Küta ohutult ja tõhusalt!

Küta  tõhusalt ja ohutult!

Puitbriketti eelistatakse tänu kõrgele kütteväärtusele. See sobib kasutamiseks küttekolletes nagu pliidid, ahjud, kaminad ja keskküttekatlad. Nii nagu kõikide küttematerjalidega, peab ka puitbriketti kasutades olema äärmiselt tähelepanelik. Nimelt eraldub sellest väga intensiivselt kuumust ja seetõttu võib liigkütmine tekitada küttekoldes pöördumatut kahju.

Puitbriketti iseloomustab naturaalsus ja loodusesõbralikkus. Briketti hoiab koos igas puus ja taimes sisalduv looduslik liimaine ligniin. Pressitud brikett on väga suure tihedusega ja võib kaaluda kuni üks tonn kuupmeetri kohta. Puitbrikett võtab võrreldes halupuudega vähem ruumi, kuna suur mass pressitakse kokku käepäraseks kandilise või ümara kujuga küttematerjaliks.

Puitbriketil on ka mitmeid muid eeliseid:

- Kütab toa kiiresti soojaks.
- Sobib igasse tahkekütusega küttekoldesse.
- Põleb ilma musta suitsu ja suure tahmata.
- Ei vaja erilisi säilitustingimusi.
- Võtab vähe laoruumi ja ei määri.
- Ei sisalda mürgiseid lisaaineid.
- Tekitab vähe tuhka.
- Keskkonnasõbralik puitbrikett on tehtud kohalikust toorainest.

Turul leidub kahe erineva kujuga briketti: kandiliste ja ümarate tükkidena. Kütteväärtuse kohapealt ei ole neil mingit vahet – mõlemad on väga head tooted. Erinevus tuleb esile kasutamisel. Ümar brikett põleb ilusa, suure leegiga ja sobib hästi kaminasse või küttekoldesse. Selle kokku pressimiseks kasutatakse vähem jõudu ja süttib sellest tulenevalt hõlpsamalt kui kandiline. Tihedamalt kokku pressitud kandiline brikett, mis on tiheduselt suurem, põleb ühtlasemalt. Ühtlane soojuse eraldumine saab määravaks ahjudes ja küttekaminates, sest nö „terav“ kuumus võib küttekolde sisemusele liiga teha.

Hoia oma küttekollet!

Brikett sobib väga hästi kasutamiseks erinevates küttekolletes, kuid sellega tuleb kütta mõõdukalt. Ahju lõhki kütmine võib tekkida, kui ületada soovituslikku kogust. Briketi kütteväärtus on umbes kolm korda suurem kui puidul. Seega briketti tuleks küttekoldesse panna kolm-neli korda vähem kui halupuid. Ahju küttes peameeles, et pliidiraud läheb tugeva kuumuse tõttu samuti äärmiselt kuumaks nö „punaseks“ ja mõningatel juhtudel ei pruugi pliidiplaat sellisele kuumusele vastu pidada. Tutvu kodus oleva pliidi tehniliste näitajatega enne kui seda briketiga kütma asud.

Kui planeerid läbi viia üritust maakohas, kus igapäevaselt ei köeta, tasub meeles pidada järgmist. Ruumid küta soojaks pikkamööda. Pääseameti soovitusel mõistlik alustada kütmisega kaks päeva enne üritust. Esimene kord tee tuli väikeste kogustega ja väldi „teravat leeki“. Peale kütmist lase ahjul viis - kuus tundi seista. Ahi küta täiesti soojaks mitte varem, kui kolmandal kütmisel. Nii saad vältida olukorda, kus ahju sisekest (kolde ja põlemiskambri osa) soojuspaisumisest tulenevalt väliskesta puruks või praguliseks pressib. Selline läbimõeldud kütmine aitab küttekolde eluiga pikendada.

Külma ilmaga kiputakse tihti kodu ühekorraga võimalikult kiiresti soojaks kütma. Arvesta, et selline koormus võib mõjuda küttekoldele hävitavalt ja tagajärjeks on tulekahju. Ennetamiseks küta külmal ajal korraga vähem aga mitu korda.

Tuleohutus!

Hoolitse, et ahju, pliidi ja kamina läheduses ei oleks mööblit, vaipu, küttepuid, pappkarpe ja muidu kergesti süttivaid esemeid. Jälgi hoolega, et siiber ei saaks liiga vara kinni pandud. Vingugaas on lõhnatu, värvitu ja väga mürgine. Ahjusiibri võid sulgeda alles siis, kui söed enam ei hõõgu. Lisasoojuse saamiseks kasuta elektrilisi radiaatoreid, soojapuhureid ja soojuskiirgureid. Kuid kindlasti tutvu põhjalikult oma koduse elektrisüsteemi ja kasutatava tootega. Ülekoormatud elektrisüsteem võib samuti põhjustada tulekahju.

Kontrolli suitsuanduri korrasolekut. Elusid päästab ainult töökorras suitsuandur! Testi, kas sinu kodus olev suitsuandur töötab. Vajadusel vaheta patareid ja pühi andurilt tolm. Hoolitse, et ka sinu vanemaealistel lähedastel ja naabritel oleks kodus kõik vajalik tuleohutuse tagamiseks.

Selleks, et tulekahju või muu õnnetuse korral edukalt ja kiiresti reageerida mõtle läbi kõik tuleohutusega seotud asjaolud. Räägi kõigi pereliikmetega läbi, kus kodus asuvad tulekustutustekk ja tulekustuti. Arutle rahulikult, millises olukorras hoonest viivitamatult lahkuda ja millal saab kustutamiseks ise midagi ära teha. Samuti kontrolli, et sinu kodu välisseinal oleks selgelt näha tänava nimi ja maja number. Tulekahju on äärmiselt ajakriitiline ja kiire info saamine päästjate jaoks väga oluline.  

Sulle võib veel huvi pakkuda...