Kuidas valmistada sein ette värvimiseks?


Kuidas valmistada sein ette värvimiseks?

Enne värvimist on väga oluline värvimisele eelnev ettevalmistav töö – pinnavigade parandamine, pahteldamine ja kruntimine. Korralik ettevalmistus tagab selle, et värv jääb hästi seina ning lõpptulemus saab ilus, sile ja kauakestev. Kõik see ei ole sugugi nii raske ja Reklaamiosakonna mehed tulevad ettevalmistustel taas appi!

Tee pind siledaks

Uute kipsplaatpindade puhul alusta esimesena kruvipeadest ja vuukidest. Need pisikesed kruvipead, mis kangesti välja tahavad turritada peavad olema pinnast veidi seespool ning ka vuugid tasub kenasti sirgeks pahteldada. Vastasel juhul jääb sein hiljem värvi kuivades väga ebatasane. Pahtelda kruvipead, tõmmates pahtlilabidaga pahtlit risti-rästi üle kruvipea. Katmist vajavad ka vuugid. Decora kauplustest leiad just selleks tööks mõeldud vuugipahtlit. Seejärel paigalda värskesse pahtlisse vuugilint, sellele pane õhuke pahtlikiht. Lase sel korralikult kuivada, seejärel tee vahelihv ja lisa viimane kiht pahtlit.  

Decora Reklaamiosakond soovitab! Salamärksõnaks on kihiti pahteldamine. Kindlasti ära kanna korraga peale ühte paksu kihti pahtlit, lootes nii aega kokku hoida. Sellisel juhul näed lihvimisel hiljem suurt vaeva ning tulemuseks saad ebatasased vuugid, ülimalt tolmuse toa ning veel suurema ajakulu. Kasuta kiiresti kuivavat pahtlit väiksemate aukude ja praegude korral, et aega kokku hoida.

Lihtsalt remontimisel eemalda hoolikalt vana lahtine, kooruv või pehme viimistluskiht. Kui nurkades on praod, siis tuleb need enne värvimist täita ülevärvitava akrüüliga. Selleks vajad akrüüli ja akrüülipüstolit. Alusta tööd väiksemate aukude pahteldamisega. Suuremate ebatasaste pindade puhul on ühtlase tulemuse saamiseks mõistlik lauspahteldus, mis tähendab kogu pinna katmist. Selleks kasuta peeneteralist hea lihvitavusega viimistluspahtlit. Kanna seda 35-45 cm laiusega pahtlilabidaga. Esmalt kanna pahtel pinnale ja seejärel tasanda sujuvate liigutustega.

Ka siin on oluliseks märksõnaks kihiti pahteldamine - lihvi pinda peale iga kihi kuivamist. Üks pahtlikiht kuivab ca ööpäev, seejärel tuleb pahteldatud pind lihvpaberiga (nr 150 või 180) üle lihvida. Kasuta võimalusel lihvimisel lihvimistalda ja kõrgemal asuvate pindade puhul ka pikendusvart – see muudab elu palju lihtsamaks! Alati peale lihvimist eemalda kindlasti ka lihvimistolm.

Seinad tuleb kindlasti puhastada ja kruntida

Pese seinu pesuvahendi lahusega ning loputa puhta veega.Peale aukude ja pragude parandamist ning puhastamist, krundi terve seina pind. Kruntvärv nakkub hästi aluspinnaga ja krundi külge nakkub omakorda väga hästi viimistlusvärv. Kuivõrd krunt muudab pinna mitte imavaks, siis vähendab see ka pinnavärvi kulu ning pinnavärv jääb ühtlane ilma triipudeta. Kui värvitav pind on väga sile, tugev, läikiv – näiteks klaas, kahhelplaadid jmt – siis tuleb valida spetsiaalne kruntvärv, mis nakkub nimetatud pindadega. Samuti on olemas spetsiaalsed kruntvärvid, mis isoleerivad tahma, vee või rooste kahjustusi.

Kruntimist, nagu ka tavalist värvimist, alusta nurkade värvimisega. Kasuta selleks kitsamat pikakarvalist rulli. Värvi nurgad mõne meetri ulatuses ette ning seejärel võta suurem rull ja krundi ära suuremad seinapinnad. Peale kruntimist tulevad esile veel pahteldamise ja pinna vead, mis saab nüüd pahteldamisega ära parandada. Kui pahteldatud kohad on kuivanud, lihvi ja krundi need kohad uuesti üle.

Nüüd on seinad kenasti ette valmistatud ja saab asuda seinu-lagesid viimistlusvärviga katma!