Liimvahu võidukäik


Liimvahu võidukäik

Kiirelt arenevas ühiskonnas otsitakse pidevalt kiiremaid ja üha efektiivsemaid lahendusi. Ehitusmaailmas on juba viimased 20 aastat üha enam populaarsust kogunud liimvaht. Spetsialistide sõnul on tegemist hetkel üha enam kasutust leidva tootega. Liimvahtude turule tulek on tõeline uusavastus ehitusvahumaailmas!

Liimvahtu ehk montaažvahtu iseloomustab kasutajasõbralikkus, töö ja energia säästlikus. Sobib oma heade liimimis- ja müratõkestavate omaduste ning soojusisolatsiooni näitajate tõttu sise- ja välisplaatide paigaldamiseks.

Paljud meistrimehed eelistavad traditsioonilise segu või kruvidega asemel kiiremat, puhtamat, vaiksemat lahendust - liimvahtu. Eeliseks universaalsus - sobib nii sise- kui välistöödeks, ökonoomne, lihtne kasutada ning kuivab kiiresti.

Liimvahul on väga laialdased kasutusvõimalused ja järgnevast loetelust leiab peamised kasutuskohad:

  • Isolatsiooniplaatide kinnitamine katustele, seintele, fassaadidele ja soklitele;
  • Dekoratiivsete elementide kinnitamine;
  • Tühimike täitmiseks;
  • Mittekandvate vaheseinte ehitusel plokkide sidumiseks (asendab segu);
  • Võimalik ilma karkassita kipsplaat seina paigaldada.

Liimvahtude eelis kuivsegude ees on kasutusmugavus. Ühe ballooniga saab ära teha sama töö, mis 25kg segukotiga ja seda tunduvalt kiiremini. Lisaks kuivab liimvaht väga kiiresti. Ei ole head ilma halvata. Miinuseks võib tuua piirangud aluspinna suhtes. Liiga kõverat seina liimvahuga ei paranda ja tuleb karkass ikkagi alla teha. Samuti tõid spetsialistid välja, et liimvahtude kahjuks räägib nõrk algnake. Näiteks ei ole võimalik kiiresti liimida liiste. Selles arenguruumi jagub. Liimvahtude järelpaisumine on madal. Nad ei suru midagi paigast ära. Liimvaht püsib kuivades seinas 7 korda tugevamini kui ehitussegud. Optimaalselt kasutades saab ühe ballooniga teha 12 ruutmeetrit ehk näiteks 70 ruuduse ala jaoks 6 ballooni on täiesti piisav.

Kasutamine

Liimvahtu võib kasutada isegi miinus viie kraadi juures, kuid tagada tuleb aluspindade puhtus jääst, lumest ja härmatisest. Sellisel juhul võiks toote enda temperatuur oleks 12-15 kraadi, et vältida liiga suuri temperatuuri erinevusi. Töötegemiseks on tarvis varuda endale poest: vahupüstol, vahueemaldaja, puhastuslapid, pihustatav veepudel, kindad ja kaitseprillid. Aeg tööle asuda!

Tavatingimustel tuleb samuti tagada aluspinna puhtus rasvast ja tolmust.

  • Loksuta ballooni intensiivselt 20 korda.
  • Keera liimiballoon püstoli külge.
  • Eemalda adapteril olev kork, aseta aplikaator kergelt surudes ventiilile, et see kinnituks. Hoia ballooni põhi üleval ja vajuta aplikaatori päästikule. Kanna liimvaht ühtlase joana plaadi servadele. Üks triip lase plaadi keskele, paralleelselt pikema küljega.
  • Kanna liimvaht ühtlase joana plaadi servadele. Arvesta umbes kolm triipu ühe ruutmeetri kohta.
  • Oota 2-3 minutit ja suru plaat vastu seina.
  • Peale tööd puhasta töövahendid puhastuslappide ja vahueemaldajaga.

Ehitusplokkidest mittekandva siseseina ladumist alusta loodimise eesmärgil mördiga. Seejärel kanna liimvaht vertikaalsetele kui ka horisontaalsetele kiviploki külgedele ning pressi pinnad kohe kokku. Tugev liimühendus moodustub juba 30 minuti pärast. Plokkide liimimisel tuleb silmas pidada, et liimvaht ei jääks plokkide vahele vahuna, kuna sellisel juhul on liimnake nõrk ja UV kiirgus kipub vahtu hävitama. Müüriladumisel oodata ei ole vaja, kuna kivi raske kaal korrigeerib paigutuse. Kipsplaatide paigaldamisel on seinakõverus lubatud kuni 5 cm. Liimvahtu võib seega kasutada kuni 5 cm paksuselt.

Veel mõned head nipid liimvahu kasutamisel:

Liimitava pinna niisutamine veega tõstab liimi kõvenemiskiirust.

  • Balloonis olevate komponentide korrektseks segunemiseks tuleks toodet tugevalt raputada vähemalt 30 sek ja seda töö vältel korrata.
  • Plaatidele lastud liimvahul tuleb lasta mõned minutid seista enne plaadi seina surumist, et liimvaht saaks õhuniiskust endasse siduda ja paisuda.
  • Tööriistad tuleb korralikult peale kasutamist puhastada, muidu kivistub vahupüstoli otsas olev kuul kinni ning vaht ei tule korralikult välja.

Sisetööd nagu aknalaua paigaldus muutuvad liimvahuga kordades lihtsamaks. Enne vahu pinnale kandmist  veendu, et pind oleks loodis. Puhasta ja valmista pind ette. Kui aknalaud on paika pandud aseta sellele tugiklotsid või muud rasked esemed, mis hoiaksid vahuliimi paisudes lauda koha peal. Viimaseks tihenda aknalaua ja –lengi vaheline vuuk.

Sulle võib veel huvi pakkuda...