Külvamise meistriklass!

Külvamise meistriklass!

Kevad toob mõnusalt pikad päevad ning tiheda ajakava rohenäppudele. Köögiviljade ja maitsetaimede kasvatamine ei ole mingi raketiteadus, vaid ettevõtmine, mis võib tekitada heas mõttes sõltuvust.

Suurem osa taimedest vajab esimestel elukuudel hella kohtlemist. Vähesed kultuurtaimede liigid saab edukalt külvata ilma ettekasvatuseta otse kasvukohale. Taimede ettekasvatusperiood algab külvist ja lõppeb istutuskõlbliku istikuga. Ettekasvatusega tegeletakse peamiselt seetõttu, et muuta aeglase algarenguga taimedel kasvuperiood pikemaks ning sellest tulenevalt saada palju taimi või varjasemat saaki.

Pea meeles! Taimede ettekasvatamine hõlmab endas seemnete külvamist, külvide eest hoolitsemist, pikeerimist ja taime istutuskõlblikuks kasvatamist. Reeglina, mida pisemad on taime seemned, seda pikemaks ja vaevanõudvamaks kujuneb ettekasvatusperiood.

Turbatabletid

Istiku jaoks on ümberistutamine väga keeruline protsess, sest osa kasvanud juurestikust läheb kaotsi. Selleks, et ära hoida taimede istutusjärgset põdemisaega saab soetada taimekasvatuses välja töötatud konteinersüsteemid, kus juba esmapikeerimisest kujundatakse pisitaimede alla oma juurepall.

Turbatablette kasuta siis, kui külvatavaid seemneid on väga vähe. Nii saab külvata ühe kaupa või istutada kultuure, mis ei talu ümberistutamisel juurekava vigastamist, nagu näiteks paprika. Turbatabletiga saab väikese taime õigel hetkel ja ilma juuri vigastamata koos mullapalliga suuremasse potti istutada.

Enne turbatableti kasutamist tuleb see kindlasti niisutada: lisa umbes  100 ml vett. Niisutamise käigus paisub turbatablett mitmekordseks. Ümbritsev kangas hoiab pallikest koos ning võimaldab taime juurtel areneda. Turbatabletid sobivad hästi kasutamiseks väikeses toakasvuhoones.

Kasvuhoone aknalaual!

Toakasvuhooned on plastmassist kaanega väikesed kaanega karbid. Kaas tagab niiskuse ja soojuse, mis vähendab mullalt aurustumist. Aeg-ajalt võiks kaant siiski ära võtta, et vältida liigset vee kondenseerumisest tulenevat niiskust. Tegemist on korduvkasutatava, ruumisäästlikku ning lihtsa viisiga, kuidas enda lemmikud taimed ette kasvatada. Põhjasüvenditega toakasvuhooned on eriti mugavad turbatablettidega kasutamisel, hoides neid kenasti omal kohal. Lisaks ettekasvatusele võib toakasvuhoones taimi kasvata ka sügisel, mil aiahooaeg on lõppemas. Kui välistemperatuur läheb liiga madalaks võid oma lemmikud tuppa tuua.

Parimad külviajad!

Külviaeg sõltubki peamiselt sellest, mida soovid kasvatada. Kui külvad liiga vara või ei suuda taimele tagada piisavat valgust venivad taimed välja, jäävad nõrgaks või hoopis hukkuvad. Kõige õigemat külviinfot saad seemnepaklit. Ettekasvatamine on tublile rohenäpule paras ennustamine. Külviaja puhul tasub jälgida ilmaprognoosi. Kui kevad venib ja taimi ei saa viia kasvuhooonesse võib tekkida jällegi liiga varajase külvi probleemid. Enamasti kulub külvamisest noore taimeni vähemalt kuu. Kõik sõltub muidugi taime eripärast. Kasvuperioodi kohta leiad infot samuti seemnepakilt.

Suvelille seemned tahaksid mulda jõuda veebruari lõpus või märtsis. Kõige pikemat ettekasvatust vajavad petuuniad, lobeeliad, raudürdid, salveid.  Aprillis ja mais võib külvata kiirema kasvuga isendid, kuna ilmastikutingimused on juba piisavalt soodsad. Aprillis võib mulda pista näiteks lõvilõua. Mai alguses tahaksid kasvamist alustada astrid ja peiulilled.

Märtsis külva aedviljad, mille ettekasvatamiseks kulub kuni 60 päeva. Siis võib hakata kasvatama paprika-, tomati-, baklažaani-, füüsali- ja porrulauku. Paljud maitsetaimed kannatavad istutamist terve aasta vältel. Kui soovid värskeid maitserohelisi, külva neid uuesti iga 2-3 nädala tagant.

Paljud püsikud eelistavad hoopis sügiskülvi, kuna seemned vajavad külmaperioodi idanemiseks. Sügiskülv sobib hästi porgandi puhul aga ka erinevate püsilillede nagu liilad või iirised. Pea meeles, et liiga soe sügis võib seemned idanema panna ja talve tulekuks on taimed juba ohtlikult suured. Nii kevadel kui ka sügisel külvamine vajab palju hoolt ja ennustuste jälgimist.