Augusti toimetused


Augusti toimetused

August on hea hetk aja maha võtmiseks. Naudi kõike, mida oled loonud enda ümber. Kui aednikupisik sinus siiski rahu ei saa siis hooldustöid on aias alati, mille kallal nokitseda. Üldine hooldus aitab taimedel püsida oma parimas vormis ja sinu laual on alati parimad kodused aiasaadused.

Jätka alustatud head tööd amplite, terrassi ja muude mahutites olevate taimedega. Nemad naudivad alles jäänud sooja aega ja nende juured vajavad juua iga päev. Jäta kastmine kindlasti õhtusele ajale, kui päike on juba madalamal. Nii saab vesi aega, et jõuda juureni ja anda maksimum tulemust.

Saagikoristus järgselt ära unusta kasvuhoone hooldustöid. Kuum ilm nõuab õhutamist ja korrapärast kastmist. Kui juulis võib uksed-aknad ööseks lahti jätta, siis augustiööd on tavaliselt juba jahedad ja ohustavad soojalembeliste kultuuride elutegevust. Kohati võib olla isegi öökülma, kuid suletud kasvuhoonele sellest ohtu ei teki. Ära lase kurkidel liiga suureks kasvada. Liiga suured viljad pidurdavad uute kasvu ning hapendamiseks- marineerimiseks on väiksemad kurgid paremad. Lõiketöid aias jagub. Näpista ära närtsinud õiepead, jäta alles vaid need, millelt tahad hiljem seemneid korjata. Lõika tagasi kõik õitsemise lõpetanud roniroosid, püsilillede puhmikud. Aiamaal kärbi varaste vaarikate viljaoksad, maasikatelt vanad lehed ja võsundid. Paljunda pistokstega ilupõõsaid ja muid taimi. Korja kõik maitsvad marjad, tomatid ja kurgid ning pane purki talve ootama.

Soovid oma aeda ilusaid sügisõisi siis Decora Reklaamiosakonna üks lemmikumaid on astrid. Madalakasvulised astrid sobivad hästi kiviktaimlasse või püsilillepeenrasse ääristaimeks. Lemmiknaabrid on tal näiteks karukellad, raudrohu sordid, tähtputked, kurerehad, makedoonia äiatar. Kõrgekasvulised astrid vajavad esilepääsemiseks avarat ruumi, naabritena kuldvits, kobarpea, ogaputk, lursslill, aed-leeklill. Kõik astrid on suurepärased lõikelilled. Neist saab tõeliselt uhkeid kimpe ja seadeid. Ka varjasi öökülmi taluvad nad üsna hästi. Kasvuks sobib viljakas, parasniiske muld ning päikesepaisteline kasvukoht. Õitsevad rikkalikult ja pikalt ning meelitavad aeda liblikaid ja mesilasi.

Okaspuud

Nüüd on algamas sobiv periood okaspuude istutamiseks. Tavapäraselt toimub see augusti keskpaigast kuni septembri keskpaigani. Jälgi, et istutamispäev oleks pilvine, sest päikese käes võivad istiku juured kiiresti ära kuivada. Ostes vaata hoolikalt ega taimel pole märgata okkahaigusi. Haigestunud taime tunned ära võra siseosa alumiste okste pruunide okaste järgi. Puukoolides pritsitakse taimi haiguste vältimiseks või alla surumiseks regulaarselt ja koduaias võivad pritsimise peatamisel haigused suure ulatuse võtta.Istutamise jaoks on vajalik kaevata auk, mis on mullapallist kaks korda suurem. Kui kohalik muld on väheviljakas, kaeva auk suurem ning  lisa alla toitainete rikast kompostmulda ja kodusõnnikut. Arvesta, et muld veidi vajub ja seetõttu võib isitk algul olla mõni sentimeeter üleval pool ümbritsevast mullapinnast. Enne mulda pistmist hoia mullapalli tunnijagu vees. See küllastab mulda veega ning istutamisprotsess on taimele kergem.

Väetamine

Hakka augusti teises pooles kasutama sügisväetist, siis jõuavad taimed vajalikud toitained omastada enne kasvuperioodi lõppu. Juba hakkavad taimed moodustama uue suve õiealgeid, mistõttu on oluline, et neil oleks piisavalt toitaineid. Liiga hiline väetamine on raha ja aja raiskamine. Sügisene väetis peab olema lämmastikuvaene ja sisaldama mikroelemente õiges koguses. Liiga rikkalik lämmastikuväetis muudab taimed külmakartlikuks. Hoopis olulisem on sügisel fosfor ja kaalium. Need aitavad võrsetel puituda ja seemnetel idaneda. Kõige turvalisem on valida graanulkompleksväetis, kus on kõik vajalikud ained olemas. Kasutada saab ka enda tehtud komposti, kuid pea meeles, et kompost toimib ainult siis, kui kõik on tehtud õigesti ja ained on omavahel õiges vahekorras. Kuu lõpul istuta ümber aeda suvitama viidud toataimed. Neist, mis noorendamist vajavad, tee pistikuid, sest noored taimed elavad talve tihti paremini üle. Ära unusta õrnu taimi juhusliku varajase öökülma kätte.

Sulle võib veel huvi pakkuda...