Maasikakasvatamise kunst


Maasikakasvatamise kunst

Päikese küpsetatud ja oma aiast korjatud maasikad on aiapidaja premeeriv suutäis. Need imemaitsvad ja aromaatsed marjad on ehe suve magustoit. See magus amps tekitab häid ja sooje emotsioone. Seega ära lepi ostetud maasikatega, sest ise kasvatamine pakub rõõmu ja oma aia viljad on sedavõrd hõrgud. Armastatud maasikaid leidub küll igas koduaias ning entusiastid kasvatavad neid isegi linnakorteri väikesel rõdul. Kuid meenutame, millised olid põhilised tegurid saagi sirgumisel, et viljad tuleksid maitsvad ning magusad. Decora on sinu jaoks kirja pannud vanad head nipid mahlaste marjade kasvatamiseks.

Parim aeg ette võtta istutamine on maikuus või suve teisel poolel. See on looduse tärkamise aeg ning parajalt õdus keskkond alustada õide puhkemist ja viljade kasvatamist. Avamaale on õige aeg istutada, kui keskmine temperatuur on tõusnud üle 10 soojakraadi. Rahvatarkus ütleb, et enne esimest äikest ei peaks taimi istutama, sest sel ajal ei pidavat maa veel soe olema.Leia maasikale uus elukoht. Väldi kohti, kus varem on olnud sarnaste haiguste ja kahjuritega taimed: tomat, kurk, peet, kartul.

Kasvukoht

Kui sobiv koht on leitud kaeva muld hargiga läbi ja korja välja kõik püsiumbrohu juured.  See on vajalik protseduur selleks, et taim saaks oma juured korralikult laiali ajada. Lisaks säästad aega, mis kuluks hiljem rohimisele.Istutusauku pane kobedamat mulda, et juurtele hea start anda. Istutamisel kasuta istutuskühvlit.  Selle abil saad kaevata piisavalt sügava augu, et taimejuured mulda pistmisel ei kõverduks. Augu ümber aja muld tugevalt kinni. Taimejuured tahavad ikka mulla all olla, jälgi et maapinnale jääks ainult vajalik osa. Vastasel juhul ähvardab neid kuivamisoht.

Üherealise peenra puhul jäta ridade vahele umbes 60-80 cm ja taimede vahe reas 15-20 cm. Kahe- või kolmerealise peenra puhul jäta umbes 80 cm laiune vahe ja sellele paiguta vastavalt 2-3 rida taimi. Rusikareegel ütleb, et ühe meetri peale pane kolm taime. Kui istutad hõredama vahega on haigustel ja kahjuritel raskem levida.10 päeva peale istutamist tee väike paus ja lase taimedel omakeskis rahulikult juurduda ja alles siis lisa väetisvett või graanuleid. Istutusauku pane kobedamat mulda, et juurtele hea start anda.

Kasvatamine

Maasikad tahavad päikest. Kasvata valgusküllasel peenral, sest nad armastavad soojust ja päikeseratta paitusi. Lõunapoolses aias saad vilju nobedamalt. Seal valmivad maasikad tänu valguse rohkusele kiiremini. Soovitame kasvatada maasikaid pigem õues kui kasvuhoones,sest seal võib taim ebapiisava ventilatsiooni tõttu kõrbeda. 

Et umbrohu levikut tõkestada juba varakult kasuta pinnasekatteid. Decorast leiad valiku tekstiilmultši, peenravaipu ja katteloore, et kasvatamine murevabaks muuta. Maasikataimele meeldib kõrvale ajada võsusid. Napsa need ära ja istuta ümber. Tütartaimed annavad järgmisel aastal juba ise saaki. Üleliigsed võsud võtavad taimelt jõudu ja toitaineid.

Vaheta taimi 4-5 aasta järel. Kui marjad muutuvad väiksemaks ja taim ei õitse enam nii usinalt siis on aeg need välja vahetada. Avamaa maasikaid tahavad kastmist istutusaastal.  Hilisematel aastatel hakkab loodus selle eest ise hoolt kandma. 

Kasvata taimepüramiidis

Maasikapüramiid on aias efektne pilgupüüdja, ehitamine on lihtne ning taskukohane. Taimepüramiidiga hoiad kasvatamisel maad kokku. Sel moel on võimalik kasvatada ka väga väikses aias. Taoline hakkjalg on suure mulla ruumalaga, mis võimaldab kasvatada suurema juurestikuga taimi.

Looduslik päikesevalgus on oluline komponent taime kasvamisel. Kolmnurkne  konstruktsioon laseb päevapaistel pilku heita igasse nurka päeva jooksul ja ükski külg ei jää varju. Püramiidi püstine asetus teeb taimede eest hoolitsemise  kergemaks ja marjade korjamise mugavamaks.  Pidev õhuvahetust kaitseb hallituse või liigniiskuse eest, mis kipub suvise suduga tekkima. Õhu juurdevool on vertikaalses asetuses koguaeg tagatud.