Puitmaja hooldus


Puitmaja hooldus

Puitmaja fassaadid, eriti Põhjamaises kliimas, on väga paljude erinevate ilmastikutingimuste meelevallas nagu vihm, lumi, jää, päike, tuul ja suured temperatuuri kõikumised. Sellest tulenevalt on puitfassaadide värvidele kvaliteediootused eriti kõrged. Eelkõige asume värvimise peale mõtlema siis, kui visuaalne välimus vajab värskendamist. Teisalt kvaliteetne värv kaitseb sinu kodu muutliku ilma eest ja panustab maja eluea pikendamisse.

Renoveerimistööd eeldavad nii rahalist kui ajalist investeeringut.Nende hulka kuulub õigete tööriistade ja vahendite soetamine, eeltööde tegevuskava koostamine, õigete töövõtete väljaselgitamine ja kasutamine.

 Mida poest vaja on?

Kui soovid, et värvimine õnnestuks ja tulemus püsiks, alusta õigete toodete varumisest. Toonide valimisel pea meeles, mida tumedam ja intensiivsem toon, seda rohkem see päikeseenergiat neelab ning kuumemaks fassaad läheb. Maja lõunapoolsel küljel, kus päikese mõju on tugevam, pleegivad tumedad toonid kiiremini luitunuks. Sellest tulenevalt soovitame välistingimustesse valida pigem mahedamad ning pastelsemad toonid. Päike lihtsalt ei saa neist nii kiirelt jagu kui tumedatest. Kindlasti jälgi poes, et värv saaks valitud välisvärvikaartidelt. Näiteks, meie heal koostööpartneril Tikkurilal, on spetsiaalseid puidule mõeldud värvikaart, kus valikus on 120 erinevat värvitooni.

Maja põhjapoolsel küljel, kus päikest on vähem ning fassaad niiskem esineb hallitust, sinetust ja sammaldumist. Olulist rolli mängib fassaadi läheduses kasvav taimestik – mida lähemal, seda enam mõjutab fassaadi olukorda. Selliste probleemide vältimiseks, tasub juba ostmisel otsustada värvi kasuks, mis ei kogu enda külge mustust ja sisaldab aineid, mis ei lase puitpinnal levida hallitusel, samblal ega teistel elusorganismidel.

Tänapäevased puitfassaadide värvid on enamasti veepõhised. Neid iseloomustab elastsus, hea toonihoidmisvõime ning pleekimiskindlus. Nende käsitlemise teeb mugavaks ebameeldiva lõhna puudumine. Veepõhist värvi saab kerge vaevaga eemaldada töövahenditelt, riietelt, nahalt ning teistelt pindadelt, kuhu värv kogemata sattuda võib.

Puitfassaadidele kõige paremini sobiv toode vali lähtuvalt sellest, millise laudisega on tegemist ning millist lõpptulemust soovid näha. Saetud puidu pind on kare. Värv nakkub karedama pinnaga väga hästi, samas mustus koguneb samuti kergemini. Karedatele puitpindadele soovitame näiteks Vivacolor Villa Akva, mis jätab pinnale paksema kihi ja korralikku kaitse. Kui soovid jätta puidu loodusliku ilu nähtavaks siis kasuta poolenisti läibpaistvaid värvitooteid ehk puidupeitse. Arvesta, et tavalise välisvärvi eluiga on ca 10 – 14 aastat, olenevalt puidutugevuses ja eeltöö kvaliteedist. Peitsitud pind tahab ülevärvimist keskmiselt iga 5 aasta tagant.

Mida enne värvimist ära teha?

Puitfassaadi pikk iga ja värske välimus sõltuvad suuresti tehtud eeltöödest. Seetõttu soovitame neid teha eriti hoolikalt. Meie vahelduvad ilmastikutingimused ei anna just liiga palju vabadust eeltööde teostamiseks. Hea kui fassaad on saanud enne värvimistöödega alustamist vähemalt 2-3 päeva kuivada. Proovi leida aeg mil ilmateade lubab kuiva, sajuta aega.

Väike meelespea:

  • Veendu, et ilm oleks kuiv ja temperatuur vähemalt +5 kraadi, parim õhutemperatuur värvimiseks on umbes +15 – 20 °C ja õhu suhteline niiskus umbes 50%.
  • Kasuta fassaadi värvimiseks mõeldud pintslit. Need on laiad, paksud ning suure mahutavusega.
  • Otsene päike ja väga kuum ilm raskendavad samuti värvimist, kuna värv kuivab liialt kiiresti ja tulemus võib jääda ebaühtlane.
  • Värvitava fassaadi laudis peab olema kuiv – sellel ei tohiks olla kastet ega vihmapiisku.
  • Enne värvima asumist kata kinni need osad, mida sa ei soovi värvida, näiteks akende ja uste raamid, aknalauad, fassaadil olevad detailid.
  • Pea meeles, et õige värvitoon tuleb välja alles peale värvi kuivamist.

Ära unusta ohutust! Majadel kõrgemaid ja raskemini ligipääsetavaid osasid värvides järgi ohutusnõudeid ja kasuta kvaliteetseid isikukaitsevahendeid.

Puit on looduslik materjal ning seega heaks kasvupinnaks elusorganismidele. Uue, veel töötlemata pudu puhul, on esimene oluline samm immutamine. Immuti tungib sügavale puitu ning viib sinna biotsiidid – ained, mis takistavad sine, hallituse ning teiste puidule kahjulike elusvormide levikut.

Esimene värvimine on hea teha enne laudise seina paigaldamist. Nii saad kindel olla, et kogu pind saab kenasti värviga kaetud. Kui värvida esimene kiht peale laudise paigaldamist, võivad aja möödudes ilmuda värvimata kohad. Seda tingib puidu iseloomulik mängimine ehk kokku kuivamisega võib puitlaudis kergelt nihkuda. Soovitame värvimist teostada pintsliga. Nii suunad värvi mehaaniliselt kõikidesse pragudesse ning kiudude vahele. Rull libiseb kergelt üle pinna ja kinnistub vaid lahtise kiu peale. Kui esimene kiht pinnale kantud, paigalda laudis seina. Nähtavale jäänud naelapead värvi spetsiaalse metalli kruntvärviga. See on vajalik, et aja möödudes ei hakkaks rooste läbi värvi imbuma ja värvitud pinda rikkuma. Kruntimine teosta ka tsingitud naelade puhul.

Kui tegemist on varem värvitud fassaadi uuesti üle värvimisega alusta fassaadi seisukorra hindamisega. Enne uue värvikihi  peale kandmist pese puhta veega, lase kuivada. Mida kuivem fassaad, seda paremini imenduvad immutusaine ja värv. Eemalda koorunud värv spetsiaalse kraapraua, pahtlilabida või terasharjaga. Vaheta välja kõik kahjustunud osad, eemalda tekkinud sammal mehaanilist, seejärel töötle pindu  hallitusvastase ainega. Kanna aine pinnale, lase mõjuda pool tundi, hõõru ja loputa aine maha.

 

Puitvoodrist vaigu välja imbumine, eriti oksakohtades.

Võimalikud põhjused: 

  • Vaigurikka okaspuu kasutamine välivoodrulaudadena (näiteks mänd või kuusk).
  • Oksakohti ei ole immutatud eelnevalt spetsiaalse oksalakiga.
  • Tumeda pinnavärvi kasutamine (eriti lõunapoolsel küljel).
  • Liiga õhukese kihina värvimine.

Lahendus: 
Eemalda oksakohtadelt väljaimbunud vaik ja immuta oksakohad spetsiaalse oksalakiga. Tumeda pinnavärvi kasutamisel immuta oksakohti kahekordselt eriti lõunapoolsel küljel, sest tume toon neelab rohkem soojust ja vaik hakkab kergemini jooksma.

Mahakoorumine

Võimalikud põhjused: 

  • Niiskuse imbumine läbi ruumi välisseina – konstruktsiooni viga (tõenäolisem, kui tegemist on õlivärviga).
  • Ebapiisav pinna ettevalmistus (tolmune pind).
  • Madala kvaliteediga värvi kasutamine.
  • Õlivärvi värvimine niiskele pinnale.
  • Värvi eelnev mullitamine.

Lahendus:
Püüa kindlaks teha ja kõrvaldada niiskuse põhjus. Eemalda lahtine värv kaabitsa või traatharja abil, vajadusel lihvi. Uus puit immuta puiduimmutusvahendiga. Värvi kvaliteetse välisvärviga.

Hallitus

Võimalikud põhjused:

  • Tekib sagedamini kohtades, mis on niisked, või saavad vähe või üldse mitte päikesevalgust (eriti tundlikud on põhjapoolsed seinad ja räästad).
  • Madala kvaliteediga värvikasutamine, mille koostises on hallitusvastaste ainete sisaldus liiga väike või puudub üldse.

Aluspinna värvimine, millelt on hallitus jäänud eemaldamata.

Lahendus:

Tilguta hallitanud kohale valgendit. Kui värvus kaob on tõenäoliselt tegemist hallitusplekkidega. Pese halltanud kohta spetsiaalse hallitusvastase ainega. Seejärel loputa pind hoolikalt veega. Töötle uus puit puiduimmutusvahendiga ja värvi kogu pind välisvärviga.

Pleekimine

Võimalikud põhjused:

  • Sisetööde värvi kasutamine välistöödel.
  • Värvitooni kasutamine, mis on eriti tundlik UV- kiirgusele(näiteks tumedad või punased toonid).

Toonimiseks mitte mõeldud värvi toonimine.

Lahendus:

Kui pleekimise põhjuseks on värvipinna kriidistumine, pese esmalt tolm maha. Ja seejärel värvi fassaadi jaoks mõeldud värvitooniga uuesti üle. Õige värvikaardi leidmiseks küsi nõu Decora klienditeenindajatelt, kes juhatavad kiirelt sind õigele rajale.

Tihe pragunemine – krokodillinahk

Võimalikud põhjused:

  • Lateksvärviga värvitud pinna üle värvimine alküüdvärviga (alküüdvärv kuivab kõvemaks kui lateksvärv ning praguneb).
  • Teise värvikihi värvimine enne kui esimene kiht on kuivanud.

Õlivärvide loomulik vananemine muutlikes ilmastikutingimustes. Pideva paisumise ja kokkutõmbumise tulemusena kaob värvikile elastsus. Õli-, alküüdvärv kõveneb pidevalt aja jooksul ja kaotab oma elastsuse.

Lahendus:

Vana värv eemalda täielikult kaabitsa või lihvimiste teel. Töö sujub oluliselt kiiremini kui kasutad kuumaõhupuhurit. Krundi pind õlikruntvärviga ja värvi kvaliteetse uue värviga. Lateksvärv ei pragune, kuna säilitab elastsuse pikema aja jooksul.

Sulle võib veel huvi pakkuda...