Puitpõranda hooldus


Puitpõranda hooldus

Puitpõrand on soe ja vastupidav, kuid vajab rohkem hoolitsevat kätt kui näiteks laminaatparkett. Kindlasti soovitame investeerida just puitpõrandasse, sest asjatundliku hooldamisega võib taoline põrand kesta aastaid. See näeb esteetiliselt kaunis välja, astumisel jalale soe ja mõnus ning loob üldiselt maalähedase hõngu koduses atmosfääris.

Kõikidele põrandatüüpidele on ettenähtud kasutusjuhendid, seal on välja toodud ained, mis sobivad puhastuseks. Kindlasti jälgi neid, sest vale hoolduse tagajärjel võivad tekkida defektid, mille kõrvaldamine eeldab kogu põranda üle lihvimist. Teosta kuivpuhastust tolmuimejaga vastavalt vajadusele või kord nädalas, sama ajakava alusel võiks teha ka vähese niiskusega mopiga.

Eeltööd ja tarvikud

Enne alustamist veendu, et töötlemisse minev põrand oleks puhas, kuiv ja imav. Temperatuur ruumis peaks olema vähemalt 10 ˚C. Tee väike prooviruut, siis näed millise tooni värvus konkreetse puidu puhul võtab. Jälgi tootel antud juhiseid, siis on tulemus ka vastav.

  1. Töötlemata puidu pind puhasta, lihvi ja teravad sevad ümarda. Tugevasti imavatel pindadel, nagu näiteks okaspuud, õlita rohkelt, et imendumine oleks ühtlane.
  2. 10-20 minuti järel kontrolli, kas kõik on täielikult imendunud, kui ei ole, siis kata vähem imendunud kohad koheselt uuesti. See annab ühtlase lõpptulemuse.
  3. 20-30 minuti järel pühi kõik õli ülejäägid lapiga ära. Erinevate materjalide puhul on kuivamisaeg vastavalt lühem või pikem aga üldiselt 20 ˚C juures kuivab töödeldud pind 24h. Kuivamisaega võivad pikendada parkaineterikka puidu (näiteks tamm) kasutamine, õli liiga paksu kihi jätmine või liiga niiske ja külm õhk. Kogu põrand peab jääma ühtlaselt siidmatt. Muidu kuivab mõnesse kohta õli liialt palju ja see võib jääda tumedam kui ülejäänud ala.
  4. Kulumiskindluse suurendamiseks soovitame viimase kihina kanda õhukse kihi põrandavaha või karnaubvaha emulsiooni kihiga. Karnaubavaha saadakse Brasiilias kasvava palmi lehtedelt, ning see tekitab lehtedele vetthülgava ja päikese eest kaitsva kihi. Ekstreemsete tingimuste tõttu on see teadaolevalt kõige kõvem vaha, mis looduses leidub. Põrandapindadel täidab karnaubavaha puidu pooride pealispinnad ja moodustab kaitsva kihi mustuse ja vee vastu. Samas jääb sellega töödeldud põrand hingav, ning just see on oluline puitpõranda naturaalse välimuse säilitamiseks.

Lakk

Lakk annab põrandale pinnakihina kulumiskindla kile, selle eesmärk on võidelda kriimustustega ja mustusega. Kõik sõltub lakitüübist ja peale kantud kihtide arvust. Järjepideva tähelepanu ja  õigete hooldusvahenditega saab põranda vananemist oluliselt takistada. Kasutades kvaliteetset toodet on peale kandmine ja hooldus lihtne- piisab ühest kihist ning puhastamiseks vajad vaid niisket lappi.

Pealiskihina on lakk siiski küllaltki õhuke ning läbikäidavamates kohtades võib kuluda nii palju, et pääseb puidule ligi. Mis omakorda nõuab põranda uuesti üle lihvimist ja üle lakkimist, vastasel juhul saad lõpptulemuseks laigulise pinna.

Õli

Õli toob välja puidu naturaalse ilu- kaunis matt puidu muster, sügav ja looduslikum toon. Tungib põranda puidupinda, imbub sügavale ning kattekiht jääb õhem kui lakiga töödeldes. Kuna õli läheb sügavale puidu sisse, siis muudab see põranda tugevamaks. Nende põhjuste tõttu otsustatakse üha enam õlitamise kasuks. Iga paari aasta tagant on vajalik teha hooldusõlitus. Iga hooldus muudab eluiga pikemaks.

Loomulikult on puit pehme materjal ja kriipsud, kraapsud kärmed tulema. Kui lakitud pinna puhul plekkide eemaldamine ei ole probleemne, siis õlitatud põranda puhul on kiire reageerimine hädavajalik. Eriti oluline heledate toonide puhul! Vedeliku sattumisel tuleks see koheselt eemaldada. Halvemal juhul läheb pleki eemaldamiseks tarvis spetsialisti abi, kes teeb põrandale süvapuhastuse.

Vaha

Vaha kaitseb puitu. Vahatamise puhul on tegemist oluliselt peenema protsessiga kui seda on õlitamine ja lakkimine. Parima tulemuse saavutad, kui kannad seda peale spetsiaalse masinaga. Pind jääb siidmati läikega, hingav, vetthülgav. Vahatada saab ka käsitsi, pehme puuvillalapiga, kuid tulemus ei jää kindlasti sama ühtlane kui masinaga.

Soovitame seda valikut kohtadele, mis nõuavad suuremat kulumiskindlust nagu esikud või trepid. Kulunud või rikutud kohti saab kulumise piirides parandada näiteks liivapaberiga. Kindlasti ei tasu sellega liiale minna, sest muidu võib tuba muutuda künklikuks.

Nii õlisid kui vahasid on Decora kaupluses saadaval eri toonides. Küsi julgelt teenindajate abi!

Võib väita, et lakitud põrandat on märgatavalt lihtsam igapäevaselt hooldada kui õlitatud põrandat. Seevastu on õlitatud põrand regulaarse ja õige hoolduse korral pikema eluea ja naturaalsema välimusega. Millise viimistlusviisi kasuks otsustad, sõltub eelkõige Sinu enda vajadusest ja võimalustest.