklemist.  Kummikud jalga, kindad kätte ning näpud mulda.

Otsi suvikutele koht! Külva otse kasvukohta suvikud. Peale istutamist kindlasti kasta taimi. Kujunda endale refleks, et ükskõik, mida istutad, saab koheselt vett. Ära lase niiskel mullal või mööda liuglevatel vihmapilvedele ennast kallutada kastmisest loobumisele. Muld ei pruugi olla piisavalt märg, et nakkuda juurtega ja vihmapilv võib minna nii, et veeluuke ei avagi.

Tulpidele ja nartsissidele anna väetist ja vett kuni lehestiku närbumiseni. Seejärel võta uhkemate tulbisortide sibulad üles,  puhasta ja kuivata kuuris kuni septembri kuuni seejärel istuta taas maha. Tulpidele on see kasulik, sest nii hoiad eemale seenhaigusi ja pidurdad kahjurite levikut. Aja jooksul muutuvad nartsissigrupid väga tihedaks, siis kaeva sibulad pärast lehtede närtsimist välja.

Sibulad sorteeri suuruse alusel ning istuta uuesti gruppidena peenrasse. Nii on taimedel rohkem jõudu õitseda. Istuta gladioolisibulaid juulikuuni. Kui istutad neid 2-nädalase intervalliga, siis rõõmustavad sind oma lopsaka õieiluga esimeste külmadeni.

Madalamatel peenarroosidel jäta tugevatele ja tervetele okstele alles altpoolt lugedes 3-5 punga. Kõrgetel pargiroosidel eemalda vaid pruunistatud tipud. Roniroosidel jäta alles kõik, mis on roheline. Rooside turgutamiseks, raputa põõsaste ümber komposti või kõdusõnnikut.

Kompost  on väärtuslik toitesegu. Kevadine päike kuivatab seda pealt poolt  seega ära unusta aeg ajalt segada. Siis püsib see niiskena ja on parim kaaslane sirguvale taimele.

Kasvuhoones ja iluaias

Anna taimedele harjumiseks aega! Enne istikute õue istutamist, karasta taimi. Tõsta nad päevaks õue ja ööseks tuppa või kasvuhoonesse tagasi. Taimel on hiljem püsikasvukohal šokk väiksem ja juurmine kiirem. Ära unusta soojematel ilmadel kasvuhoonet tuulutada ning öösel taas sulgeda. 

Kui maa on tahenenud, riisu aed üle.Kuivanud lehtede, lauajuppide alused ja muu selline on kahjuritele meeldivaks pelgupaigaks, puhastamisega hirmutad nad minema. Riisumine ergutab muru ning rohelust on oodata kiiremini. Et hapniku kogust suurendada oleks hea seda õhutada. Kõige mugavam viis selleks on aias kõndides kolmharki maa sisse lüüa. Või soeta endale Decora kauplusest ogadega tallad ning jaluta lihtsalt aias nendega ringi. Samuti aitab muru ventileerimine liigniiskuse ja sambla tekke vastu.

Rohi marjapõõsaste ja vaarikate ümbrus sel moel jõuab juureni vajalik vesi kiiremini. Lõika välja haiged ja kuivanud oksad, et uutel oleks ruumi sirutamiseks. 

Multši puude ja põõsaste aluseid, kui maa on veel piisavalt niiske. See tõrjub edukalt umbrohtu ja toimib ka loodusliku väetisena.Jätkuvalt on hea aeg põõsaste ja hekkide istutamiseks ning pügamiseks. Pea meeles, et paljasjuurseid istikuid saab istutada kuni taimede lehteminekuni. Ära unusta peale istutamist neid vähemalt 2/3 võrra tagasi lõigata. Ainult nii saad maapinnast alates tiheda hekimüüri

Sulle võib veel huvi pakkuda...