Maja vajab hooldatud vihmaveesüsteemi


Kaunis maja vajab hooldatud vihmaveesüsteemi

Vihmaveesüsteemide korrashoid on oluline osa kogu maja välisfassaadi hooldustöödest. Hooldatud vihmaveesüsteem tagab maja pika eluea. Hea tava on hooldustööd teha kaks korda aastas. Enne talve tulekut on eriti kriitiline, et puhastus saaks teostatud, sest vastasel juhul võib renn lõhki jäätuda või tekkida katusel veekahjustusi.

Vihmaveesüsteemide abil juhitakse katuselt vesi maha. Peamised osad on räästa horisontaalsed veerennid ja neist allajuhitavad veetorud. Veerennide  ja torude paiknemine mõtle läbi selliselt, et veekoormus jaguneks süsteemi osade vahel ühtlaselt. Jälgi, et torud asetseksid maja välimuse seisukohalt loomulikult, näiteks maja nurkade ja akende vahel.

Majale paigaldatud vihmaveesüsteem pole pelgalt vee ärajuhtimiseks katuselt. See on ka hoone viimistluselement. Tänapäeval on seda võimalik enda kodule soetada sobivas toonis ja kõige kvaliteetsamast terasest, vasest ning alumiiniumist. Targalt valitud materjalid ja õigesti paigaldatud vihmaveesüsteem hoiab kodu kaunina aastakümneid.

Hooldus

Kuna vihmaveetorude näol on tegemist küllaltki peenikeste torudega koguneb neisse orgaanilist prahti nagu lehed, oksapuru, muld ja sammal. Saaste ummistab ning vihma-ning sulavesi ei saa katuselt vabalt alla voolata, tekitades sealjuures katuselekkeid, seinade hallitust või katuseäärte mädanemist. Kevadisel sulamisel, kui renni on tekkinud jäävall, ei pääse sulavesi liikuma ning võib tungida katusekonstruktsioonidesse tekitades neile mädanikku ning see võib hiljem omanikule väga kalliks paranduseks osutuda.

Talvel lõhki külmunud renniosade välja vahetamine on vajalik, sest katkine vihmaveesüsteem ei tee efektiivset tööd. Kuna tegemist on siiski tervikliku süsteemiga, siis jupikapa uuendamine võib halvata renni tööefektiivsust.

Tootmises toimub pidevalt uuendusi ning uued osad ei pruugi sobituda vanade osadega nii hästi omavahel kokku. Omavahel sobimatute osade kokkupanek tingib vihmaveerennides lekkeid ning hiljem kahjustusi maja fassaadile.

Puhastamiseks vajad tavaliselt redelit või maja katusel olevaid spetsiaalseid turvaredeleid ja sildasid. Paralleelselt katuseäärega olevaid vihmaveetorudest korja prügi käega. Vertikaalsete torude ummistused tunne ära selle järgi, et vesi ajab üle või niriseb liiga aeglaselt. Kõige lihtsam viis ummistust eemaldada on aiavoolikuga. Suuna veesurve torru ning väiksem praht tuleb eest ja toru saab seest puhtaks.

Rennide puhastamise sagedus sõltub peamiselt hoone asukohast. Kui majale on lähedal puud, mis katusest kõrgemale ulatuvad on räästa puhastamine vajalik vähemalt kaks korda aastas. Peale kevadist õitsenguaeda ning hilissügisel, kui vihmaveesüsteemi on sattunud kuldsed sügislehed.

Kui hoonele lähedal asuvad puud ei ulatu räästani piisab korra aasta või kahe tagant tehtud korrastustööst.

 Kindlasti on vajalik paigaldada veerenni redelitoed, sest nii saad renni juurde ronida ja veenduda veerenni seisukorras.Kui hoonele lähedal asuvad puud ei ulatu räästani piisab korra aasta või kahe tagant tehtud korrastustööst. Kindlasti on vajalik paigaldada veerenni redelitoed, sest nii saad renni juurde ronida ja veenduda veerenni seisukorras.

Nutikaid lahendusi

Kruusarest on keskkonasõbralik kruusa ja kivipuru stabiliseerimisvahend. Selle kasutamine koos vett läbilaskva geokiuga parandab pinnase drenaažiomadusi, mistõttu vähenevad sadevete ärajuhtimisega seotud rööpad ega teki veelompe.Paigaldamine on väga kiire ja lihtne, sest kruusarestid asetatakse lihtsalt kõrvuti. Täiendav kinnitamine ega ühendamine ei ole vajalik.

Vihmavee ja kanalisatsiooni vahele tasub paigaldada isepuhastuv trapp, kui läheduses asub rohkelt lehtpuid. See detail ei lase lehtedel ega muul prahil kanalisatsiooni jõuda. Sellega väldid ummistuste teket kanalisatsioonis.

Lisaks on võimalik soetada sirge ülevoolukaitse. See on mõeldud kasutamiseks horisontaalsetel vihmaveerennidel. Takistab vihmavee paiskumist üle renni ääre. Ülevoolukaitset on kerge paigaldada ning hiljem lihtne eemaldada.

Vihmaveekoguja on hea nipp tsentraalset vett kokku hoida. Kogutud vihmaveega kastmine on nutikas, soodne ja keskkonnasõbralik.

Sulle võib veel huvi pakkuda...