Rõduaiast leiad silmailu ja söögilaua lisa


Rõduaiast leiad silmailu ja söögilaua lisa

Järjest rohkem laiuvad kortermajade seintel värvilised õied või rohelised maitsetaimed. Kaunis vaade ja söögilaua lisa ongi põhjused, miks kasvatatakse taimi just rõdudel taimekastides või lillepottidest. Oma kasvatatud toit on ikka erilisem kui poeletilt haaratud tooted.

Potimajandusega alustamine algab ikka planeerimisega. Siingi kehtivad omad reeglid. Näiteks tuleb arvestada, kas rõdu jõuab kanda plaanitavaid taimepotte. Samuti konsulteeri oma korteriühistuga, küsi kas reeglid lubavad rõdudel taimepotte. Liiga rasked potid võivad muidu alumise naabri rõdule kukkuda.

 

Vaata oma rõdu kriitilise pilguga

Betoonpõrand on kõle ja külm. Kui soovid luua hubasust, paigalda põrandale soe ja vastupidav terrassilaud või muruvaip, mida on lihtne kokku panna. Viimane tekitab tunde, justkui oleks muruga aed otse rõdul. Kui saad lakke kinnitada konkse, siis võid sinna panna ampli. Lisaks lilledele võid rõduaias kasvatada tomateid või maasikaid.

Rõdu asetus mõjutab oluliselt seal valitsevaid tingimusi. Päikeseline, varjuline või poolvarjuline määrab kui palju jõuab sinna sooja, valgust. Samuti on oluline, kas tuul, sademed jõuavad rõduaeda. Hinda põhjalikult, kui suurt kahju viimased seal teha võivad. Lääne- ja idapoolsed rõdud on tavaliselt poolvarjulised. Kõige enam jõuab sinna valgust õhtusel ajal. Sellised rõdud sobivad suuremale osale taimedest. Vaid väga troopilisi temperatuuri armastavad taimed ei soovi taolisel rõdul kasvada.

Lõunapoolne rõdu on kõige soojem ja päikselisem. Pea meeles, et keskpäevase kuumuse eest tuleks taimi siiski kaitsta. Lõõskav päike kuivatab mulda, kastmisest lehtedele langenud piisad toimivad suurendusklaasina ja võivad taimele liiga teha. Põhjapoolsele rõdule paistab päike hommikul ja õhtul väga lühikest aega. Seal tunnevadki kõige paremini end varjulist kasvukohta armastavad taimed.

 

Tarvikud

Läbimõeldud tarvikud tagavad lihtsa kasvatuse ja küllusliku saagi. Hea pott tähendab, et taimel on seal piisavalt kasvuruumi. Liiga väikeses nõus kuivab pinnas kiirelt läbi. Lisaks on tarvis, et kasvatusnõul oleks piisav äravool, sest seisev vesi hukutab taime. Leia poest maitsetaimede kasvatuseks mõeldud muld. See ei sisaldada liigset väetist ega muid kahjulikke aineid, mis söömiseks mõeldud taimedesse ladestuda ei tohiks.

Murulauk, koriander, majoraan, pune, salvei, estragon ja tüümian kasvavad meelsasti pottides, mis on 15-30 sentimeetrit sügavad ja ca 30 sentimeetrit laiad. Basiilik, lavendel ja sidrunhein eelistavad vähemalt 40 sentimeetri sügavust kasvatusnõud. Salati puhul on tegemist väga eeskujuliku potitaimega, kuna taim kasvab üsna pinnapealselt ja seetõttu ei vaja sügavat istutusnõud. Ühte kasvatuskonteinerisse võid kokku istutada erinevaid salatisorte. Arvesta istutuspoti ostmisel sügavuseks ca 15 cm.

Mõnusad magusad maasikad pakuvad maitseelamusi ja silmarõõmu. Maasikaid võib kasvatada ka amplis, kus nad üle potiserva mõnusalt alla ripuvad. Nii on neid kena vaadata ja mõnus noppida. Kasvatusnõu peaks ideaalis olema 20 cm sügav.

Konteineris kasvatatud tomatid maitsevad samamoodi nagu aiamaal või kasvuhoones virgunud isendid. Ühtlasi on neil väga suur eelis – mullas peituvaid taimehaiguste risk peaaegu et puudub, sest potti läheb igal aastal värske muld. Tomat tahaks kasvada potis, mille sügavus on vähemalt 30 cm.

Selleks, et rõduaed säiliks tuleb terve hooaeg sellega vaeva näha. Stimuleeri taimede kasvu, muuda neid tihedamaks ja lükka edasi õitsema hakkamist lehtede ja okste ära näpistamisega. Kui hooaja keskel krõmpsuv salat söödud, võid pottidesse külvata mõnd teist kiirekasvulist taime nagu petersell, rukola. Ära unusta väetist! Söödavate taimede puhul eelista looduslikke väetisi.

Sulle võib veel huvi pakkuda...