Kuidas valida välisvalgustit?

Kuidas valida välisvalgustit?

Naudi oma aeda ka pimedal ajal. Meie kliimavööndis on kahjuks pimedat aega kõvasti rohkem kui valget. Kvaliteetsed ja läbimõeldud valgustuslahendused pakuvad turvalist ja mõnusat õhkkonda. Kaunis valgustus seob maja fassaadi ja aia ühtseks tervikuks. Erinevate kombinatsioonidega saad romantilise olustiku õhtustamiseks või üksi olemiseks, hõdusa valguse sõpradega olemiseks. Leia enda jaoks just see õige lahendus!

Enne ostmist mõtle, millist ala sa soovid valgustada. Kui näiteks soovid valgustada käimisrada, siis on vajalik paigutada valgus tihedalt ja piisava tugevusega, et kõndijal oleks mugav ja selge, kus rada kulgeb. Võimalik, et vajad turvalisuse tagamiseks sissepääsude ja väravate valgustamist. Äkki hoopis turvakaamerate välja või emotsiooni valgust. Mida just sina vajad ongi hea välja mõelda enne poodi minekut. Meenuta, milline on aed suvel ja talvel. Paiguta valgustid nii, et need ei segaks suvel muruniitmist või talvel lumekoristust. 

Omadused

Aias tee- ja sõiduradasid saab valgustada markeerimisvalgustitega. Nendeks sobivad nii süvis- kui postvalgustid. Süvisvalgusteid on saadaval erinevates suurustes ja võimsustega. Siinkohal ongi väga oluline läbi mõelda täpne asukoht, sest  auto teele paigaldatavad süvisvalgustid peaksid taluma auto raskust. Tavaliselt on taoline märge pakendil nt „driveover“ või „max 3000kg“. Veesilmadesse sobivad basseinivalgustid. Nende puhul on erinõuded niiskuse osas. Niiskuse märge on rahvusvahelisest kokkulepitud ning märgitakse pakendil lühendiga IP ja number, mida suurem number seda suurem niiskuskindlus.

Seinavalgusteid kasutatakse kodu välisseinadel. Decora tootevalikust leiad laias valikus traditsioonilise ja kaasaegse disainiga välisvalgusteid. Paljud neist on varustatud anduriga, mis tähendab, et nad töötavad ainult siis, kui tuvastavad liikumise. See tagab tõhusa energia kasutuse. Sama tööpõhimõttega valgusti sobib ka turvakaamera vaatevälja valgustamiseks. Liikumise korral tuleb valgus ning kaamerapilt on selgem ja arusaadavam. Lisaks on osadel anduriga tuledel võimalus valida, kui kaua valgusti põleb ning millisel pimeduse tasemel hakkab andur liikumist tuvastama.

Efektvalgus

Efektset valgust saab luua peidetud allvalgusega. Mis tähendab lampe mõne objekti all. Näiteks led-ribad terassi, pingi või laua all. Väga populaarsed on kett-valgustid. See on ideaalne peomeeleolu loomiseks. Seda on saadaval ühe- ja mitimevärviliste pirnidega. Tõmba see pea kohale rippuma, ümber mõne puu, laua, tooli või käsipuu. Meeleolu loomiseks võib kasutada ka küünlaid. Küünaltele leiab Decora kauplusest ka kauneid laternaid. Sõltuvalt küünla suurusest ja kasutussagedusest saab küünlad üsna kiiresti välja vahetada. Kuna tegemist on lahtise leegiga, siis tuletame meelde, et kunagi ära jäta lahtise leegiga küünalt järelvalveta ja tuleohtlikele objektidele liiga lähedale.

Erinevad valikud

Võrgutoide tagab ühtlase ja katkematu valgustuse, mis põleb koguaeg sama tugevalt. Kuna tegemist on püsiva valgustiga, tuleb see oma kohale kinnitada ja paigalda väga hoolikalt. Peamiselt on taolised aiavalgustid klassikalise laterna kujulised või modernse joonega metallsed. Metallvalgustite puhul on probleemiks rooste kerge tekkimine. Sellepärast soovitame poes otsustada alumiinium valgustite kasuks, sest just need ei karda roostet ja on kauni moodsa välimusega.

Välisvalgusteid elektrikaabliga ühendamisel arvesta, et see tuleb paigutada veekindla toru sisse või kasutada niiskuskindlat maakaablit. Samuti peavad veekindlad olema kaablite omavahelised ühendused.

Päikeseenergial töötav valgustus ei vaja juhtmeid. Paneelid salvestavad päikesevalguse energia akusse ja see aktiveerub peale päikese loojumist. Nendega on lihtne toimetada- saab soovi korral aias ümber tõsta. Paraku ei kiirga need tihti piisavalt valgust ja pole nii usaldusväärsed, kui elektritoitel töötavad lambid. Vastupidavuse huvides soovitame päikeseenergial töötavad aialambid enne talve tulekut kokku koguda ja kevadel taas maha pista. Talvise aia valgustamiseks jääb nende tugevus meie kliimavööndis kahjuks väheks. Samas on päikeseenergial töötavate valgustite valik väga lai ja hinnad üsna soodsad, seega soovitame kaaluda kahe valguslahenduse kombineerimise valikut. See tagab õdusa ja turvatunnet pakkuva aiavalgustuse nii suveks kui talveks.

Lillepeenardesse sobivad hästi teisaldatavad pinnase sisse surutud valgustid. Jälgi, et põledes kuumenevad valgustid ei satkus taimedele liialt lähedale, muidu võivad need tekitada kahjustusi. Lisaks võib meeleolu tekitada aias olevate puude või põõsaste valgustamisega. Nii võid muuta aeda ruumilisemaks ja põnevamaks.