Ampli hooldus


Need kaunid amplid

Rohenäpud suudavad leida erinevaid toredaid viise, kuidas oma aed muuta mitmetasandiliseks. Näiteks saab antud efekti teha amplite abil. Võimsad lilleamplid kaunistavad suviti linnapilti ning lisavad värvi maakodude uste kohal, akende all või terrassi nurgal.

Kõige ilusamad amplid mahutavad vähemalt viis või kuus liitrit mulda. Kui eelistad plastikule kookosmaterjali võiks kasvunõu läbimõõt olla 30 cm. Küllusliku ampli saavutad juba kolme taimega.

Milliseid lilli istutada?

Lilli võib valida amplisse kasvukuju, õievärvi ja kasvukoha järgi. Laiustesse kasvavad näiteks käokuld, feerulaleheline ruse, sanivitaalia, tiiviklill, ogaline lantaan ja ilubataat. Nii öelda püstisesse asendisse sirguvad kõik suvelilled, mida saab kasvatada ka peenras alates peiulillest lõpetades lavendliga. Langevalt kukuvad ripp-petuunia, aed-puispetuunia, südajas suutera, ripp-pelargoonia, luuderohi, kassiratas, hõbepael ja aed-pärdiklill.

Õievärv vali loomulikult selline, mis Sinu südame põksuma paneb. Mõned nipid, kuidas lilleilu esile tuua. Kirkate toonide vahele pole mõtet lisada pastelseid toone, sest nii kaovad need erksate õite sisse ära. Samas kõrvutades kaks vastandlikku tooni aitad neid rohkem esile tuua näiteks tumelilla ja valge. Tausta loomiseks kasuta rohelisi toone.

Kasvukoht jaguneb varjuliseks, päikseliseks ja vihmataluvaks. Viimane asukoht sobib hästi lehtdekoratiivsetele taimedele, kuna suured õied võivad saada vihmas kannatada. Päikest naudivad petuunia, ripp-petuunia, aed- puispetuunia, pärdiklill, viirpelargoon, feerulalehine ruse, sanvitaaline ja tiiviklill.

Et õiepall kestaks sügiseni...

  • Ära unusta kasta!  Palava ilma korral peab amplit kastma isegi kaks korda päeva jooksul, hommikul ja õhtul. Kui tundub, et pott on jäänud liialt kaua kuivale ja taim hukkunud, siis ei tasu kohe seda ära visata. Lõika varred umbes 5 cm kõrguseks ja lase kastmisveel täielikult mulda imenduda. Näiteks petuunia taastub edukalt ja hakkab peagi uusi võrseid ajama. Pelargoonia kahjuks sarnast lõikust üle ei ela. Kastmisvajaduse väljaselgitamiseks suru amplit alt poolt ülesse poole, kui raskus tundub kerge siis vajab ampel vett.        
  • Õitsemise stimuleerimiseks näpista latvu. Nii areneb rohkem uusi võrseid. Pelargoonidel ja suurte õitega petuuniatel näpista närbunud õied, see soodustab õitsemist. Õiejäänused lõika ära koos õievartega, siis eemaldad ka seemnekoja ja taim hakkab seemnete küpsetamise asemel uusi õisi kasvatama. Pisikeste õitega puispetuuniad puhastavad end ise.
  • Väetamine. Kuigi kasvuturvas sisaldab pikatoimelist väetist, pane kastmisel vette veidi õitseväetist. Nii näed õite maksimaalset ilu. Poelettidelt leiab mugavaid vedelväetisi, kuid annustamisel jälgi pakendil märgitud soovitusi. Kui istutamisel jäi pikaajaline väetis lisamata leia hetk ja lisa just suvelilledele mõeldud väetist kord nädalas. Enne väetamist peab muld kindlasti olema märg. Pikalt kuivanud mulda kohe väetades saavad juured kõrvetada ja taim hukkub.
  • Kui armsaks saanud ampel ei mahu kohvrisse kaasa. Kui lähed nädalaks kodust ära ja pole kedagi, kes amplit kastaks, tõsta see põõsa alla. Kasta ampel korralikult läbi ja pane poti keskele tagurpidi keeratud plastpudel veega. Korgi sisse tee väike auk, kust  vesi saaks tasapisi mulda immitseda. Decorast leiab ka armsaid linnukujulisi kastjaid, millel on sama sama funktsioon. 

Maiasmokkadele

Üha enam kohtab aedades maasikaampleid, millel on lopsakad lehed ja pikad võsundid. Dekoratiivne, vilju kandev taim võib olla eri värvi õitega. Amplisse võib istutada kuni kolm maasikataime. Kasuta istutamisel universaalset kobedat musta mulda. See on umbrohu, haiguste- ja putukatevaba. Mulla sisse võib segada hüdrogeeli, mis ei lase taimel kuumal ajal läbi kuivada.

Amplimaasikad tahavad päikest, nii tuleb paremini välja õievärvide intensiivsus ning taim õitseb paremini ja saak on suurem. Päikese käes on taim õnnelikum, lopsakam ja tervem. Amplis taim siiski talve üle ei ela. Sügisel võib amplimaasika võtta välja ja istutada õue või viia potti istutanuna keldrisse. Viimase puhul on vaja siiski kasta. Kevadel tagasi istudes kasuta suvelilledele mõeldud mulda.