Võida võitlus umbrohuga!


Võida võitlus umbrohuga!

Hooldatud muru on silmale ilus vaadata samas ka jalale mõnus astuda. Kogenud aednik teab, et parim võitlus umbrohu vastu on muru õigeaegne hooldus. Mõni taim kohe riivab silma, heameelega hoiaks seda oma aiast eemal. Selliseid istikuid nimetame umbrohuks. Pingutustest hoolimata on nad ikka tagasi. Peenramaal või lillepeenras kipuvad need samad pahalased kasutama kultuurtaimede eest toitaineid, isegi võimuvõitluses neid välja tõrjuma.

Aga miski pole üdini halb ning võime ka sellest olukorrast head leida. Aias kasvavatest umbrohtudest võib tulu tõusta. Nimelt kahjurid eelistavad looduslikke taimi kultuurisortidele. Seetõttu on isegi kasulik väike lapike metsikut loodust aeda jätta. Lisaks meelitab rikkalik taimestik ligi laululinde, kes aias mürgeldamisele taustamuusikat pakuvad. Keemilised taimekaitsevahendid ei ole reeglina loomadele mürgised, kuid hävitavad nende saakloomade elupaikasid.

Keskkonnasõbralik tõrje

Varakevadel või sügisel ümberkaevatud alale aseta valguse ligipääsu takistav kangas, kile, vaip vms. Ilma valguseta ei saa ükski taim kasvada. Et pinda umbrohtudest korralikult puhtaks saada, võiks katet hoida vähemalt ühe suve. Parim aeg sellega algust teha on kevadel, kui umbroht kiirelt kasvab. See on ka edukaim meetod metsistunud maa puhastamiseks.

Kultuurtaimede naabruses kasvavad nelgid ja saialilled hoiavad umbrohtude levikut tagasi. Kui kaevad vilja­ kandmise lõpetanud tomatitaimede lehed ja varred peenrasse, pärsivad needki soovimatute taimede kasvu.

Põõsaste alla paiguta pinnakattetaimestikku. Esimesel paaril aastal tahab see hoolikat rohimist, kuid kui need on kasvama hakkavad siis lämmatavad umbrohu. Siinkohal tulevad appi taimed nagu näiteks iminõgesed, kivirikud, kukeharjad, kanarbik.

Decora Reklaamiosakond soovitab kasutada multši. See takistab umbrohuseemnetel idanemast. Oluline enne multši jaotamist on põhjalik riisumine ja täielik umbrohust vabanemine. Jaota umbes 50 g sarvelaaste ühe ruutmeetri kohta, millele järgneb umbes kolme kuni viie sentimeetri paksune kooremultšikiht.

Investeeri korralikesse tööriistadesse. Hangi hea umbrohu­juurija, kõblas, kraabits, napsik või väljatõmbaja, et soovimatus kohas kasvav taim täielikult mullast eemaldada. Kuna paljud umbrohud paljunevad ka vegetatiivselt, võib üksikute juuretük­kide muldajätmine sulle tööd juurde teha, sest neist kasvab mitu uut taime. Parim aeg juurimiseks on pärast vihma või kastmist, sest siis saad taime suurema tõenäosusega mullast kätte. Välja­ juurimine on kõige efektiivsem, kui teed seda järjepidevalt.

Proovi hoida kindlat intervalli käsitsi rohimise, kõplamise ja multšimisega. Sellega hoiad enda aega kokku ja umbroht ei jõua nii suureks kasvada, et hakkaks silma kriipima. Eks kõik algab ikka juuretasandil! Pinnase korralik läbikaevamine ja võimalikult paljude umbrohujuurte eemaldamine on kindel ennetuskampaania mittesoovitud taimede levikuks.

Liigne agarus on ogarus! Ära liialda sagedase ja sügava maaharimisega. See kahjustab taimede juuri, kuivatab mulda, häirib mullaelustikku ning toob sügavale peitunud umbrohuseemned mulla pinnale, kus need saavad idanema hakata.

Sulle võib veel huvi pakkuda...