Jaanuari toimetused


Jaanuari toimetused

Uus kuu ja uus aasta. Jaanuaris keera uus lehekülg. Kasuta võimalust valmistada ennast ette uueks algavaks aiahooajaks. Tee kalender ja märgi sinna kõigi kuude aiatööd. Mõtteid ja nippe leiad Decora blogist.

Decora Reklaamiosakond soovitab! Kui otsustasid jõulude ajal ehtsa kuuse kasuks, siis taaskasuta seda oma aia heaolu parandamiseks. Purusta kuusk ja kasuta saadud puru multšina mulla kvaliteedi parandamiseks või taimede ümbruse katmiseks. See aitab ära hoida umbrohu kasvamist ja säilitada mulle niiskustaset. Lisaks on kuuseoksad ka väga heaks rooside katjaks - nii saad kindel olla, et lillede õitsemise ajal kadestavad sinu taimede õisi kõik naabrid. 

Kontrolli, et asetatud talvekatted oleksid paigal. Vajadusel kohenda! Väga oluline töö, sest metsloomad, eesrinnas kitsed, jänesed  ja närilised, võivad sinu puudele ja põõsastele kahjustusi tekitada. Viljapuude edukaks talvitumiseks kaitse neid lupjamisega. Tõepoolest valgeks võõbatud tüvi ei pruugi olla silmailuks, kuid on efektiivne viis ulukite peletamiseks ja temperatuurist tekkivate kahjustuste vähendamiseks. 

Võõpa valgeks nii noored kui ka vanad tüved. Nooremad vajavad seda eelkõige ilmastikuolude kaitseks. Vanemad tüved peidavad endas kahjureid, haigustekitajaid ning just valgendaja hävitab neid. Kui soovid efektiivset tulemust siis tee see töö enne püsivate miinuskraadide saabumist, kui õhutemperatuur püsib veel plussis. Kindlasti leia töö elluviimiseks kuiv ilm. Decorast leiad kõik valgendamiseks vajalikud tarvikud – pintsel ja valgendaja.

Kui loodus on andnud aga oma talvekatte ehk lume siis jälgi, et liigne raskus ei koormaks taimi. Kahjustuste vältimiseks raputa üleliigne lumi maha.

Ära unusta oma kalleid abilisi aias - linde! Hoia nende söögilaud kaetuna eriti siis, kui maad katab paks lumekiht. Nad on tänulikud iga palakese eest, mida nendega jagad ning tasuvad suvel kahjurite eemal hoidmisega. Toitmisega ei tasu alustada liialt varakult, sest nii meelitad meile jääma neid linnuliike, kes peaksid lõunamaale minema. Toitmist jätka kuni loomulik toit jälle kättesaadavaks muutub. Kohe kindlasti ei tohi katkestada toidu andmist järsult lumerohkel ja külmal ajal, mil loodusest leitava toidukogus on kordades väiksem.

Nagu inimestelgi, on igal linnuliigil oma lemmiktoidud. Kui soovid näha erinevaid liike siis paku neile mitmekesist toitu. Kaks väga olulist aspekti, mida toidu valimisel jälgida:

  1. Vett sisaldav toit külmub läbi ja muutub peagi lindudele kättesaamatuks ning soojade tingimustega rikneb kiirelt.
  2. Toit olgu maitsestamata - loomade arenenud ja tundlik maitsemeel ega magu ei talu vürtsidega toiduaineid.

Kõige klassikalisem talvine linnutoit on muidugi pekk, mille kasuks räägib selle energiarikkus. Eriti naudivad taolist kõhutäit tihased, puukoristajad ja rähnid. Linnud armastavad ka kõikvõimalikke seemned. Päevalilleseemned meeldivad enamikele talvistele lindudele. Lisaks võid söögilauale panna ka pähkleid, kaerahelbeid, hirssi, tange, tatart ja maisi. Külmumise vältimiseks on hea mõte toitu eelnevalt toiduõliga immutada.

Sobiva toidumaja võid osta kauplusest või ehitada hoopis ise. Kuid pea meeles järgmisi asju:

  • Majal peab olema kindel alus, kuhu toitu panna. Katus, mis kaitseb lume ja vihma eest. Valmidus seda kuhugi kinnitada - näiteks konks katusel, millega puu külge riputada. Lindude jaoks on puu küljes olev majake hea, sest juhul kui tekib järjekord saavad nad okstel varjuda ja enda söögikorda oodata.
  • Hea ligipääsetavus! Mõtle nii, et ühel oleks mugav sisse ja välja lennata, teisel samal ajal einestada.
  • Kitsas maja võib tekitada rüselusi, mille käigus linnukesed üksteist vigastavad. Kõige väiksem mõõt võiks olla vähemalt 20 x 20 cm ja sama palju ka kõrgust.
  • Toidumaja aluse servadesse paigalda liist või kõrgem serv. Nii ei pudene toit maha. Nurkadesse jäta väikesed vahed või augukesed, at alusele sattunud üleliigne vesi saaks maha voolata.
Sulle võib veel huvi pakkuda...