Kas populaarne laminaat- või luksuslik vinüülpõrand?

Kas populaarne laminaat- või luksuslik vinüülpõrand?

Laminaadist ja vinüülist põrandakatted liigituvad peamiselt samasse kategooriasse, kuna nende valmistamisel kasutatakse sarnaseid materjale. Mõlemad valmistatakse sünteetilistest materjalidest ja imiteerivad naturaalset põrandat.

Tootmisel pressitakse laminaatpõrand kokku lamineerimise teel. Enamasti koosneb laminaat neljast kihist. Esmalt kõige pealmine kaitsekiht, mis sisaldab lamineerivat kile. See kaitseb parketti kriimustuste ning muude kahjustuste eest. Järgnevalt paks paber ehk dekoratiivne kiht, kuhu saab kujutada erinevaid imitatsioone. Eelviimane, ehk kõige paksem kiht koosneb puidust kiudude või puitplaadist. See moodustab 90% kogu laminaadist ning annab elastsuse, tiheduse ja toodetakse kõrge surve all.  Samuti vastutab just see kiht heli- ja soojusisolatsiooni eest. Viimaks alumine stabiilsust lisav kaitsekiht, mis kaitseb hallituse, niiskuse, seeneinfektsiooni eest.

Vinüülkate ehk LVT koosneb päris mitmetest erinevatest kihtidest. Kõik kihid kuumpressitakse omavahel kokku.  Kõige alumine kiht ehk vinüülist alus annab stabiilsuse ning tagab heliisolatsiooni. Järgmises kihis leidub plastifikaatorit ehk plastseks tegevat lisandit. See annab materjalile elastsuse. Eelviimane kiht loob nähtava kihi. Muster või värvikiht kaetakse spetsiaalse lakiga või UV kilega, mis kaitseb põrandat pleekimise eest. Ülemine kiht on termoplastne ehk väga tugev vinüülkile. Täiesti läbipaistev kiht kaitseb pinda.

Enne poodi tõttamist tasub tutvuda põrandate kulumisklassidega. Info, kuhu klassi sinu valitud põrand liigitub, leiad tooteinfost. Põrandaid liigitatakse klassidesse 21-34:

  • 21 – talub vähest liikumist, sobib sellest tulenevalt näiteks magamistuppa;
  • 22 - sobib tuppa, kus on juba natuke rohkem liikumist näiteks lastetuba;
  • 23 - tasub valida kööki, kuna saab sealsete veepritsmete ja temperatuuri kõikumisetega kenasti hakkama;
  • 31 - põrandakate, mis täidab eesmärki ärihoonetes nagu kontor, koosoleku ruum aga ka majapidamises elutuba või köök;
  • 32 - peab vastu juba suurema liikuvusega kontorisse, väiksematesse poodidesse;
  • 33 - paigaldatakse kaubamajades asuvatesse kauplustesse, kus koormus on väga tihe;
  • 34 - viimane klass erineb sootuks eelnevatest, see sobib ruumidesse nagu spordisaal, restoran, autode esindus.

Plussid ja miinused

Mõlema põrandakatte suurimaks plussiks saab lugeda vaieldamatult vastupidavuse. Nii LVT kui ka laminaat taluvad tihedat liikumist, niiskust ja erinevaid kemikaale. Lisaks leidub laias valikus väga palju erinevaid imitatsioone. Kuna antud põrandakatetel pealmine kiht kaitseb plekkide imendumise eest  on hooldus äärmiselt lihtne.

Loomulikult sõltub tulemus ka sellest, milliseid tootja ja hinnaklassiga tooteid omavahel võrreldakse. Odavamad laminaadid võivad veega kokku puutudes ühenduskohtadest üles punduda. Laminaatpõrandat pole võimalik parandada, sest pealmise kaitsekihi eemaldamisel hakkab kate kiirelt kuluma. Kuigi meie kliimas ei ole päikesepaistet just liiga palju, tasub UV kaitse peale siiski mõelda. Kui võrrelda laminaat ja LVT  tundlikust pleekimisele jääb peale kindlasti laminaat.

Kuigi LVT on äärmiselt vastupidav ei kannata see hästi temperatuuri kõikumisi. Sellest tulenevalt ei sobi taoline põrand näiteks suvilatesse. Sünteetiliselt saavutatud vastupidavust varjutab ka rohke keemiliste ühendite kasutamine. Mis omakorda tähendab, et see võib eritada lenduvaid keemilisi ühendeid.

Mõlemad põrandakatted on küllaltki lihtsasti paigaldatavad, kuid vajavad aluskatteks materjali, et ära hoida „ujumist“ ning parandada heliisolatsiooni. Paigaldades laminaatpõrandat võid vajada teatud tööriistu, mida ei pruugi sul veel olemas olla. Näiteks tikk- või järkamissaag. Sealjuures LVT põrandakatet saab lõigata tugeva vaibanoa abil, seejärel lihtsalt murda üleliigne tükk ära.

Laminaat versus vinüül: kui soovid valida taskukohase, vastupidava põrandakatte, jäävad need kaks valikut kindlasti sinu huviorbiidile. Nad kannavad palju häid omadusi ja valikut jätkub igale maitsele. Otsus taandub isiklikele soovidele ja kodu eripärale. Pea meeles, et tegemist on pikaajalise investeeringuga, seega uuri põhjalikult turul olevaid valikud.

Sulle võib veel huvi pakkuda...