Aia ehitus on planeerimiskunst


Aia ehitus on planeerimiskunst

Privaatsus on inimese õigus elada segamatult ja omaette. Kodu on sinu pelgupaik ja sealsed nõudmised omaette olemisele on eriti suured. Esimene selge piir tänava ja kodu vahel on aed.  Nagu  kõik muu ehitus, on ka aia ehituse juures esmane samm planeerimine.Pane enda jaoks selgelt paika, milleks seda aeda vajad. On see tulevikus kaitseks võõraste pilkude eest, laste ja loomade liikumisvabaduse tõkestamiseks või lihtsalt territooriumi piirdeks. Arvesta kindlasti, et aia ehitusel on omad soovitused ja nõuded.

Sobita oma aed maja ja ümbruskonnaga. Puitaia värv vali maja või majadetaili värviga, et luua tervik pilt. Kõrgus hoia harmoonias lähedal asuvate aedadega. Nii paistab üldine tänavapilt kaunilt ühtne. Uuri, kas sinu kohalikus omavalitsuses või linnaosavalitsuses nõutakse teatamist, kui kõrgus ületab 1,5 m. Tark on alguses juba paberid korras hoida, hiljem võib asjaajamine olla tüütum.

Materjalid

Alusta kvaliteetse materjaliga. Populaarsed valikud tänavapoole jäävas küljes on puit, metall või kivi. Kruntidevahelisel piirdeaial aga paneel- või võrkaed. Piirdeaia hinda mõjutab ka lõppviimistlus, krunditud ja kaks korda värvitud puitaia materjal on peaaegu kaks korda kallim võrreldes näiteks süvaimmutatud puiduga. Pea meeles, et kvaliteetne aed eeldab korralikku materjali ja viimistlust.

Puidu eeliseks on tugevus ja võimalus seda viimistleda sobivasse värvitooni, mis majaga kokku sobib. Lisaks saad valida, kas paigutad puidulipid klassikaliselt, vertikaalselt, horisontaalselt või kaldu. Kui soovid luua omapärasust siis kasuta erineva kuju ja laiusega aialippe.

Kruntidevahelise alal vaieldamatult kõige enam kasutatav on võrkaed. Tihtipeale on see kohaliku omavalitsuse nõue, sest nii liigub õhk paremini. Võrkaedu leiab nii punutud kui ka keevisena. See on populaarne tänu oma soodsale hinnale ning lihtsalt teostatavale hooldusele.

Aiapostid

Kõige kriitilisema tähtsusega etapp on aiapostide paigaldamine. Enne alustamist tee kindlaks krundipiirid ja täpsusta maa-aluste ühenduskohtade asukohad. Piiride kindlakstegemiseks võid abiks kutsuda maamõõtja, kes määrab uuesti krundinurgad. Kui oled juba märgitud piirides kindel siis võid selle sammu vahele jätta. Järgmisena mõõda üle piirdeaia kogupikkus ja arvuta perimeetri pikkuse põhjal aiapostide kogus. Arvesta sealhulgas väravata tüüpi, laiust ja asukohta.

Aiapostide vahe võiks olla sõltuvalt aia tüübist ja kõrgusest lähtuvalt 2,5 - 3m. Puitaia puhul maksimaalselt 2,5m ja võrkaia puhul soovitatavalt 2,7 - 3m. Reaposti augud tee läbimõõduga 200-250mm ja betoneeri ca 700mm sügavusele. Väravapostide augud läbimõõduga 300 – 400mm ja betoneeri vähemalt 800mm sügavusele. Selliselt paigaldatud aiapostid ja väravapostid annavad tulemuseks sirged ja stabiilsed piirdeaiad. 2- 3 päeva pärast aiapostide betoneerimist , olenevalt ilmast, saab hakata paigaldama aeda.

Väravad

Väravate asukoht vali kooskõlas tänava poolse juurdepääsuga, maja asukohaga ja aias olevate elementide nt kaunistuste või puudega. Katseta erinevaid kohti, mis sobiksid haljastuse ja sissesõiduteega ning leia enda jaoks sobivaim variant.

Kui on võimalik siis kõige mugavam valik autoväravana on liugvärav, sest see võtab vähe ruumi ja on töökindel. Mugav automaatika ning võimalus puldist väravat avada muudab autojuhi elu kordades kergemaks. Miinuseks on kallim hind.

Tiibvärav on levinud valik auto- kui ka jalgväravana. Võrreldes liugväravaga on tegemist soodsama valikuga. Autoväravana vajab tiibvärav palju avanemisruumi ning talvel hoolikat lumepuhastust, et  oleks ruumi avanemiseks. Kui otsustad tiibvärava kasuks, siis ole kindel, et seda on võimalik avatuna fikseerida. Tuulepuhangu korral võib see vastasel juhul teha kahju inimestele ja autodele. Õnneks on tänapäeval võimalik soetada ka tiibvärava puhul avanemisautomaatikat.

Sulle võib veel huvi pakkuda...