Elektripirnid


Elektriprinid

Elektrilamp(rahvakeeles elektripirn) - nii iseenesest mõistetav igas kodus. See igapäevase tarbeeseme ostmine võib muutuda peavaluks, sest poeletid on lampidest lookas. Leida võib nii hõõg- LED, halogeen ja luminofoor lampe. Selleks, et endale just see õige peab teadma nelja spetsifikatsiooni: tüüp, võimsus, tööpinge ja sokkel. Esimesed kolm on tavaliselt nimetuses välja toodud ja üsna kergesti leitavad. Sokli valimisel küsi kindlasti abi, sest mitu korda on tüütu ja kulukas osta.

Lampide hinnad võivad olla väga erinevad. Neid mõjutavad mitmed tegurid: kattematerjal (klaas või plastik), toote valmistamisel kasutatud materjalid ja elektroonikakomponendid, toote eeldatav eluiga (reeglina, mida soodsam toode, seda tihemini peab seda vahetama), dimmerdatavus (see eeldus muudab toote kindlasti kallimaks, seevastu lisab hulga reguleerimisvõimalusi ning annab võimaluse elektrit kokku hoida ja luua meeldib valgustase).

Elektrilambi KKK – Decora selgitab

Mis on Kelvin?

Kelvin skaala mõõdab valguse temperatuuri. Mida madalam number Kelvineid, seda soojem ja punasem valgus paistab. 2700-3000 K on soe valgus, mis sobib elutuppa ja magamistuppa. 3000-4100 K on valge valgus, mis sobib hästi kööki, vannituppa ja tööruumidesse. 5000-6500 K on sinakas värv, mis sobib kontoritesse või kohtadesse, kus toimub palju lugemist.

Mis on Luumen?

Luumen ehk valgusvoog. See määrab, kui palju valgust elektrilamp annab. Mida kõrgemad on luumenid seda eredam valgus paistab. Kuna elektrilampide tehnoloogia on arenenud, ja mitte just väga palju aega tagasi, siis toome siinkohal mõned näited. 450 luumeniga LED-lamp, mis tarvitab umbes 4-6 W annab sama valgust, mis 40-vatine hõõglamp. 800 luumeniga elektrilamp, mis tarvitab umbes 8-12 W on vastavuses 60 W  hõõglambiga. Seega otsi poes luumeneid, mitte watte. Võimalik, et sinu soovitud valgushulgaga lamp võib olla saadaval juba väiksema W kuluga.

Mis on värviedastusindeks Ra / Cri?   

See näitab, kui hästi lambi valgus vastab ruumis olevatele värvidele. Hõõglampidel kasutatakse näitajat Ra ja LED-lampidel CRI väärtust. Mõlemal juhul, mida suurem on näitaja seda paremini õiged värvid esile tulevad. Kodudes loetakse heaks näiduks 80.

Pakendilt võid leida ka veel näitaja kwh/1000. See hindab energia kulutust kilovatt-tundides lambi 1000 töötunni kohta kodumajapidamises.

Mida lühem on lampide eluiga, seda halvem on nende mõju keskkonnale. Näiteks: harilik hõõglamp kestab 1000, halogeenlamp- 500-3000, säästulamp- 6000-20 000 ja LED-lamp- 25 000- 50 000 tundi. Lampide eluiga on otseses seoses keskkonnasäästlikkusega, sest lampide tootmise ja laialivedamisega üle maailma tekitame eelkõige õhureostust.

Elektrisokkel

Kõige populaarsemad lambid keeratava sokliga on E27 ja E14. Eelnimetatud soklite vahe on keerme suurusel- E27  on paksem ja E14 peenem. Süvistatud valgustitele mõeldud lampide kõige populaarsemad valikud on G4 ja G10. Tähed E ja G näitavad soklimaterjali. E- metallist ja G- klaasist. Numbrid tähtede kõrval on millimeetrites ja tähistavad sokli mõõtmeid.

Kolm ühes LED lamp

Decora kauplusest leiad midagi eriti uudset. Tegemist on uue lähenemisega valgustite juhtimisele, mida võimaldab Decora kauplusest leitav Eglo Connect süsteem. Eripära seisneb Blutetoothi ühenduse valmiduses. Sellega saab muuta valguse tugevust, värvustemperatuuri ning mängida värvilise valgusega.

Süsteemi kasutamiseks nutitelefoniga lae alla rakendus AwoX SmartLIGHT Mesh. Koonda sinna kõik kodu valgusallikad ning neid kontrollida. Süsteemis on kokku 16 miljonit erinevat värvi, mille tugevus saab muuta ning lemmikud endale salvestada. Eglo Connecti süsteemi saad sättida ka nõnda, et valgus muudab kindla aja tagant värvi. Määra enda süsteemi, millise valgusega ja mis kell sa ärkad  või pane lapse toas ööseks mahe ning õppimiseks tugevam valgus. Lisaks saad sünnipäeva pidamised muuta erakordseks enda loodud valgusshowga, sest kõigele lisaks suudab lamp vilkuda muusika rütmis välja valitud värvidega.

Sulle võib veel huvi pakkuda...