Oktoobri toimetused


Oktoobri toimetused

Sügis on täies hoos ja Decora reklaamiosakond annab head nõu, kuidas kevadel teiste ees teatav edumaa saada. Töid ja tegemisi jagub veel aias igal pool. Sinu tähelepanu ja hoolitsevat kätt ootavad nii peenrataimed kui viljapuud. Aiatööriistad soovivad talvekorterit soojas ja kuivas, samuti terrassimööbel. Aita aial minna väärikalt välja teenitud puhkusele!

Hoia aias värvi sügisõitsejatega – dekoratiivkapsad, sügisastrid, eerikad ja kanarbikud õitsevad kuni külmadeni. Krüsanteeme ja astreid saad hoida õitsemas veel mõnda aega, kui nad ööseks kuuri alla tõstad või külma eest kattelooriga kaitsed. Sedasi saad õieilu nautida kuu lõpuni. Multšimine ja muldamine hoiab sügisel istutatud taimed soojas ja soodustab nende juurte kasvu jätkamist. Laota taimedele õhuke kiht multši, mulda või talvekatteturvast kohe pärast ümber istutamist. Niida muru veidi kõrgemalt, sest enam ei ole kasvamine nii hoogne kui suvekuudel. Äkitselt tulev külm võib muru kahjustada. Langenud lahed, taimeosad ja niidetud muru vii kompostihunnikusse.

Vihmavaese sügise korral kasta taimi, sest enne talve kuivale jäänud taimed on külma suhtes tundlikumad. Korja aiast taliõunu ja pane keldrisse. Järgmise aasta ootuses raputa köögiviljapeenardele komposti ja kaeva maa ümber. Nii on tuleval aastal taimedel rammuses mullas hea sirguda. Korja kokku kõik püsilillede ja köögiviljade maapealsed surnud osad. Terved pane komposti ja haiged põleta lõkkes. See takistab haiguste levikut. Kasuta langenud lehti multšiks või valmista nendest komposti - näiteks rododonderid vajaksid taolist kaitset.

Puhasta ja õlita aiatööriistad. Hoiusta talveperioodiks. Peale kasutamist puhasta ja kuivata tarvikud, ära viska neid ühte kohta kokku vaid leia kõigile oma koht. Näiteks tee igale tööriistale nagi. Hunnikus olles muutuvad tööriistad nüriks ning ebamugav on neid hiljem sealt otsida. Kõige lihtsam on tööriistu teritada teemantviiliga ning kohe pärast puhastamist.

Paki kokku terrassimööbel, õlita puitmööbel, vii talveks kuiva ruumi. Enne muruniiduki ära panemist puhasta ja vaheta õli. Kindlasti ära unusta tühjendada vett sisaldavad kastmissüsteemid. Kogu kokku ja pane varju alla maapinnal olevad voolikud. Vihmavee kogumise nõud tühjenda ja keera kummuli, et need lõhki ei külmuks. Enne külmasid lükka labidaotsaga maapinda vaod, liigse vihmavee ja lumesulavee ära juhtimiseks.

Puhasta vihmaveerennid, vaata üle vihmaveetorud, vajadusel eemalda langenud lehed ja muu praht. Kontrolli kraavid ja kaevud, sest kui neis on palju prahti võivad tekkida soovimatud ummistused. Märja ja külmaga on neid oluliselt ebameeldivam eemaldada.

Iluaias

Eemalda saagi raskuse all murdunud oksad. Viljapuude alt korista kõik varisenud ja poolmädanenud viljad. Need on haigustekitajatele liialt heaks pesitsuspaigaks. Harvenda ja vormi ilupõõsaid. Marjapõõsad lõika samuti praegu. Seda võib teha ka kevadel, kuid siis on töid nagunii üle peakaela. Kindlasti ei tohi lõigata puid-põõsaid, kes õitsevad enne jaanipäeva nemad pole veel õitsengu ajast taastunud ja jõudu kogunud. Roose kattes toimib põhimõte: kuiv, soojahoidev ja õhurikas. Niiske, umbne ja kopitav talvekate on hullem, kui katmata jätmine.

Väga head ja tervislikud marjad oma aias on kindlasti aedniku jaoks kui kingitus oma tehtud töö eest. Paljudes aedades on üks lemmikutest näiteks sõstrapõõsas. Hästi hooldatud ja järjepidevalt noorendatud sõstrapõõsas võib saaki anda isegi 20 aastat. Sellepärast soovitamegi algusest peale kõik hästi korralikult teha ja hoolitsemine muutub järjest lihtsamaks samas saak läheb järjest paremaks. Mustsõstra põõsas on hea tervise juures üldiselt valgusküllases ja niiskes kasvukohas. Valgusnõudluse pärast ei tohi põõsaid liiga tihedalt istutada. Jäta vahe umbes 1,5 – 2 meetrit. Kui aiamuld on toitainetevaene siis pane istutusauku viljakamat mulda või sega aiamuld tugevalt läbi korraliku kompostiga.  Juure ümber peaks olema 40 cm rammust mulda.

Sulle võib veel huvi pakkuda...