Müüritööd talvel on keerulised!

Müüritööd on talvel keerulised!

Kuna elame kliimavöötmes, kus sõltuvalt aastast jääb keskmine temperatuur 5-6 kuu jooksul 0°C või alla selle, tuleb ka talvistes oludes müüritöid teha. Teada-tuntud tõsiasi on see, et eriliste takistusteta saab müüre laduda minimaalselt kuni +5°C. Madalamatel temperatuuridel müüritöödega jätkamiseks pead olema varustatud mõningate oluliste teadmistega, millest kohe rääkima hakkame.

Temperatuuri alanemine põhjustab kõikide tsemendipõhiste toodete kivinemise aeglustumist, mille põhjuseks on tsemendi reageerimiskiiruse vähenemine. Temperatuuri langedes alla 0°C hakkab segus sisalduv vesi jäätuma. Kui segu ei ole saavutanud selleks ajaks nn jäätumistugevust, rikub jäätuv vesi juba segus moodustunud sidemed. Tagajärjeks müüritis, mis ei saavuta projekteeritud tugevust. Lisaks sellele võib toimuda vuukide murenemine veel mitme järgneva aasta jooksul.

Laboratooriumi tingimustes müüriseguprismadele tehtud katsete põhjal võib öelda, et temperatuuri langus +20°C kuni +5°C vähendab kivinemise kiirust poole võrra. 0°C temperatuuril langeb müüritise tugevus umbes viiendikuni tavalisest tugevusest. Need tulemused on üldised, sest kivinemist mõjutavad veel õhuniiskus ja ehituseks kasutatavate materjalide veeimavus.

Segu valmistamine ja selle eripärad

Müüriladumiseks kasuta talvist müürisegu, mille kasutustemperatuur ongi minimaalselt -10°C. Tavalise ja talvise müürisegu peamine erinevus seisneb selles, et talvise müürisegu vee külmumispunkt on viidud madalamale. Eesmärgiks tsemendi reaktsiooniaega pikendada. Kui vesi segus külmub, siis ei saa enam tööd jätkata. Talvise segu valmistamiseks tutvu tootel oleva õpetusega või kontakteeru vastava spetsialistiga. Lisaainete toime tee endale kindlasti enne kasutamist selgeks, vale annus võib mõjuda kogu ehitisele halvasti. Lisaainete valesti kasutamisel võib tekkida „härmatis“ või probleemid segu töödeldavusega.

Segu valmistamiseks kasuta võimaluse korral sooja (kuni +40°C) vett või soojenda hoopis liiva. Soovi korral võib soojendada ka mõlemaid. Kaasajal kasutatavad kuivsegud sisaldavad üdjuhul juba töödeldavust ning ilmastiku taluvust parandavaid sideaineid. Kuivsegu temperatuuri võib tõsta hoides segu soojas ruumis või presendi all, kuhu puhutakse soojapuhuriga sooja õhku. Talvel kasutatakse müüri ladumisel üldiselt veidi tahkemat segu, kui soojal ajal müüritöid tehes. Seda silmas pidades tasub segule lisada vett töödeldavuse saavutamiseks ainult vältimatu kogus.

Kui kuivsegu temperatuur on algselt -10°C, siis temperatuuri tõstmiseks +20°C-ni võib kasutada vett temperatuuriga +60°C. Selleks, et segu ei külmuks liialt kiirelt, ei tasu valmistada ette väga suurt kogust. Loomulikult tundub teooria küllaltki arusaadav, kuid tegelikkuses võib talvine müüriladumine osutuda parajalt keeruliseks ettevõtmiseks. Ühekorraga valmista selline kogus segu, mida jõuab kasutada enne ära jahtumist ja tardumist. Külmumist saad aeglustada soojendades segu isoleeritud segupalis infrapuna kiirgusega. Jälgi tähelepanelikut segu temperatuuri! Kui märkad jääkirmet, pane segu tagasi segistisse ning valmista uus kogus.

Kõik eelnevad näpunäited on seotud müüritise läbikülmumisega. Nimelt võib müürimistöid teha vaid soojendatud materjalide või müüritise kaitsmise abil. Mördis olev sidumata vesi jäätub, mistõttu suureneb selle maht umbes 10%. Jää ebaühtlane sulamine toob kaasa erinevad vajumised, kaldumised, pragunemised jms.          

Heitlikute ilmaolude tõttu tasub müüritöödeks aega varuda!

Talvistes oludes laotud müürid vajavad kivinemiseks rohkema aega, ei ole mõistlik kohe peale müürisegu kivistumist alustada viimistlusega. Töödega kiirustades võib juhtuda, et müürist väljakuivav niiskus kahjustab viimistletud pinda. Kui võimalik, väldi talvel laotud müüri kiiret soojustamist SILS-soojustus ja krohvisüsteemiga väljastpoolt, sest niiskus ning läbikülmumine võivad põhjustada krohvitud fassaadipinna lagunemist.

Puhta vuugiga müüre, mille vuuk jääb nähtavale, pole soovitav talvistes oludes talvise müüriseguga laduda. Kuna talvised müürisegud sisaldavad külmumise vältimiseks mitmesuguseid soolaühendeid, võivad need kivinemise käigus vuugi ja müüri pinnale tulla ning laotud müür ei pruugi esteetiliselt ilus jääda – müürile võivad tekkida valged laigud, mis välimuselt meenutavad eelmainitud „härmatist“. Aja jooksul see valge „härmatisekiht“ küll kaob, kuid sel juhul peab arvestama võimalusega, et müür ei vasta alguses visuaalselt ootustele.

Eriti tähelepanelik peab olema talvistes oludes värviliste müürisegude kasutamisel tellisfassaadide ladumisel. Selleks tuleb kasutada spetsiaalseid värvilisi müürisegusid Weber ML 5 P, mida kasutatakse  alla 0°C kraadi korral fassaaditelliste ladumiseks. Värvilised müürisegud on eritooted, sellepärast peab tööde käigus väga täpselt järgima kasutusjuhiseid. Igakord segu valmistades mõõda täpne veekogus, et vältida hilisemaid komplikatsioone.

Sulle võib veel huvi pakkuda...