Terrassi ehitamine

Terrassi ehitamine

Koduaeda terrassi ehitamine tundub keerukas ülesanne. Tihti palutakse abi professionaalidelt, kes ehitavad terrassi kiirelt valmis.

Kui tahad ise kätt külge panna, siis leidub väga palju materjale, mis aitavad Sul seda lihtsa vaevaga teha.Selleks on vaja vaid täiesti elementaarseid ehitusmaterjale, natuke teadmisi ning paar lihtsat nippi. Decora meeskond tuleb Sulle appi, et saaksid ehitada terrassi, kus hiljem hommikukohvi või õhtuseid grillipidusid nautida!

Planeeri terrass õigesse kohta

Iga ehitustööö algab esialgse planeerimisega. Vali enda terrassile sobiv asukoht ning pane paika üldine projekt – kas terrass ehitatakse plokkidele või valatakse selle jaoks vundament. Jaluta pisut ümber maja ning mõtle välja võimalik koht, kuhu terrass paigaldada. Hea nipp on plaan ka üles joonistada ning väikeste vaiadega ära märkida terrassi suurus. Asukoha valikul peaks kindlasti mõtlema järgmistele punktidele:

  • Päikese liikumine – kui soovid suve võimalikult intensiivselt ära kasutada, oleks mõistlik ehitada terrass lõuna- või läänekaarde.
  • Pinnas – Liiga pehme pinnas terrassi ehituseks ei sobi.

Vali välja õige terrassilaud

Kõige olulisem on valida terrassilaud, mis peaks vastu Eesti ilmastikutingimustele. Seega olgu puitmaterjal ilmastikukindel – immutatud või kuumtöödeldud ning kindlasti soonilise pinnaga. Vastasel juhul riskid sellega, et paari aasta pärast pead lauad välja vahetama, kuna vanad on rangetes välistingimustes lihtsalt ära mädanenud. Sooniline terrassilaud muudab sellel vihmaga kõndimise turvalisemaks.

Näiteks pakub Decora terrassilaudu, mis on pikaealisuse huvides süvaimmutatud. Terrassilauad on mugavalt rihvelpinnaga ehk soonilised ja puit on immutatud loodussõbraliku veepõhise puidukaitsevahendiga, tänu millele püsib terrassilaud kaua kaunis. Valida saad erinevate toonide vahel. Küsi head pakkumist meie klienditeenindajatelt.

Terrassijalad

Terrassiehituses on oluline toestus. Decora soovitab kasutada spetsiaalselt terrassi ehituseks mõeldud Solidori terrassijalgu. Sellist lahendust kasutades ei teki vajadust valada betooni ning töö saab tehtud lihtsama vaevaga. Selle võib ka igaüks ise ette võtta! Solidori reguleeritavad terrassijalad on uuenduslik toode Eesti terrassiehituses. Plastist terrassijalgadele saab ehitada kiirelt nii ajutisi kohvikute terrasse, katuseterrasse kui ka mõnusaid terrasse enda tagahoovi. Nende jalgade innovatiivsus peitub suures koormustaluvuses – kuni 800 kg alusposti kohta. Lisaks on need ka reguleeritavad suuruses 17 mm kuni 1 meeter, kasutades selleks erinevate kõrgustega jalgu ning pikendustarvikuid.

Terrassijalgadega käivad kaasas erinevad pealisplaadid. CP+ plaat on mõeldud kuni 75 mm paksusega prussi tarbeks ja on patendeeritud Twist and Fix süsteemiga. Nii saavutad fikseerimiseks alati materjali keskpaiga. C3/4T pealisplaat on mõeldud betoonplaatidest terrassi ehituseks. Selle eeliseks on tulekindlus ja lihtne demontaaž aluspinna puhastamiseks. Esiteks tuleb otsustada, millise ristlõikega prussi kasutatakse, sellest sõltub terrassijalgade samm ning tihedus. Näiteks 100 x 50 mm prussi puhul tuleks paigaldada iga meetri tagant terrassijalg, et pruss ei kõiguks läbi.  Olenevalt pinnasest tuleb Solidori terrassijalga kasutades lihtsalt maasse augud kaevat, täita need killustikuga ja tihendada pinnasetihendajaga. Edasi on terrassiehitus lihtne – kinnita prussi külge CP+ pealisplaadid kruviga ning aseta jalgadele. Keera otsapealsed terrassijalad soovitud kõrgusele ning paigalda, reguleeri ülejäänud aluspostid. Kui kõik talad on rihitud, võid alustada terrassilaua paigaldusega.

Terrassikruvid

Õige terrassikruvi, nagu terrasilaudki, hoiab Sinu ehitist pikki aastaid korralikult koos. Decora soovitab valida roostevabast terasest terrassikruvide vahel. Need on mõeldud spetsiaalselt raskete ilmastikutingimuste jaoks, nagu esineb meie Eesti kliimas. Lisaks sobivad sellised kruvid ka näiteks merelise keskkonna, basseini ümbruste ja muude tingimuste tarbeks. Kõige klassikalisem valik oleks siinkohal tavalise tähtpeaga terrassikruvi, millega on kiire ja lihtne terrassilauad pika panna. Omal valikul võib valida jämedama või paksema diameetriga kruvi. Paksema diameetriga kruvi eelis on vastupidavus veel rangemate nõuetega kasutuskohatades, kus toimub rohkem liikumist. Terrasilaudade kinnitamisel tuleb jälgida, et kruvid poleks liiga laua otstes. Jäta otsa ja kruvi vahele umbes 3-5 cm ruumi, vastasel juhul risikid sellega, et laud võib kruvides katki minna.

NB! Ära aseta terrassilaudasid liiga külg külje kõrvale! Jäta ca 5-6 mm vahet, sest puit võib heitlikke ilmaolude tõttu pisut mängida.

Õlita korralikult, et muuta laud ilmastikukindlamaks. Et terrass peaks vastu ja oleks kaunis aastaid, vajab see regulaarselt hooldamist. Kõige õigem aeg terrasside värskendamiseks on kevad. Kui ilm lubab, puhasta lauad korralikult ja õlita sobiva õliga. Aegsasti puhastatud ja hooldatud terrass püsib kaunis kogu suve!