Kuidas valida pintslit?


Kuidas valida pintslit?

Värvimistööde teostamiseks vajad pintslit või rulli. Kaupluses maalritarvete riiuli ees seistes võid sattuda kimbatusse, sest valik on väga lai. Pea meeles, et kvaliteetsed maalritarvikud tagavad õnnestunud lõpptulemuse!

Suures plaanis näeb jaotus välja selline: sise-, väli- ja eritööde pintslid. Sisetöödeks mõeldud pintsli laius on 15-100 mm, välitööde oma vastavalt 75-120 mm. Jälgi, et pintseldamisel jääks ühtlane sile jälg, sest ainult nii saavutad kauni lõpptulemuse. Hea välitööde pintsel mahutab värvi ja peab vastu raskete oludega töötamisel. Eritööde pintsli all mõeldakse näiteks pika varrega radiaatoripintslit, ümarat aknapintslit või eriti laia lakipintslit.

 

Pintsleid valmistatakse naturaalsetest ja sünteetilistest harjastest või kombineeritakse neid omavahel. Naturaalsed harjased pärinevad pikakarvaliste Hiina sigade karvkattest ning nende kvaliteet sõltub regioonist, kus sigu kasvatatakse. Harjaseid võib olla musti või beežikaid, kuid värvus kvaliteeditaset ei näita. Naturaalsete harjaste puudusena võib välja tuua asjaolu, et kasutada ei tohi veepõhiseid värve. Nimelt muudab vesi naturaalse karva koledaks ning ühtlase värvijälje saavutamine muutub keeruliseks. Samuti pea meeles, et sünteetilist karva ei tohi kasutada lahustipõhise värviga, sest lahusti sulatab karva ning ühtlase karvaga pintsel muutub kiirelt ebasobivaks tarvikuks.

RUSIKAREEGEL! Naturaalne pintsel sobib lahustipõhistele värvidele ning lakkidele ja sünteetiline pintsel vesialuselistele.

Naturaalne harjas pole nii vastupidav kui sünteetiline. Viimase pluss on kõrge temperatuuritaluvus ja harjaste otste naturaalne hargnemine, mis pehmendab pintslijälge. Siiski kaldub trend sünteetiliste harjaste suurema kasutamise suunas. Sünteetilise harjasega pintslid on väga vastupidavad.  Kombineeritud harjasega pintslis on koos naturaalse ja sünteetilise head omadused.

Kuidas ära tunda head pintslit?

Pintslit vaadeldes jälgi, et harjased oleks ühtlaselt koos, mitte harali. Aseta pintsel vastu põske, kui vajutus on pehme, siis jääb värvides samuti ilus pehme jälg. Mida pikemad on harjased seda pehmem jääb jälg. Pintsli metallosad peavad olema roostevabast terasest, et veega kokku puutudes roostetus kimbutama ei hakkaks.

Riiulilt võttes proovi pintslit käes hoida. Mugav käepide tagab sujuva töötempo. Kvaliteetse pintsli käepide on pehmest kummist ja loodud täpselt inimkäe järgi, et käsi värvides ära ei väsiks. Meie hea koostööpartner Tikkurila pakub kvaliteetseid Anza pintsleid. Antud tarvikutega edeneb töö kiiremini, sest pintsel mahutab ohtralt värvi. Pintsli metallümbrise sees tühimik, mis toimib nö värvitaskuna. See ongi põhjus, miks antud pintslid suudavad mahutada rohkem värvi kui muud sama eesmärki kandvad tooted.

Välitööde pintsleid on sirge või kaldus käepidemega, mis muudavad pintseldamise tunduvalt mugavamaks. Ei tasu ostmisel odavat hinda taga ajada, vaid keskenduda kvaliteedile. Kehva pintsliga kannatab töömugavus ja lõpptulemus.

Milline pintsel millise töö jaoks?

Esmalt vaata, kui suur on värvitav pind. Aknaraamide ja liistude värvimiseks sobib 25 mm pintsel, millel on kaldharjased. Nii on kitsastes oludes kergem võõbata ka kõige kitsamaid vahesid. Väiksema kapi, tooli või ukse värvimiseks piisab 35-50 mm laiusega laki- või värvipintslist. Siselaudise töötlemiseks võta pigem 75-100 mm laiune tarvik. Täpsem mõõt sõltub juba laua paksusest.

Välitöödeks vali suur 100-125 mm laiusega spetsiaalne fassaadipintsel, mille harjased ei kulu karedat fassaadi värvides kiirelt ära. Mahukad ja paksud harjased võimaldavad korraga võtta palju värvi ning sellest tulenevalt pole vaja nii tihedalt pintslit värvi sisse kasta. Kõrgemate kohtadeni ulatumiseks kasuta pikendusvart.

Pea meeles! Selleks, et pintslit kasutada rohkem kui üks kord mässi see lühema tööpausi korral kilesse või pista veenõusse. Kui töö valmis, pese pintsel hoolikalt vee ja seebiga ja painuta nii, et harjased oleksid otse.

Sulle võib veel huvi pakkuda...