Maasikapeenra uuendamine


Maasikapeenra uuendamine

Kui soovid ,et maasikasaak oleks igal suvel külluslik pead peenart uuendama iga nelja aasta järel. Uuenduskuuri läbiviimiseks sobib hästi varakevad või hilissuvi, sest kuumus on selleks ajaks taandunud või pole veel jõudnud alata ning mullas on piisavalt niiskust. Suve lõpus istutatud taimed jõuavad enne sügisesi püsivaid öökülmi juurduda ja kosuda, et talv vapralt üle elada.

Maasikaid pikalt ühes ja samas kohas kasvatades hakkavad mulda kogunenud taimekahjustajad maasikataimede arengut pärssima. Proovi iga 4 aasta järel leida maasikapeenrale uus koht. Uus koht vali selline, kus enne pole  kasvanud kartul, kapsas, tomat ja kurk. Kuna tegemist on sortidega, millel on sarnased haigused ja kahjurid maasikatega. Sobib maa, kus eelnevalt on sirgunud kaunviljad, köögiviljad ja heintaimed.

 

Vanale maasikapeenrale võid istutada näiteks rukist. Tegemist on loomuliku mullasanitariga, kes suudab mullas olevate haigustekitajate hulka vähendada. Lisaks kobestada pinnast, sest suur juurevõrgustik tungib sügavale. Rukis peab mulda saama augusti lõpus või septembri algul. Seega on paras aeg varuda rukkiteri või külastada kohalikku viljakasvatajat.

Ümberistutamine

Maasikate maitse ja kvaliteet on otseses seoses päikesevalgusega. Seetõttu uus koht peaks olema kõige päikselisem koht sinu aias. Ööpäevas võiks langeda taimedele 10 -12 tundi päikesevalgust. Varjuline kasvukoht tingib hilisema õitsemise ligikaudu 7-10 päeva. Marjadele võib varjulisest kohast ja niiskusest tekkida hakkhallitus. Lisaks on marjad vesisemad ning hapud.

Elujõulised maasikasordid on varajane „Rumba“, keskvalmiv „Polka“ ja hiline „Senga Sengana“.Kõige varajasem sort „Rumba“ on ühtlase viljalihaga mari, mis säilib värskena hästi. Hea talvekindlusega sort, mis sobib hästi avamaal kasvatamiseks. „Polka“ - väga magus ning päikeselise suve korral metsmaasika maitsega tumepunane mari. Põua suhtes tundlik, kuid külma- ja haiguskindel sort. Jaanipäeva paiku valmiv „Senga Sengana“ hea tumepunane, laiümarate suurte viljadega mahlane ja magus sort. Jõulise kasvuga, hea talvekindlusega taimed sobivad kasvatamiseks kuivemal kasvukohal. Sobib hästi sügavkülmutamiseks.

Enne istutamist puhasta muld umbrohust, tülikatest taimedest nagu orashein, põldohakas, põldosi või võilill. Töö lihtsustamiseks kasuta kvaliteetseid aiatööriistu. Looduslikult on parim viis umbrohu hävitamiseks põldu koguaeg kultiveerida ja nö musta maana hoida. Majanduslikult tasuvam ja lihtsam on herbetsiidide kasutamine. Mitmeaastaste umbrohtude hävitamiseks sobivad Roundupi preparaadid, kuid ohtral kasutamisel jäävad neist mulda jäägid, mis võivad hiljem saagi kvaliteeti mõjutada.


Uue maasikapeenra viljakust saad parandada kompleksväetisega, mida kogu kasvuaja vältel lisada 2-3 korda. Kõige lihtsam retsept väetamiseks – lahusta 10 liitrises vees 1,5 – 2 supilusikat kompleksväetist. Ühele taimele vala umbes 250 – 300 ml väetiselahust. Esimene väetamine tee kohe vegetatsiooniperioodi alguses. Teine väetamine vahetult peale õitsemist. Muidu on esimesed marjad suured ja hilisemad väiksemad. Kolmas väetamine tee peale saagi koristust. See soodustab uute lehtede ja juurte kasvu.

Hari mulda ja multši pinda. Kobedas mullas saavad juured piisavalt õhku ja juured suudavad minna sügavamale, kus on rohkelt toitaineid ja vett. Taimeümbruse multšimine 2-3cm kihiga aitab säilitada vajalikku niiskust ja hoiab taimejuuri järskude temperatuuri kõikumiste eest.

Maasikate lähedusse pane kasvama sibulaid ja küüslauke, sest nende juures on maasikataimedele väiksem oht nakatuda seenhaigustesse. Istuta peenraservadesse koriandrit , münti või salveid. Need taimed ei meeldi tigudele ega nälkjatele ning hoiavad söödikud maasikapeenrast eemal.

Peamine märk puudulikust toidust on lehtede värvimuutused ja kolletumine. Kui maasikataime lehed muutuvad kollakasroheliseks võta appi sobivad väetised. Kõik vajaliku väetamiseks leiad kaupluse taimehoovi alalt. Kasutada võib nii looduslikke kui tehislikke väetiseid. Väetamisel loe alati pakendil olevat kasutusjuhendit, sest liigne väetamine võib taimele samuti halb olla. Ümberistutamisel väeta taimi 3- nädalalt, et juured saaksid enne talve moodustada piisava tugevuse.
Sulle võib veel huvi pakkuda...