Aiakäru - multifunktsionaalne abiline


Aiakäru - multifunktsionaalne abiline

Iga kord kui alustad uue tööriista otsingut aia või ehitustööde jaoks pead arvesse võtma mitmed asjaolusid. Võid küll arvata, et aiakäru ostmine pole midagi keerulist, kuid läbimõeldud ost on kindlasti kasulikum investeering kui uisapäisa koju toodud tarvik, mis ülekoormusel peatselt puruneb. Kui oled aiakäru otsingul ehitusmaterjali vedamiseks või hoopis multšikottide liigutamise jaoks lillepeenarde vahel, siis just siit leiad juhtnööre õige valiku tegemiseks. Märgime ära võtmetähtsusega komponendid, mis muudavad aiakäru kiirelt asendamatuks sõbraks aias ja ehitusplatsil.

 Mõtle välja milliste projektide tarbeks käru kasutusse läheb. Kui plaan on selge, siis asume käru spetsifikatsioonide kallale. Esmalt kõige lihtsamini eristatav omadus – rataste arv. Enamjaolt leiad poodidest ühe või kaherattalisi. Nende suurim erinevus seisneb rakendusviisis ja kasutamismugavuses. Kaherattalised kärud on püsivad ning kergelt juhitavad. Soovitame valida juhul, kui vedamisele lähevad suuremad ja raskemad asjad.

Millist aiakäru valida?

Üherattalised kärud paistavad silma oma erakordselt hea manööverdusvõime poolest. Eriti head abilised aladel, kus on vähe vaba ruumi. Üherattaline saab suurepäraselt hakkama järskude kurvide ja kitsaste radadega. Pea meeles, et taoline käru vajab ka head juhti. Kergemat käru on oluliselt lihtsam juhtida, mistõttu on see mõeldud just kergemate koormate jaoks nagu mõned mullakotid või taimede liigutamine toast kasvuhoonesse.

Teine oluline komponent on kandevõime ja mahutavus. Poodidest võid leida erineva mahutavusega kärusid, varieerudes 40 liitrist kuni 200 liitrini. Täielik mahutavus näitabki kui palju suudab käru turvaliselt kanda mistahes hetkel. Hea nipp on võtta vajadusest veidi suurema mahutavusega, sest siis jääb natuke mänguruumi. Võimalik, et olud muutuvad ning äkitselt on vaja veidi rohkem asju liigutada siis ei pea kohe uut käru ostma. Tavaliselt kärud, mis suudavad rohkem kanda on veidi kallimad. Peamiselt seostub see valmistamiseks kasutatud spetsiaalsetest materjalidest ning disainist, mis suudab kanda raskemaid raskusi. Seega kõige odavam ja efektiivsem on leida just enda vajadusele vastav käru.

Enamus aiakärud on tehtud erinevate metallide sulamist, see tagab tugevuse ja stabiilsuse. Kuigi võib leida ka üleni ühest metallist aiakärusid, räägib nende kahjuks raske kaal ja taolised kärud ei pruugi olla sugugi nii tugevad, kui segumetallist kärud. Plastikust aiakärud leiad kauplusest üsna soodsa hinnaklassiga, kuid samas ei leia see Sinu kodus väga pikaajalist kasutamist. Niiskus, päike ja kõikuvad temperatuurid muudavad plastiku kiirelt hapraks ning rabedaks.

Käru ohutus on otseselt seotud raami ehitusega. Veendu, et raami ja rattaid ühendav osa oleks metallist. Nii saavutad parima toetustaseme. Kuigi risttala pole hädavajalik, aitab see vastupidavust oluliselt suurendada. Uuri, kas käepidemetel on olemas kaitsekate. Vastasel juhul pead igal korral kindlasti kindaid kandma, sest teravad metallist ääred võivad käsi kriimustada. Samuti on väga oluline nii töö efektiivsuse kui turvalisuse seisukohast, et käru metalläär ei oleks terav. Muidu võid näiteks mullakotte tõstes koti või enda käed katki teha.

Mida mul veel aiatööriistadest vaja võib minna?

Kui sinu aiatööd hõlmavad uue pinnase kaevamist, peenarde ja piiride loomist, siis vali töö lihtsamaks teostamiseks sobilikud tarvikud. Labidas on hea kaaslane iga aiapidaja jaoks. Sobiva labida valimiseks veendu, et kuju oleks töö jaoks sobiv. Vali teravaotsaline labidas kui hakkad tööd tegema savisel või kivisel pinnasel. Terav ots suudab läbi tungida kõvast pinnasest ning minna kerge vaevaga sügavuti. Seevastu kumer ots on hea pehme mulla kaevamiseks. Laiema otsaga labidas sobib peenra- või muruääre servamiseks. Laia kaarega labidaga on mulla kühveldamiseks asendamatu abiline.

Teiseks jälgi, et vars ja materjal vastaksid töötegija pikkusele ja kehakaalule. Labida varre pikkus on väga oluline just töötegija tervisele. Liiga lühike vars võib põhjustada seljaprobleeme, kui kaevamiseks pead pidevalt küürus olema. Liiga pikk vars seevastu ei luba kehal rakendada kogu jõudu ning muudab töötamise keerulisemaks. Ideaalne labida varre pikkus on kui käepide ulatub rinnuni. Selleks, et labidas oleks veelgi parem jälgi selle materjali ja suurust. Kui jõudu on vähem, vali väiksem labidas. Siis jõuad seda vabalt tõsta ka siis, kui selle peale on asetatud näiteks koorem mulda või liiva. Kui sinul on jõudu nii palju,et isegi kalevipoeg kahvatub, siis vali suurem labidas. Sinna mahub korraga rohkem teisaldavat materjali ning töö saab kiiremini tehtud.

Ja kõige olulisem on tööriista üldised omadused ehk vastupidavus ja mitmekülgsus. Tööriista ostes proovi kindlasti, kui käepärane see hoides tundub. Labidas võib ju palju mahutada ja olla igati ergonoomilise ehitusega aga kui see käes hoides ebamugav tundub, ei saa tööpäevast ilmselt suuremat asja. Poes olles vaata, et tööriist oleks vastupidav. Labida ots peab olema kinnitatud väga tugevalt ja mingil juhul ei tohi see logiseda. Pigem vali tuntud brändi kallim ja usaldusväärsem toode kui odav tarvik, mis raskema koorma all katki läheb. Enda mugavuse huvides soovitame kaevetööd teha kuivadel ilmadel. Märg muld on raske ja muudab tõstmise kärule ja koormaga käru liigutamise oluliselt keerulisemaks.

Sulle võib veel huvi pakkuda...