Kamin


Kamin

Mis saaks olla mõnusam kui külmal õhtul istuda sooja teetassi, mõnusa pleediga kamina ees ja nautida puude praksumist. Kui sul on kodus teleteenusepakkuja, kelle loendist leiad kamina kanali kuid tunned, et sellest jääb siiski pisut väheks, siis soovitame mõelda ikkagi ehtsa kamina peale.

Aina vähem on kaminad kodudes peamise küttelahendusena, vaid täidavad pigem disainielemendi ülesandeid. Sellgipoolest ära alahinda kamina küttevõimekust. Milliseid omadusi siis ostmisel jälgida ning kuidas leida sobiv tulease?

Planeerimise algusfaasis otsusta, kas tuleaseme eesmärk on luua meeleolu või olla abiline kütmisel. Kui taotled visuaalset efekti siis eelista suure avaga ilma ukseta traditsioonilist kaminat. Kui vajad tuleaset kodu kütmiseks, siis eelista kaminahju. Seda iseloomustab massiivsus ning võimekus salvestada soojust.

Kui sa oled kahe vahel, kas valida kamin või ahi, siis vali hoopis kahe kombinatsioon. Kaminahi liidab mõlema parimad omadused – üldine masiivsus, lõõristik, massiivne klaasuks, kaks siibrit ja hea soojuse salvestamine. Kindlasti parim valik, kui planeerid küttesüsteemi ahju näol, kuid eelistad kamina välimust.

Kaminad ja ahjud ei ole kahjuks kergesti liigutatavad nagu mööbel või sisustuselemendid. Sellest tingituna on äärmiselt oluline, et otsustaksid tuleaseme asukoha ja valiku üle juba projekteerimise faasis. Vaata ringi, kas kavandatav kamin nõuab lammutustöid või lisamaterjalide paigutamist tuleohutuse saavutamiseks. Kui valid tahkekütusel töötava kamina või kaminahju siis on kriitiline aspekt, et tekkivatel suitsugaasidel oleks kuhugi minna. Seega alusta korstnast. Pöördu kutsetunnistust omava korstnapühkimisteenust pakkuva firma või üksikisiku poole, kes tuvastab korstnas on mõrad, pigilekked ning korstna pitsi seisukorra.

Üldiselt saab jagada tahkekütel töötavad kaminad järgmiselt.

  • Avatud kaminad. Need vajavad väga hea tõmbega korstnat ning väga täpset füüsika- ja tuleohutusreeglite jälgimist, sest lahtine tuli on väga ohtlik! Põhiliselt kasutatakse meeleoluolu loojatena, mitte kütteseadmena.
  • Südamiku ja klaasuksega kaminad. Tehases malmist või katlaterasest toodetud paigaldusvalmis kaminasüdamikud, millele saab ümber ehitada oma maitsele vastava ümbrise. Südamikud jagunevad klassikalisteks, šamottvooderdusega ning veesärgiga. Viimast saad liita juba olemasolevasse keskküttesüsteemi või kasutada individuaalselt.
  • Kaminahjud. Kütteseade, mis omab ahju massi ja lõõristikku, klaasust ja kahte siibrit. Sobivad väga hästi, kui plaanid küttesesüsteemi ahju näol, kuid eelistad kamina välimust. Neid saad soetada nii poest, kui lasta pottsepal oma maitse järgi laduda. Pottsepa tehtud kamina kasuks räägib iseloomulik kujundus, kuid kõrge hind.
  • Valmiskamin. Lihtne ja kiire lahendus! Tegemist on tervikuga, mis sisaldab kamina südamikku ja ümbrist. Osasid pole võimalik eraldi kasutada või ühte osa teisega asendada. Kõige enam eelistatakse malmist ja terasest. Lisaks leidub ka eksemplare, mille viimistlus on emailitud metallist, krohvitud, glasuurpottidega või looduskiviga.
  • Lisaks poest ostes on vajalikud sertifikaadid juba kaminal olemas.

Eraldi klassifikatsiooni kuuluvad:

  • Elektrikaminad- ei vaja korstnalõõri. Töötavad elektriküttel, kuid näevad välja nagu tõelised puuküttel kaminad. Kütab siseruumi ning paneb ventilaatori abil selle liikuma. Miinuseks on kütmiseks kasutatava elektri kõrge hind.
  • Gaasikaminad – sooja toodab looduslik gaas. Rohkem kasutusel Ühendkuningriikides, Mandri- Euroopas neid ei kasutada. Vajavad äratõmbe jaoks spetsiaalset korstent.
  • Biokaminad- põlemiseks kasutavad piiritust ega vaja korstnat. Südamiku saad paigaldada olemasoleva kamina korpusesse või avatud kaminasse.

Mida teha vana kaminaga?

Kui sul on juba on kamin, mis on paremad päevad minevikku jätnud kaalu renoveerimist. Kuna uutest kaminatest juba rääkisime, siis vaatame üle renoveerimise mured ja rõõmud.

Muinsuskaitse all olevad kütteseadmed taasta võimalikult originaalilähedasel kujul. Samas võid uuendada nende sisu ja lõõristikku. Tänapäevaste kaminate hindamist alusta koldest. Kui südamik on terve, siis uuri välisosa konstruktsioone ja suitsukäike. Vajadusel uuenda!

Vaata üle ühendustorud. Valesti valitud torud, mis ei kannata piisavalt kuuma või korrodeeruvad liiga kiiresti vajavad kindlasti vahetust. Renoveerimist alusta spetsialistiga koos. Vaadake üle kütteseadme funktsioon. Kuna aeg on edasi liikunud ja pakutavate materjalide valik suurenenud ei tee paha mõelda kütteseadme kasuteguri ning muude omaduste parendamise üle.