Elektrisaed

Erinevad elektrisaed

Kodune remont nõuab elementaarsete tööriistade olemasolu ja poes ringi vaadates näib valik lõputu. Tundub, et iga töö vajab eraldi tööriista, kuigi tegelikult on olemas ka universaalsed tööriistad mida saab kasutada erinevate tööde tegemiseks. Siiski soovitame panustada kõrgema hinna ja tuntuma bärndi toodangusse, sest hilisem varuosade saadavus kaalub üles uuema masina soetamise.

Uusima põlvkonna saed pakuvad eelkäijatega võrreldes hulgaliselt uusi funktsioone - neid on oluliselt lihtsam kasutada ja töökeskkond jääb puhtamaks. Tänu abivahenditele sujub töö kergemalt ja täpsemini. Selgitame kolme erineva saetüübi erinevusi ja aitame leida just sulle sobiva tööriista.

Ketassaag

Ketassaag on üks multiotstarbelisemaid sae variante kõikvõimalike sirgete lõigete tegemiseks. Peamiselt kasutatakse ketassaage puidu töötlemiseks. Siiski on võimalik spetsiaalse kettaga lõigata ka metalli või kivi. Kasutatakse nii pikikiudu, kui ka ristikiudu lõikamiseks. Tänu muudetavale alusplaadi nurgale on võimalik saagida ka kalde all. Koos siinidega saad ketassaega teha väga sirgeid lõikeid. Kui Sinu kodus on palju puidutööd siis kindlast tasub selle sae soetamisele mõelda.

Vaata võimsust. Mida suurem mootor seda parem. Suurema võimsusega mootor veab saeketast kiiremini ringi ja sinul on sae üle parem kontroll. Siit järeldus, et mida võimsam saag seda paremini on see kontrollitav. See on oluline aspekt nii ohtuse kui töö kvaliteedi seisukohast.

Kui saeketta taga oleva juhtsiin eemaldada, siis saab teha ka sukelduslõikeid. Seda muidugi juhul, kui valitud sae juhtsiin on eemaldatav. Kõikidel mudelit pole! Ära unusta, et lõikesoone kiil täidab ohutuse eesmärki! See aitab vältida tagasilööke saagimise ajal. Pikkade ja täpsete lõigete tarvis kindlasti jälgi, et oleks ühenduvus juhtsiiniga. Tootjad teevad neid erinevalt, mistõttu soovitame võtta juhtsiin ja saag samalt tootjalt. Nii kindlustad, et osad omavahel sobivad.

Decora valikus leidub nii aku pealt kui ka juhtmega ketassaage. Aku pealt töötav ketassaag annab juurde mobiilsust, aga samas võib tekkida puudujääke, kui töö venib oodatust pikemaks.

Tikksaag

Kui otsid koju universaalset saage siis vali tikksaag. Sellega saab teha lõikeid sirgelt, kumeralt ning erinevate nurkade all. Lisaks puidule saab lõigata kivi, metalli ja plastikut. Just kodu soetanud remontijatele taoline kingitus on justkui kirss tordil. Tikksae miinusena võib välja tuua aeglase lõikekiiruse.

Muudetav kiirus ja pendelliikumine (lisaks üles - alla liigub tera ka edasi - tagasi) võimaldavad lõike agressiivsust määrata. Pendelliikumine tagab kiirema lõikuse ning tera ei lähe kuumaks. Valitav kiirus tuleb abiks erinevate materjalide puhul. Kasuta aeglasemat kiirust järske kurve lõigates. Nii ei lähe lõigatav materjal suurest hõõrdumisest kärssama ja tulemus täpne.

Loomulikult lai valik pakub erinevaid võimalusi. Näiteks leiab masinaid vähendatud vibratsiooniga. Need aitavad pikemate lõigete ajal tagada veelgi täpsemat tulemust. Sisseehitatud töötuled valgustavad tööpinda ilma, et tekiks vajadus lisavalguse järele. Tööriistavaba teravahetusüsteem tagab väga kiire ja mugava terade vahetuse.

Otssaag

Otssaag, tuntud ka nimetuse all tiigersaag. Põhimõtteliselt on tegemist väga võimsa laia teraga tikksaega. Peamiselt mõeldud kiiresti lõikamiseks ning täpsus ei ole peamine eesmärk. Hea abimees puitkonstruktsioonide lammutustel. Aiandushuvilised saavad seda kasutada näiteks jämedate okste eemaldamiseks. Täna laiale terade valikule saab sellega edukalt ka torusid ja plastikut lõigata.

Masina lõike kiiruse määravad ära kolm faktorit: võimsus, lõigete arv minutis ja saetera käik.

 

  • Võimsus hoiab koormuse all pöördeid üleval ja aitab sael läbi minna ka kõge paksematest ja tugevamatest materjalideks. Tavaliselt jääb see skaalasse 400W – 1500W.
  • Lõigete arv minutis määrab ära, mitu korda tera ühes minutis üles alla käib. See jääb tavaliselt vahemikku 2300 – 3100 l/min. Osadel masinatel konstantne, paljudel aga muudetav. Kui masin leiab palju kasutust siis soovitame valida mudeli, millel saetera kiirust on võimalik muuta päästikuga. See lihtsustab oluliselt töö käiku.
  • Saetera käigu pikkus on viimane faktor, mis lõikekiiruse dikteerib. See näitab ära, kui kaugele tera saab liikuda enne, kui see masina poole tagasi tõmmatakse. Mida pikem käik seda kiirem ja agressiivsem tehtav lõige. Tavaliselt jääb see vahemikku 13mm – 28 mm. Ei tasu arvata, et  pikem on alati parem. Näiteks torutöödel võib see pigem olla kahjulik, kahjustada lähedal asuvaid torusid.