Keskkonnasõbralikud värvid


Keskkonnasõbralikud värvid

Kodu värskendamine võetakse ette tavaliselt siis kui hakkab tekkima kulumisjälgi või soovitakse proovida uusimaid sisekujundustrende. Värvimine on üks kiiremaid viise tuua koju hoopis teistsugust hõngu. Nagu kõikidel elualadel mõeldakse ka värvitööstuses üha enam inimeste tervise säilitamisele ja keskkonnasõbralikkusele.

Keskkonna- ja tervisesõbralikud valikud

Erinevatele ainetele tundlikud inimesed peavad värvi valides kindlasti tähelepanu pöörama lühendile LOÜ ehk lenduvad orgaanilised ühendid. Nende ühendite ühe liitri piirnorm sisevärvidel on 30g ehk maksimaalselt nii palju võib värvist õhku lenduda aineid. Ületades seda piirmäära tekib oht, et allergikutel ja muidu tundlikel inimestel esineb nahka või hingamist ärritav reaktsioon. Mida väiksem LOÜ number, seda ohutum värv inimesele. Soovitame alati otsida värvipurgilt, kas tootele on omastatud ökomärgistus või sertifikaat. Kui leiad ökomärgistuse saad kindel olla, et see värv allergiat ei tekita.

Üldine rusikareegel ütleb, et vesialusel värv on ohutum kui lahusti- või liimipõhine värv. Orientiirina võib näiteks kasutada veel hinnataset – mida odavam värv, seda odavamad selles kasutatavad sideained ja tõenäoliselt lenduvad need keskkonda hõlpsamini kui kallimatel toodetel.

Lahustit sisaldavast värvist aurustuv lahustiainetest võib tekkida peavalu, peapööritus ja väsimus. Ruum, kus seda värvi kasutatakse, lõhnab tugevasti. Vaatamata ebamugavustele tundub lahustipõhine värv kindlaim valik, kuna usutakse, et lahusti annab värvile kestvuse ja tugevuse. Tegelikkuses veepõhiste siseviimistlusvärvide tootmisel kasutatav tehnoloogia on jõudnud lahustipõhiste värvide tootmistehnoloogiast isegi paar sammu ettepoole. Kemikaalid, millega inimesed kokku puutuvad püütakse muuta võimalikult tervise- ja keskkonnasõbralikuks.

Mis on E.L.F?

E.L.F tähendab sõna-sõnalt vähendatud emissiooniga ja lahustivaba. Caparol E.L.F tooted on märgistatud rohelise logoga. E.L.F tipptooted - Amphibolin, Indeko-plus, Sylitol Bio-Innnenfarbe, CAPAROL Samtex 3, CAPAROL Samtex 7 ja CAPAROL Samtex 20.

Caparoli E.L.F dispersioon-sisevärvid annavad suure panuse ruumi õhu saasteainete vähendamisele. E.L.F tooted on Euroopa Liidu lahustidirektiivi 2010. aastaks etteantud väärtusest isegi kolmkümmend korda madalama lahustisisaldusega ja võivad vastavalt definitsioonile sisaldada maksimaalselt 0,01 protsenti lahustit. Kuivamisel eraldub ruumi õhku praktiliselt ainult vesi. See määrav kriteerium on oluline nii töötlejatele, kes puutuvad kuivavate sisevärvide aurudega kõige enam kokku aga ka kõikidele inimestele, kes kauem siseruumides viibivad. Selline väike lahusti kogus välistab ohu tervisele. Keskkonna- ja tervisetundlikel kasutajatel on eelmainitud sisevärvidega võimalus anda oluline panus siseruumide õhu saasteainete vähendamisele ja seeläbi ka oma tervisele.

CAPAROL Samtex värvidega saavutad kerge vaevaga ühtlase lõpptulemuse. CAPAROL Samtex 3 on tavapärane valik lagede värvimiseks ruumides, kus soovitakse matti viimistlust. CAPAROL Samtex 10 vastab märghõõrdeklassile 1 ehk toode, mis peab väga hästi vastu märgpuhastamisele. Märghõõrdeklass 1 värviga võib julgelt üle võõbata köögi tasapinna taguse ala. Toidupritsmed ei kujuta sellisele seinale ohtu. Piisab kui pesta määrdunud kohad üle niiske pesukäsna pehme poolega.

Mida teha värvijääkidega?

Kuivanud õli-, värvi- või lakijäägid võib visata nii olmeprügi kui ka ehitusjäätmete sekka. Vedelad värvid võib aga anda kahjulike jäätmete kogumispunkti. lisaks eelnevale saab jääkidega ette võtta mõne põneva ühiskondlikult kasuliku projekti näiteks loomade varjupaigas, lastekodus või lasta lastel värvida mõni tarbeese toredalt täpiliseks või triibuliseks. Lase fantaasial lennata! 

Sulle võib veel huvi pakkuda...